بیگ بنگ: دانشمندان بتازگی یک گونۀ جدید از کرم با سه جنسیت را کشف کرده‌اند که به شرایط سخت و خشن ِ دریاچه مونو در کالیفرنیا مقاوم است.

xبه گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، کمتر موجودی می‌تواند در شرایط دشوار دریاچه “مونو”(Mono) واقع در رشته کوه‌های سیه‌را شرقی کالیفرنیا زنده بماند، اما یک گونه جدید از کرم خیلی از خود مقاومت نشان می دهد. تیمی از دانشمندان موسسه فناوری کالیفرنیا گونه جدیدی از کرم را کشف کرده‌اند که “Auanema sp” نام دارند، این موجودات می‌توانند تا ۵۰۰ برابر بیشتر از انسان در مقابل آرسنیک زنده بمانند و ۳ جنسیت داشته باشند. علاوه بر این محققان دریافتند که آنها می‌توانند مثل کانگورو بچه خود را درون بدن خود حمل کنند.

در خصوص جنسیت‌های این گونه نماتدها(nematodes) یا کرم‌های ریز معمولا به دو دسته هرمافرودیتها(نرماده) یا نرها تقسیم می‌شوند. نرماده موجودی است که به‌طور طبیعی هر دو اندام تناسلی نر و ماده را داراست و می‌تواند هم زامه و هم تخمک پدید آورد. این در حالی است که Auanema sp همچنین جنس ماده هم دارند. به علاوه آنها دیگر ویژگی‌های جنسیتی جالبی هم دارند. در میان Auanema sp نرماده به عنوان جنسیت سوم حضور دارد و قادر است بدون ارتباط جنسی با کرم های دیگر تولید مثل کند.

تاکنون تصور می‌شد که غیر از جلبک‌ها و باکتری‌ها فقط یک نوع میگو و یک نوع مگس می‌توانند در دریاچه “مونو” زنده بمانند و رشد کنند. این مطالعه قابل توجه است، زیرا پیش از نتایج آن فقط تصور می‌شد که دو گونه در دریاچه مونو زندگی می‌کنند. آب این دریاچه بسیار(۳ برابر) شورتر از اقیانوس‌ها و دارای PH قلیایی ۱۰ است.

اکنون دانشمندان موفق به کشف هشت گونه جدید از کرم در این دریاچه شده‌اند که بخش عمده‌ای از تحقیقات آن در آزمایشگاه “پل استرنبرگ” پروفسور زیست‌شناسی انجام شده است که بر روی نماتدها(nematodes) یا کرم‌های ریز و به طور خاص “Caenorhabditis” که نوعی کرم هستند که فقط ۳۰۰ نورون دارند اما می‌توانند بخوابند، بیاموزند، بو بکشند و حرکت کنند، متمرکز شده است. آنها همچنین می‌توانند براحتی در آزمایشگاه در دمای معمولی اتاق زنده بمانند و رشد کنند.

otherworldlyمحققان تصور می‌کردند که بسیاری از این کرم‌های ریز در دریاچه مونو پیدا کنند، اما در عوض آنها هشت گونه از جمله “Auanema sp” پیدا کردند که در برابر آرسنیک مقاوم هستند. دانشمندان از اینکه این گونه‌های جدید می‌توانند در شرایط عادی زنده بمانند و رشد کنند، شگفت‌زده شدند. محققان می‌گویند این نشان می‌دهد این کرم‌ها مقاوم هستند و انعطاف‌پذیری خاصی برای زندگی در محیط‌های مختلف دارند.

آنها می‌گویند: این کرم‌ها می‌توانند درس‌های زیادی در مورد استراتژی‌های نوآورانه برای مقابله با شرایط دشوار به ما یاد دهند. مطالعۀ ما نشان می‌دهد که ما هنوز باید چیزهای زیادی از این حیوانات ۱۰۰۰ سلولی و چگونگی زنده ماندن آنها در محیط‌های خشن بفهمیم و تحقیقات بیشتری باید انجام شود.

محققان می‌گویند قصد دارند این گونه‌های جدید کرم را بیشتر مورد مطالعه قرار دهند تا مشخص کنند چه عوامل ژنتیکی آنها را قادر به زنده ماندن و رشد در چنین شرایطی می‌سازد و چه ژن‌هایی آنها را در برابر آرسنیک مقاوم کرده است. جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریۀ Current Biology منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ/ منبع: sciencedaily.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.