بیگ بنگ: آزمایش فیلادلفیا با فیلم سال 1984 که ادامه ی آن فیلمی عجیب و کم بودجه بود معروف شد و پس از آن با یک فیلم تلویزیونی علمی – تخیلی در سال 2012 محبوب تر شد. داستان های تخیلی فیلادلفیا شامل عملیات پنهانی نیروی دریایی ایالات متحده آمریکاست که منجر به سفر در زمان، تله پورت و بدن های له شده، گردید. بر اساس افسانه های محلی دو آزمایش کاملا مجزا و متفاوت در فیلادلفیا رخ داد. گرچه هر دوی آنها شامل کشتی های نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا بودند، اما سوال اینجاست که در این دو آزمایش مورد ادعا چه روی داد و چه شواهدی برای تایید ِ این شایعات وجود دارد؟

17zpws4686yknjpgبه گزارش بیگ بنگ، دو سری رویداد ِ عجیب “آزمایش فیلادلفیا”را تشکیل می دهد. هر دو رویداد پیرامون یک ناوشکن اسکورت بنام “یواس‌اس الدریج”(USS Eldridge) میباشد که با اتفاقاتی در دو روز جداگانه در تابستان و پاییز سال 1943 به وقوع پیوست. در آزمایش نخست از روشی موسوم به دستکاری میدان الکتریکی، امکان ِ ناپدید شدن “ناوشکن یواس‌اس الدریج” را در تاریخ 22 جولای 1943 در کارخانه کشتی سازی نیروی دریایی فیلادلفیا فراهم آورد. آزمایش مورد بحث دوم دورنوردی و سفر در زمان در ابعاد کوچکِ ناوشکن یواس‌اس الدریج از کشتی سازی فیلادلفیلا به نورفُک در ویرجینیا بود (که در آن کشتی چند ثانیه به گذشته فرستاده شد) و در 28 اکتبر 1943 اتفاق افتاد.

داستان هایی وحشتناکی از ماهیگیران و دریانوردان با بدن های له شده که بین فلزهای یواس‌اس الدریج گرفتار شده بودند عموما این آزمایش را همراهی میکند و اینکه ناوشکن چند ثانیه بعد در آبهای نزدیک فیلادلفیا پدیدار شد. بازگویی ها از رویدادهایی که پیرامون آزمایش دوم فیلادلفیا رخ دادند نیز معمولا شامل یک محموله دریایی و کشتی انتقال نیروهای نظامی به نام اس اس اندرو فروسز می شود. روایت های محلی از آزمایش دوم ادعا میکنند افرادی که سوار بر “کشتی اندرو فروسز” بودند مشاهده کردند که “یواس‌اس الدریج” و خدمه آن قبل از آنکه کشتی به آبهای فیلادلفیا بازگردد لحظاتی به نورفُک در ویرجینیا، تله پورت شدند.

پوستر فیلم آزمایش فیلادلفیا
پوستر فیلم آزمایش فیلادلفیا

قبل از اواسط دهه ی 1950 هیچ شایعه ای مبنی بر عملیاتی عجیب پیرامون هیچکدام از آزمایشات تله پورت یا ناپدید شدن در طول دهه ی 40 در آمریکای شمالی وجود نداشت چه برسد به ناحیه ای که فیلادلفیا را در بر می گرفت. کارل مردیت آلن با نام مستعار کارلوس میگول آلند یک سری نامه به فضانورد و نویسنده موریس کی جسوپ فرستاد. جسوپ پیش از آن چندین کتاب در مورد اشیا ناشناس پرنده (UFO) از جمله کتاب نسبتا موفق “در مورد اشیای ناشناس پرنده” نوشته بود. آلن ادعا کرده بود که در جریان آزمایش دوم روی “کشتی اس اس اندرو فروسز” بوده و شاهد پدیدار شدن “ناوشکن یواس‌اس الدریج” در آبهای نورفُک و سپس ناپدید شدن سریع آن در هوا بوده است.

کارل آلن هیچ مدرکی برای اثبات ادعای خود در مورد آنچه که در 28 اکتبر 1943 مشاهده کرده بود ارائه نکرد. او اما موفق شد بر ذهن موریس جسوپ فائق آید و سپس جسوپ شروع به حمایت کردن از مشاهدات آلن در آزمایش فیلادلفیا نمود. هرچند جسوپ 4 سال بعد از اولین تماس با آلن و در اثر یک خودکشی آشکار درگذشت. حرکت دادن یک کشتی با وزن بیشتر از چندین هزار تن به طور بدیهی مقالات دنباله داری به جا میگذارد. در تاریخ آزمایش “ناپدیدی ” فیلادلفیا، 22 جولای 1943، یواس‌اس الدریج قرار بود به ماموریتی فرستاده شود. یواس‌اس الدریج در روز موسوم به آزمایشات تله پورت یعنی 28 اکتبر 1943 نیز بی هیچ خطری در بندری در نیویورک به انتظار اسکورت کردن یک کاروان دریایی به کازابلانکا سپری کرد. “کشتی اس اس اندرو فروسز” هم 28 اکتبر 1943 را با پیمودن سراسر اقیانس اطلس به سمت شهر بندری اُوران در دریای مدیترانه سپری نمود که اظهارات آلن را بیشتر بی اعتبار میسازد.

البته در اوایل دهه ی 1940، نیروی دریایی امریکا آزمایشاتی را برای ناپدید کردن کشتی های نیروی دریایی در کشتی سازی فیلادلفیا انجام داد اما به روشی متمایز و با نتایجی کاملا متفاوت از آنچه مورد نظر بود. در این آزمایش ها، محققان یک جریان الکتریکی را از صدها متر کابل برقی دور بدنه ی کشتی عبور دادند تا دریابند که آیا میتوانند کشتی ها را از دید مین های زیر آب و یا سطحی ناپدید کنند. آلمان مین های مغناطیسی ای در میدان های نبرد دریایی مستقر کرده بود که هنگام عبور کشتی ها از نزدیکی آنها به بدنه کشتی ها می چسبیدند. در تئوری این روش، کشتی ها را در برابر خاصیت های مغناطیسی مین ها نامرئی میکرد.

17zmohcjbep1mjpg60 سال پس از آن ما بدون در دست داشتن کوچکترین مدرکی معتبر برای آزمایش های فیلادلفیا همچنان با مقاومت شایعات مواجهه هستیم. اگر هنوز قانع نشده اید از زاویه ای دیگر به قضیه نگاه کنید. هیچ حادثه ای، علی رغم طبیعت وحشت آور آن، نمیتوانست مانع پیشرفت فناوری تله پورت شود. چنانچه ارتش آن را عملی میکرد، چنین منبعی می توانست به عنوان سلاح خط مقدم فوق العاده ارزشمندی در جنگ و نیز ستون بسیاری از صنایع تجاری مورد استفاده قرار گیرد. اما اکنون پس از دهه ها تله پورت(دورنوردی) همچنان در قلمرو داستان های علمی – تخیلی باقی مانده است.

در سال 1951 ایالات متحده امریکا “ناوشکن الدریج” را به یونان منتقل کرد. یونان به آن لقب مسیحی “اچ اس لیون” داد و آنرا در عملیات مشترک با امریکا در جنگ سرد استفاده نمود. در نهایت این ناوشکن با پایانی بی تشریفات مواجه شد که در آن این کشتی از رده خارج شده پس از 5 دهه خدمت به عنوان قراضه به یک شرکت یونانی فروخته شد. در سال 1999، پانزده نفر از اعضا خدمه ی کشتی در شهر آتلانتیک تجدید دیدار کردند و در آن دیدار کهنه سربازان برای دهه هایی از سوالات پیرامون کشتی ای که روی آن خدمت می کردند، افسوس خوردند.

ترجمه: ستاره مجیب / سایت علمی بیگ بنگ

منبع: gizmodo.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

5 دیدگاه

  1. فکر کنین اگر اون زمانا اینطور آزمایش هایی انجام شده الان دیگ چه چیز هایی هست که نمیفمیم

  2. بدون شک این ازمایشها و تحقیقلت وجود داره و رها نشده و تا نیمه دوم سال ۲۰۳۰ تحولی بزرگ در علم و زندگی و حکومتهای جهان رخ خواهد داد

  3. آفرین بر این تحلیل زیبا
    بنده خود نیز معتقدم اگر چنین اتفاقی واقعی بود ، حتما تا امروز تحقیقات بسیار زیادی صورت گرفته و ایرادهای کار رفع شده بود و چنین چیز مهمی که حتی فقط از لحاظ تجاری میتواند سود غیرقابل تصوری را نصیب صاحبانش کند ، هرگز رها نمیشد و صددرصد بزرگترین شرکتهای تجاری و نظامی جهان ، تا اکنون آنرا گسترش داده بودند

  4. بعضی از مردم رویا پرداز هستند و رویدادهای ساده را که با قوانین طبیعی به سادگی می توان توضیح داد، پیچیده کرده و آنها را به ماورالطبیعه و موجودات فضایی و جن و پری و …ارتباط می دهند! اینگونه افراد به علم و دانش علاقمند هستند ولی علم واقعی را از شبه علم تشخیص نمی دهند، برای مطالعه هم دنبال کتابهای علمی که توسط دانشمندان واقعی مانند انیشتن ، هاوکینگ ، ساگان و … نوشته شده است ،نمی روند و کتابهایی مانند ارابه خدایان یا مثلث برمودا را مطالعه می کنند!