بیگ بنگ: احتمالا حدود 15 هزار سال و به تعبيري 33 هزار سال پيش، نژاد خاصي از گرگها به خاطر ترس كمتر از انسان به او نزديك شدند. انسانها از اين نزديكي استقبال كرده و به آنها غذا و پناه دادند. از آن زمان به بعد اين گرگها به وفادارترين دوست آدمي يعني سگ تبديل شدند.

dogs1در طي اين چند هزار سال، آدمي با اختلاط نژادها و تغيير رفتار اين جانور، انواع گونه ها را خلق كرده است، به طوريكه براي برخي از آنها باور اينكه اينها نوادگان گرگها و با همان ژنتيك هستند، دشوار است. دقيقا شبيه تغييراتي كه توسط كبوتربازها در مورد اين پرندگان اعمال شد و انواع رنگي و با ظاهر ويژه از آنها به وجود آمد كه نظيرش در طبيعت يافت نمي شود. چنين تغييراتي براي برخي از گياهان و درختان ميوه نيز در راستاي دانه يا ميوه بهتر و بيشتر، در راستاي منافع بشر و توسط خود او انجام گرفته است.

متاسفانه در جامعه ما انگ مضحكي به سگ چسبانده شده كه خودآگاه يا ناخودآگاه باعث بدرفتاري عده اي و حتي بچه ها با اين جانور حيرت انگيز مي شود. حتي به تجربه ديده ام چوپان هاي زحمت كشي كه بيشترين نفع را از سگهاي گله مي برند، اما شبيه يك موجود چندش آور با آنها رفتار مي كنند. در كتاب سگ ولگرد، صادق هدايت اين رفتار زننده جامعه با سگها را به خوبي نمايش داده است. عصاره اين رفتار زشت، خودش را در فحش و ناسزا به ديگران با نام اين جانور نشان مي دهد. اوج کوته فکری است افرادي كه از نام حيوانات براي فحش و ناسزا استفاده مي كنند، در حاليكه وحشي تر از آدم موجودي بر روي زمين وجود ندارد. بدتر از آن براي آنهايي است كه به ويژه از نام سگ براي توهين استفاده مي كنند. اولين بار كه عبارت مضحك “مثل سگ مي كشمت” را در فيلم “داش آكل” ديدم، تعجب كردم! چگونه يك كارگردان به خود اجازه مي دهد، فيلمي را به اقتباس از كتاب صادق هدايت بسازد و به سگ توهين كند؟ نويسنده گياه خواري كه طرفدار دو آتشه حقوق حيوانات و به ويژه سگ بود!

تصویری از سگی بنام هاچيكو
تصویری از سگی بنام هاچيكو

برخي داستانهاي واقعي در مورد سگها در حد افسانه است. يكي از آنها مربوط به هاچيكو است كه نماد وفاداري در ژاپن مي باشد! حتي در افسانه ها نيز آدمها به گرد وفاداري او نمي رسند. سگي كه تا آخر عمرش به مدت 10 سال، هر روز در ايستگاه قطار به انتظار دوستش پروفسور شابرو اوئنو مي نشست. پروفسوري كه در ميان دانشجويانش سكته كرد و هيچگاه باز نگشت. زندگي و بعد آدميت، درك اين پديده هاست! فيلم زيبايي از اين داستان واقعي به نام “هاچيكو” به كارگرداني لاس هالستروم ساخته شده كه ديدن آن به همه توصيه مي شود. محال است با مشاهده اين فيلم، لحظاتي به آرامش پس از يك گريه سبك نرسيد!

لازم نيست يك سگ همچون هاچيكو اصيل و با نژاد باشد تا افسانه اي شود. در يكي از سريالهاي “مرگ دور است” سگ ولگردي در جنگلهاي آمازون، همراه يك ماجراجو مي شود. پس از كش و قوسهاي فراوان، قايق اين شخص غرق شده و اين ماجراجو ، جدا از سگش هر دو در جنگل گم مي شوند. پس از چندين روز، گرسنگي و خستگي شديد به همراه مالاريا، شخص را به يك قدمي مرگ مي كشاند، اما در همين لحظات ، آن سگ همچون فرشته نجات ظاهر مي شود و اميد به زندگي را به شخص باز مي گرداند! با گذشت چند روز ديگر در يك ماراتن مرگ و زندگي، اين سگ بود كه قرباني همراهش شد تا گوشتش را بخورد و از مرگ نجات پيدا كند!

در يك داستان واقعي ديگر از همين سريال، كوهنوردي كه به شدت مجروح شده بود، روزها به كمك سگش و شبها با گرماي وجود او توانست زنده بماند. داستان سگي كه از دست قطع شده صاحبش حفاظت كرده است، سگي كه در يك تصادف با به صدا در آوردن آژير خطر، صاحبش را از مرگ نجات داده است، سگي كه سرطان پستان صاحب خود را تشخيص مي دهد و بسياري ديگر از اين نمونه ها كه ثبت و ضبط نشده اند، همه و همه حكايت از پيوند خارق العاده اين جانور با انسان دارد!

اگر تنها كمي چشمانمان را به سوي طبيعت باز كنيم، مشابه چنين رفتارهاي حيرت انگيزي از سوي سگها را با چشم خود خواهيم ديد.همين زمستان پيش كه با يكي از دوستان به كوهپيمايي رفتيم ، يك سگ باصطلاح ولگرد تنها با تكه ناني كل مسير راه را زير بارش برف با ما آمد و زماني كه ما در زير يك صخره استراحت كرديم، غيب شد. اما همين كه راه افتاديم، او را در پشت آن تخته سنگ ديديم كه زير بارش برف منتظر ما نشسته بود و كلي برف روي بدنش باريده بود. زماني در منزل يكي از روستائيان چند ساعتي را گذرانديم. به سگي كه در حياط آنها بود چند تكه نان دادم. هنگام خداحافظي از صاحبخانه، رفتاري از آن سگ ديدم كه هيچگاه از خاطرم نمي رود، او چند بار جلوي پاي من چمباتمه زد تا مانع رفتنم شود و من به ناچار به را هم ادامه مي دادم. زمانيكه از حياط خارج شدم، او نيز معناي اجباري اين جدايي را فهميد و با پارس كردنهاي مداوم و تكان دادن دمش آن را به من فهماند. چنين پديده هاي زيبايي در كنار ما فراوان است و ديدن آنها به خود ما بستگي دارد!

dogs2

طبق آمار، افرادي كه از سگ به عنوان حيوان خانگي استفاده مي كنند، طول عمر بيشتري دارند. يكي از دلايل آن ترشح بيشتر هورمون اكسي توسين و ديگر هورمون هاي آرامش دهنده در زمان دوستي با اين جانور است. با اين حال بي دقتي و بي توجهي در مورد رفتار صحيح با اين جانوران همچون هر بخشي از زندگي مي تواند دردسر آفرين شود. من نيز تجربه هاي ناخوشايندي از حمله سگها داشته ام، اما امروزه مي دانم كه به استثناي سگهاي هار، بيشتر آنها و به ويژه سگهاي نگهبان صرفا قصد حفاظت از قلمروي خود را دارند و در صورت رفتار مناسب ، آسيبي از اين جانور به آدمي نخواهد رسيد. ترسيدن و فرار كردن، غريزه اين جانور را براي تعقيب و احتمالا گاز گرفتن شما تحريك مي كند. ظاهرا بهترين راه، پشت نكردن به آن و در صورت نياز نشستن و برداشتن يك سنگ و سپس به آرامي دور شدن است.

سگها نيز چپ دست و راست دست دارند. آنها همچون ما خواب مي بينند. هنگام بازي و شوخي برخلاف بسياري از آدمها كه چند جراحت براي همديگر باقي مي گذارند، بسيار دقت مي كنند و حتي فشار دندان هايشان به قدري تنظيم شده است كه كوچكترين خراشي باقي نمي گذارد! هنگاميكه له له مي زنند، تشنه نيستند، بلكه در حال دفع گرما و خنك كردن خود مي باشند. سگها برخلاف اجدادشان كه زوزه مي كشند، پارس مي كنند و برخي معتقدند كه اين صداي ويژه، صرفا در تعامل با انسانها تكامل يافته است و بسياري مطالب ديگر كه مي توانيد در لينكهاي زير و ديگر كتابها يا فيلمها بخوانيد و ببينيد.

نويسنده : احمد مصدر / سایت بیگ بنگ

منابع بیشتر: Dog , iwee , dog , youtube , youtube1 , Hachiko

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

6 دیدگاه

 1. سلام ممنون از مطالبی که نوشتیم یه سوال داشتم میخواستم بدونم که اگه ۴ تا دندون نیش توله سگ سه ماهه شکسته باشه دیگه جای اونا
  دوباره دندونی رشد میکنه یا نه؟؟؟

 2. درود انسان به عنوان باهوشترین جاندار وظیفه داره حقوق تمام حیوانات را رعایت کنه فرق نمیکنه سگ باشه یا ماهی

 3. سلام .. احمد جان دستت درد نکنه .. در مورد یکی از باوفاترین موجودات نوشتی … اگر تونستی بیشتر در مورد اینکه میتونه تو اپارتمان سگ نگه داری کنه یا نه .. بنویسی که مردم اگاه بشن .. ممنون از شما

 4. درود بر شما…نویسندگیت عالیه
  از این جملتون خیلی خوشم اومد: (اوج کوته فکری است افرادی که از نام حیوانات برای فحش و ناسزا استفاده می کنند)… واین یکی : (در حالیکه وحشی تر از آدم{البته گروهی آدمها} موجودی بر روی زمین وجود ندارد.)…خداوند ما رو بین فرشته (حتی بالاتر از فرشته و در مقام اناالحق) و شیطان آفریده است…چنانکه “نیچه” از این عبارت که انسان موجودی در سطح حیوان تا فرشته است؛ انتقاد کرده و می گوید: براستی انسان موجودی از سطح شیطان تا فرشته است…
  و این یکی هم بسیار آموزنده است که: (سگها) هنگام بازی و شوخی برخلاف بسیاری از آدمها که چند جراحت برای همدیگر باقی می گذارند، بسیار دقت می کنند…

  از نظر تاریخی ایرانیان خردمند باستان از حیوانات مراقبت می کردند و این اعراب بادیه نشین جاهل بودند که از سگ تنفر داشتند که موضوعش هم صد بیشتر به حمله سگان شکاری ساسانیان در جنگ با آنها برمیگردد…