دو جنس متفاوت اما برابر – بخش اول

6
718

بیگ بنگ: در دنیای متمدن این زمزمه ها در مورد تفاوت رفتار دو جنس وجود دارد: مردها پرخاشگرند، خانمها سیاستمدار. مردها از تنهایی خوششان می آیند، خانمها از حرف زدن. مردها ماشین آلات را دوست دارند، خانمها سریالهای تلویزیونی. مردها در خیاطی مشکل دارند و خانمها در رانندگی. آقایان مهارت بیشتری در پارک خودرو دارند، خانمها در پرستاری و مواظبت. جهت یابی مردها قویتر است. خانمها می توانند در یک لحظه چند کار متفاوت انجام دهند. آیا اینها واقعیت دارد؟

4بیولوژی و رفتار:

مغز مرد و زن چه تفاوتی با یکدیگر دارد؟ آیا ارتباطی میان چنین رفتارهایی با ساختار بیولوژیک و فرگشت وجود دارد؟ تفاوتهای بیولوژیکی چیستند؟ پسرها مغز بزرگتری دارند، اما نورونهای مغز دخترها بیشتر است. بیشترخانمها راست دست هستند. پسرها دستهای بلندتری دارند. قوه بینایی مردها بر خلاف قوه بوبایی از زنها قویتر است. خانمها عمر بیشتری دارند. فرگشت چه می گوید؟ برای پاسخ باید به دوره ای از تکامل انسان رجوع کنیم که ساختار اجتماعی وظایف مشخصی را پیش روی این دو جنس قرار داده است. مهمترین وظایف کدامند؟ تهیه کالری و ادامه نسل. مردها به دنبال شکار و تامین غذا و امنیت گروه و زنها محافظ فرزندان و جمع آوری منابع غذایی گیاهی بوده اند. حتی برای کسی که با الفبای فرگشت آشناست، حدس اینکه این وظایف سبب چه تفاوتهای بیولوژیکی و رفتاری می شود، کار دشواری نیست!

مهمترین آن در بخش شکار توسط مردان و محافظت از بچه ها توسط زنهاست. مردها باید قویتر و ریسک پذیرتر باشند و زنها پرستار و دلسوز. شما حدسهایتان را ادامه دهید. آیا ارتباطی میان وظیفه شکار با فوتبال و کنترل تلویزیون هست؟ آیا رابطه ای میان چیدمان دانه ها و گیاهان با علاقه خانمها با چیدمان هست؟ نیازی نیست که برای جمع آوری مدارک این تئوری به فسیلها و نشانه های ما قبل تاریخ رجوع کنید. در همین عصر نیز قبایلی وجود دارند که شبیه انسانهای اولیه زندگی می کنند. یکی از این قبایل به نام هادزا در تاتزانیا زندگی می کنند. ساختار اجتماعی آنها ریشه چنین تفاوتهای غریزی را به خوبی نمایش می دهد. پیدایش جنسیت :پس از لقاح، اسپرمهای نر که کوچکتر و چابکترند به تعداد ۲۰% بیشتر از جنس ماده، اطراف تخمک را می گیرند.

به همین ترتیب به ازای هر ۱۰۰ جنین دختر، ۱۲۰ جنین پسر تشکیل می شود، اما حدود ۱۵ تا از جنین های پسر قبل از تولد از میان می روند!تا ۶ هفته پس از پیدایش جنین، جنسیتی در کار نیست، اما در این زمان ژن SRY که در DNA کروموزم Y وجود دارد، پروتئینی آزاد می کند که باعث رشد بیضه ها می شود. بیضه ها نیز تستوسترون آزاد می کند. عدم وجود تستوسترون، جنین را به سمت جنس ماده می برد. این، لحظه پیدایش جنسیت است. تستوسترون، جنین پسر را آسیب پذیرتر می کند. پس از به دنیا آمدن، تستوسترون باعث رشد بیشتر ماهیچه های پسر و وزن اومی شود، اما رشد نورونها، ریه و استخوانهای دختران بهتر است، یعنی نوزادان دختر بالغ تر و هوشیارترند. در کل برخلاف آنچه پنداشته می شود، در این مرحله نیز نوزاد پسر آسیب پذیرتر است!

2

جنسیت و رفتار:

طبق آزمایشهای مربوطه بر روی کودکان سه ساله مشخص شده که دخترها به طور غریزی احساس مسئولیت بیشتری برای پرستاری و مواظبت دارند. رفتار دلسوزانه و ارتباط احساسی و همدردی بیشتر زنها ناشی از اکسی توسین بیشتر آنهاست. این موضوع جهت مراقبت زنها از نوزادن در راستای فرگشت منطقی می نماید. در همین راستا زنها برای کنترل نوزادان خود، ارتباط احساسی و برنامه ریزی روزانه از زبان استفاده می کردند، در حالیکه مردان برای شکار به سکوت نیاز داشتند. تستها به خوبی نشان می دهد که قدرت و حافظه کلامی دخترها قویتر از پسرهاست. صبر آنها نیز بیشتر است. پسرها به رفتار اشیا علاقمند می شوند و دخترها به رفتار آدمها!بیشتر این تفاوتها ناشی از تستوسترون است. این هورمون به ویژه در زمان بلوغ باعث قویتر شدن هوش پسرها در هندسه و مهارتهای مهندسی و فضایی می شود. این واقعیت نیز به فرگشت ارتباط دارد.

این تفاوتها برای قبایل بدوی مانند هادزا در آفریقا وجود دارد و کاملا نشان می دهد که چنین اختلافهایی اکتسابی نبوده و در غریزه و ژنتیک نهفته است. مردها برای افروختن آتش و ساخت ابزار شکار، دارای غریزه ذاتی بوده و به خاطر خطرناک بودن بخشی از این کارها ، نیاز به تمرکز عمقی دارند. فعالیت زنها از ریسک کمتری برخوردار است و لذا به یک تمرکز عمقی نیاز ندارد، در عوض می توانند چند کار را همزمان انجام دهند. آیا این موضوع به مغز ارتباطی دارد؟ تفاوت میان نیمکره های مغزی مردان بیشتر از زنان است. در رحم، رشد مغز جنس نر تخصصی تر است. استروژن به نورونها کمک می کند تا بیشتر به یکدیگر متصل شوند. با توجه به استروژن بیشتر در جنس ماده،ارتباط نورونها بیشتر و پل متصل کننده نیمکره ها ضخیم تر است.

نتیجه اینکه قدرت ارتباطی نورونهای زنها بیشتر بوده و آنها در یک زمان می توانند از هر دو نیمکره مغزی خود استفاده کرده و در نتیجه به چند موضوع بپردازند، اما تمرکز بر روی یک موضوع برایشان دشوارتر است. همین موضوع باعث درک احساسی بیشتر زنها نسبت به مردان نیز می شود.استروژن حتی بر روی بینایی ایشان نیز موثر است. مردان در روز بهتر می بینند و زنان در شب. این خصوصیت مردان نیز برای شکار لازم بوده است. همانطور که تستوسترون باعث می شود میل مردان برای استقبال از خطر جهت شکار و حفظ قلمرو بالا رود.

ادامه دارد »»»

نویسنده: احمد مصدر/ سایت علمی بیگ بنگ

منابع بیشتر: ncbi.nlm , ncbi , Sex-determination_system

Y_chromosome , Female , Male , bbc

Neuroscience_of_sex_differences


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

6 دیدگاه‌ها

  1. من ک یه دخترم از همه ی پسرایی ک تا حالا باهاشون رو به رو شدم هوش هندسی و فضایی بیشتری دارم یعنی من مشکل دارم؟؟؟???