بیگ بنگ: محققان مجموعه جدیدی از یخچال‌های در حال ذوب شدن را در ساحل شرقی اقیانوس اطلس شناسایی کردند. سریع ترین یخ های در حال حرکت اقیانوس اطلس در یخچال «توتن» قرار دارند و بر اساس تحقیقات پیشین، سرعت بالای ذوب شدن این یخچال حاصل سرریز شدن جریان‌های آب گرم اقیانوس به آن است.

AntarcticSnowfall Thumbnailبه گزارش بیگ بنگ به نقل از ایرنا، اطلاعات ماهواره‌ای جدید نشان می دهد توتن تنها یخچال در حال ذوب شدن اقیانوس اطلس نیست. در واقع توتن بزرگترین یخچال ساحل شرقی این اقیانوس است و به همین علت توجه زیادی را به خود جلب کرده، اما سایر یخچال های موجود در این منطقه نیز واکنشی مشابه توتن دارند. محققان با مدل‌سازی کامپیوتری داده‌های ماهواره‌ای دریافتند ارتفاع چهار یخچال موجود در غرب یخچال توتن به میزان 2.7 متر کاهش یافته است. همچنین در این بررسی‌ها مشخص شد ارتفاع چندین یخچال کوچکتر واقع در شرق یخچال توتن نیز در حال کاهش است.

میزان ذوب شدن یخ‌ها در ساحل شرقی اقیانوس اطلس در مقایسه با آنچه در ساحل غربی ذوب می شود، بسیار اندک است، اما اطلاعات مربوط به تغییر وضعیت ساحل شرقی موجب نگرانی محققان شده است. به اعتقاد محققان این تغییرات تصادفی نیست و دارای یک ساختار سیستماتیک است که نشان دهنده وجود جریان‌های اقیانوسی در منطقه است که آثار آنها در غرب قطب جنوب بسیار شدید بوده است.

محققان ناسا با استفاده از اطلاعات ماهواره‌ای، نقشه جزئی یخچال‌های در حال ذوب ساحل شرقی اقیانوس اطلس را تدوین کردند. علاوه بر این محققان با استفاده از اطلاعات به دست آمده از جانوران دریایی برچسب‌گذاری شده و شناورهای پروژه آرگو توانستند تغییرات الگوی آب و هوایی را نیز مدل‌سازی کنند. این تحلیل ها نشان می دهد تغییرات الگوی وزش باد موجب هدایت جریان‌های آب گرم در ساحل شرقی اقیانوس اطلس شده است. اگر یخچال‌های ساحل شرقی با سرعت یخچال های ساحل غربی اقیانوس اطلس شروع به ذوب شدن نمایند، شهرهای ساحلی که در ارتفاعات پایین بیان شده‌اند، بیش از پیش درون آب فرو می روند.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: NASA

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.