بیگ بنگ: ایلان ماسک مدیر ارشد اجرایی شرکت اسپیس ایکس و تسلا که یکی از نام های مهم در زمینه هوش مصنوعی به حساب می آید، معتقد است تنها با ساخت یک هوش مصنوعی پیشرفته تر می توان جلو غلبه هوش مصنوعی بر انسان را گرفت.

elon-muskایلان ماسک که یکی از چهره های برجسته جهان در زمینه هوش مصنوعی محسوب می شود برای رفع نگرانی های مربوط به غلبۀ هوش مصنوعی برای انسان ایده بسیار عجیبی را مطرح کرده و معتقد است که با ساخت یک هوش مصنوعی بسیار پیشرفته می توان این مشکل را به صورت کامل حل کرد. در میان تمامی موج منفی علیه هوش مصنوعی طبیعی به نظر می رسد که افراد برجسته در رده هوش مصنوعی برای ارائه تئوری هایی جهت امن سازی آینده بشر اقدام کنند. عجیب ترین نمونه این تئوری ها را می توان تئوری ارائه شده توسط ایلان ماسک دانست.

از دیرباز بسیاری از نگرانی های آینده بشر مربوط به غلبه پیدا کردن ماشین های هوشمند بر انسان بوده است و از دهه 80 میلادی نیز موج فیلم های هالیوودی در این زمینه موجب شد تا ذهنیت عمومی نسبت به هوش مصنوعی با ترس توام گردد. در این میان دانشمندان بزرگی مانند استیون هاوگینک در این زمینه هشدارهایی بسیار جدی داده اند ولی شرکت های بزرگ نسبت به این هشدار ها بی تفاوت به نظر می رسند.

ai-interneدر میان تمامی موج منفی علیه هوش مصنوعی طبیعی به نظر می رسد که افراد برجسته در رده هوش مصنوعی برای ارائه تئوری هایی جهت امن سازی آینده بشر اقدام کنند. عجیب ترین نمونه این تئوری ها را می توان تئوری ارائه شده توسط ایلان ماسک دانست که به تازگی بودجه یک میلیارد دلاری در زمینه تحقیقات برای هوش مصنوعی را اختصاص خواهد داد. ایده ارائه شده تنها متعلق به ماسک نیست و سم آلتمن به عنوان یک سرمایه گذار بزرگ رده فناوری نیز پرچم این ایده را به دوش می کشد. این ایده همان طور که پیش از این نیز اشاره شد این است که باید با ساخت هوش های مصنوعی پیشرفته تر جلو غلبه هوش مصنوعی بر انسان را گرفت.

سم آلتمن این موضوع ساده و در عین حال بسیار پیچیده را این گونه شرح می دهد: «درست همان طور که انسان ها از انسان ها در مقابل بدی محافظت می کنند می توان انتظار داشت هوش مصنوعی خوب از انسان در برابر هوش مصنوعی پلید محافظت کند. بیشتر انسان ها به ذات خود خوب هستند و تنها بخش محدودی از جوامع بشری دارای عناصر بد در وجود خود هستند. به این ترتیب می توان با ساخت یک هوش مصنوعی که میلیون ها بار قوی تر از سایر هوش های مصنوعی باشد جلو اقدامات منفی توسط هوش های مصنوعی را گرفت.» البته سوال مهم این است که اگر این هوش مصنوعی با این قدرت بخواهد به سوی منفی بودن گرایش پیدا کند آنگاه چگونه ممکن است بتوان جلو آینده تاریک بشری را گرفت و این سوال می بایست توسط این دو نام بزرگ رفع ابهام شود!

سایت علمی بیگ بنگ / منابع: wired.com , futurism.com

مترجم: احمد محمدحسینی/ سیناپرس

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

4 دیدگاه

  1. جا داره از آقای ماسک سوال کنیم که چه تضمینی برای ایمن بودن این نوع از هوش مصنوعی وجود داره!

  2. هرچی از ذهن ایلان ماسک تراوش میکنه طلای خالصه. عشقه. همین

  3. مطمنم که هوش مصنوعی تا سال 2200 به بعد از خود انسان پیشی خواهد گرفت زیرا تا آن زمان کامپیوترهای کوانتومی در انواع و اقسام گجدها ربات ها و سیستم های پیشرفته گنجانده شده و هوش پیشرفته و حتی احساس را در خود خواهند داشت . اگر فکر میکنید تخیلیست سخت در اشتباهیم چراکه تا آن زمان از منابع و مواد ناشناخته سیاره های دیگر هم در زمین برای ساخت قطعات و سیستم های پیشرفته استفاده خواهند کرد .