بیگ بنگ: بسیاری از مردم ، راه رفتن مرتاضان با پاهای برهنه روی ذغال گداخته، بدون آن که دچار سوختگی‌ شوند را دلیلی بر وجود نیروهای غریب و ناشناخته می دانند. عموماً تصور می کنند مرتاضان با پشت سر گذاشتن ریاضت های جسمانی و کسب قدرت های عجیب معنوی، قادر به انجام اعمالی خارق العاده نظیر راه رفتن روی ذغال داغ می شوند.

Firewalk

خلاصه ماجرا این است که راه رفتن با پاهای برهنه روی ذغال گداخته نه تنها مستلزم بهره مندی از نیروهای ناشناخته معنوی نیست بلکه به سادگی با تشریح یک پدیده فیزیکی کاملاً شناخته شده قابل توجیه است. در این رابطه همه چیز به ظرفیت گرمایی‌ کف پاهای انسان باز میگردد. می دانیم بافت بدن انسان به طورعمده از آب تشکیل شده است، از این رو ظرفیت گرمایی‌ ویژهء‌ نسبتاً زیادی‌ دارد. بنابراین، برای‌ تغییر قابل ملاحظه دمای‌ پا، الزاماً باید مقدار زیادی‌ انرژی‌ از ذغال به کف پا منتقل شود.

این پدیده در فیزیک به اثر لایدن فراست (Leidenfrost effect)  مشهور است. اثر لیدن فراست به پدیده ای گفته میشود که به قطره های آب اجازه می دهد روی یک جسم داغ مانند یک ماهیتابه ی داغ به مدت نسبتاً طولانی بلغزند بدون آنکه تبخیر شوند. علت این پدیده آن است که ناحیه ای از قطره که در تماس با سطح داغ قرار دارد تبخیر شده و لایه ای از گاز (بخار) به وجود می آید این لایه مانع از انتقال گرما به بقیه قطره میشود و به قطره امکان می دهد تا برای مدت بیشتری روی سطح داغ باقی بماند زمانی رسانه های خبری ازجادوگری گزارش می دادند که روی ذغال داغ قرمز با فریاد خوشحالی و به طرز اسرارآمیز و نامعقول گام بر می دارد. و ادعا بر این است که (حواسی فراتر از ماده) او را از سوختگی شدید در امان می دارد. در واقع ، فیزیک پاهای او را در هنگام گامهای پیروزمندانه محافظت می کند. به ویژه این واقعیت اهمیت دارد که اگر چه سطح ذغال ها کاملاً داغ است ولی در نهایت شگفتی، انرژی کمی دارند. اگر جادوگر یا مرتاض با گامهای متوسط آن را طی کند گامها چنان سریع است که انرژی کمی از ذغال ها به پاها انتقال می یابد. البته راه رفتن آرامتر پذیرش سوختگی است چون تماس طولانی به گرما اجازه می دهد تا از درون ذغال ها به پا رسانده شود.

اگر پاها پیش از قدم زدن خیس باشند، مایع می تواند به محافظت آنها کمک کند. برای خیس کردن پاها جادوگر می تواند درست پیش از رسیدن به ذغال های گرم ، روی چمن مرطوب راه برود. به جای آن به دلیل حرارت ذغال ها یا هیجان اجرا، پاها را می توان فقط کمی خیس کرد. لحظه ای که مرتاض روی ذغال هاست، مقداری از حرارت مایع روی پاها را بخارمی کند و حرارت کمتری برای انتقال به گوشت باقی می ماند. افزون بر آن ممکن است نقاط تماسی وجود داشته باشد که مایع لایهء جوش تشکیل دهد که به واسطهء آن محافظت مختصری از ذغالها فراهم می آید.

جرل واکر فیزیکدان مشهور دانشگاه کلیولند و یکی از نویسندگان کتاب مشهور فیزیک هالیدی، دراین خصوص می گوید: “من در پنج موقعیت روی ذغالهای داغ راه رفته ام. در چهار بار به خاطر ترس زیاد پاهای خود را به اندازه کافی خیس کرده بودم ولی در بار پنجم طوری از ایمنی کار اطمینان یافته بودم که پاهایم خشک بودند. زخمهایی که برداشتم خیلی زیاد و به شدت دردناک بودند و تا چند هفته بهبود نیافتند. شکست من ممکن است ناشی از نبود لایهء جوش روی پاها بوده باشد. اما من یک عامل ایمنی دیگر را نیز فراموش کرده بودم. در روزهای دیگر از نظر احتیاط، کتاب مبانی فیزیک را موقع قدم زدن بعنوان پشتگرمی عقاید خود در فیزیک، محکم به سینه گرفته بودم. افسوس در روزی که به شدت سوختم کتاب را فراموش کرده بودم! مدتهاست عقیده دارم که برنامه های اعطای مدرک باید شامل “آتش پیمایی” بعنوان آزمون آخر باشد! رئیس جلسه باید خیلی دورتر از بستری از ذغالهای داغ سرخ بایستد. متقاضی مدرک باید روی ذغالها راه برود. و اگر داوطلب به فیزیک تا حدی معتقد باشد که مطمئن شود پاهایش صدمه ای نمی بیند رئیس جلسه به داوطلب مدرک فارغ التحصیلی بدهد!”

ویدئوی آزمایش پدیده لایدن فراست

در این ویدئو دکتر واکر دست خود را وارد ظرف سرب داغ می کند بی آنکه کمترین آسیبی ببیند. ریسک و خطرات انجام چنین آزمایش های فیزیکی بالاست بنابراین لطفاً از انجام چنین آزمایش هایی در خانه پرهیز کنید.

نویسنده: عرفان کسرایی

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

10 دیدگاه

 1. والا با هیپنوتیزم هم خیلی راحت میشه چنین کاری کرد، خودم شخصا تجربه ش کردم

 2. درود بر شما نیکان
  یکی از مشکلات اصلی در میان مردم ما باورها و عقاید وهم آلود و در میان تحصیلکردگان ما، ابتلا به موضوعات شبه علمی و حضور پررنگ سایت ها و صفحات زرد است که متاسفانه در حال ازدیداد نیز می باشد.

  عمیقا باورمندم که نقش مجموعه های ارزشمندی همچون گروه بیگ بنگ در ترویج نگرش و روش علمی به مسائل در میان تحصلکردگان و بخش الیت جامعه، بسیار مهم و واقعا شایسته تقدیر است.

  من معقدم تاثیر این ترویج علمی گرایی در میان مردم و گروه های مخاطب، کمتر از محتوی های علمی سایت و صفحات بیگ بنگ در رسانه ها نیست و ای بسا بیشتر نیز می باشد.

  پاینده باشید عزیزان.

  با احترام

 3. منم یه بار روغن داغ داغ از تو ماهیتابه رو شعله گاز برگشت ریخت رو دستم اما انگار که آب ریخته شد رو دستم چیزیم نشد دوره مرتاضی هم نگذروندم

 4. Michael Shermer بدون خیس کردن پاها و گوش دادن به تعلیمات راهنما روی بستر زغال راه رفت.
  سنت های دیگری وجود دارند که با تیوری بالا قابل توضیح نیست نظیر راه رفتن روی سنگهای داغ توسط مردان Fiji یا رد پاهای شمن های هاوایی روی سنگهای اتشفشانی.رفرانس ندادم چون درyoutube می توانید شاهد موارد ذکر شده باشید.

 5. ممنون از شما بابت این اطلاعات خوبتون.
  این نوشته هایی که روی سایت قرار می دید و زیاد تخصصی نیست خیلی خوب هستند.
  خسته نباشید