رشد دوباره گیاهان عصر یخبندان!

uyfgbkh

فاصله بین سال‌های ۹۲۰ تا ۱۲۲۰ شمسی، یک دوره کوتاه یخبندان در برخی قسمت‌های نیمکره شمالی زمین پدیدار شد. در این دوره دمای زمین به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش یافت و در برخی مناطق یخبندان شکل گرفت. این یخ‌ها در قرن گذشته بتدریج از میان رفت. روند آب شدن این یخ‌ها در ده سال اخیر به مراتب بیشتر بوده است. مدتی پیش گروهی از دانشمندان توانستند به بقایای نوعی خزه زیر این یخ های آب شده در ناحیه ای در شمال کانادا دست یابند. نکته ای که توجه این دانشمندان را به خود جلب کرد، این بود که خزه های یافت شده هنوز سبز بودند. همین امر آنها را بر آن داشت تا نمونه هایی از آنها را به آزمایشگاه برده و کشت دهند.

نتیجه این شد که این خزه ها که تا مدتی پیش در فهرست گیاهان منقرض شده قرار داشتند، در کمال ناباوری پس از۴۰۰سال توانستند دوباره رشد کنند. پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که استقامت زیاد این گونه گیاهی در برابر شرایط نامساعد جوی، سبب به وجود آمدن چنین پدیده ای شده است.

یخ های موجود در یخچال های طبیعی زمین که در دوره های مختلف زمانی شکل گرفته اند، منبعی بزرگ از انواع گونه های مختلف گیاهی و جانوری هستند و بررسی دقیق آنها می تواند پرده از بسیاری رازهای خلقت بردارد، اما آنچه این موضوع را ترسناک می کند، آزاد شدن ویروس ها و باکتری هایی از دوران باستان در دنیای امروزی است. عواملی که حالا دیگر برای زندگی زمینی، بیگانه تلقی می شوند و در صورت حیات مجدد می توانند خطری بزرگ برای زمینیان به حساب آیند.

Read More: http://phys.org/news/2013-05-year-arctic-anew-glaciers-retreat.html

(7 نفر , میانگین : 4٫43 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=3306

سمیر الله‌وردی

کارشناس عمران، علاقمند به نجوم، کیهان شناسی، فیزیک و تکنولوژی های جدید می باشد و بعنوان نویسنده علمی- نجومی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

۲ پاسخ‌ها

  1. ahmad گفت:

    به قول استاد جوادی
    توضیح cph در این مورد 🙂

  2. Amir گفت:

    مطلبتان عالی بود. باسپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.