uyfgbkh

فاصله بین سال‌های 920 تا 1220 شمسی، یک دوره کوتاه یخبندان در برخی قسمت‌های نیمکره شمالی زمین پدیدار شد. در این دوره دمای زمین به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش یافت و در برخی مناطق یخبندان شکل گرفت. این یخ‌ها در قرن گذشته بتدریج از میان رفت. روند آب شدن این یخ‌ها در ده سال اخیر به مراتب بیشتر بوده است. مدتی پیش گروهی از دانشمندان توانستند به بقایای نوعی خزه زیر این یخ های آب شده در ناحیه ای در شمال کانادا دست یابند. نکته ای که توجه این دانشمندان را به خود جلب کرد، این بود که خزه های یافت شده هنوز سبز بودند. همین امر آنها را بر آن داشت تا نمونه هایی از آنها را به آزمایشگاه برده و کشت دهند.

نتیجه این شد که این خزه ها که تا مدتی پیش در فهرست گیاهان منقرض شده قرار داشتند، در کمال ناباوری پس از400سال توانستند دوباره رشد کنند. پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که استقامت زیاد این گونه گیاهی در برابر شرایط نامساعد جوی، سبب به وجود آمدن چنین پدیده ای شده است.

یخ های موجود در یخچال های طبیعی زمین که در دوره های مختلف زمانی شکل گرفته اند، منبعی بزرگ از انواع گونه های مختلف گیاهی و جانوری هستند و بررسی دقیق آنها می تواند پرده از بسیاری رازهای خلقت بردارد، اما آنچه این موضوع را ترسناک می کند، آزاد شدن ویروس ها و باکتری هایی از دوران باستان در دنیای امروزی است. عواملی که حالا دیگر برای زندگی زمینی، بیگانه تلقی می شوند و در صورت حیات مجدد می توانند خطری بزرگ برای زمینیان به حساب آیند.

Read More: http://phys.org/news/2013-05-year-arctic-anew-glaciers-retreat.html

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

2 دیدگاه