رمزنگاری DNA برای نفوذ به کامپیوتر

بیگ بنگ: دانشمندان دانشگاه واشنگتن در طی اقدامی که به تحقق ژانر علمی- تخیلی به واقعیت شباهت دارد، توانستند یک کامپیوتر را با بدافزار رمزگذاری شده در داخل یک رشته DNA آلوده کنند.

به گزارش بیگ بنگ، تیم تحقیقاتی برای اینکه ببیند آیا امکان آلوده سازی کامپیوتر به این شیوه ممکن است یا خیر، قبل از ایجاد یک رشته DNA  ترکیبی با رمز بدخواهانه، یک آسیب پذیری امنیتی در برنامه پردازش DNA تعریف کرد. سپس، کامپیوتر این رشته آلوده را تجزیه و تحلیل کرد؛ محققان توانستند به دلیل بدافزار موجود در  DNA از راه دور کامپیوتر را مورد استثمار و استفاده قرار بدهند. نتایج این تحقیق در مقاله جدیدی منتشر شده است. «تادایوشى کُنو» استاد علوم کامپیوتر در دانشگاه واشنگتن گفت: «ما میخواستیم ببینیم چه خطرات امنیت کامپیوتری جدیدی در برهم کنش میان اطلاعات زیست مولکولی و سیستم های کامپیوتری وجود دارد و سپس آنها را تحلیل کنیم.»

واحدهای ساختاری اصلی DNA «نوکلئوتید» نامیده می شوند و با حروف A ، C ، G و  T ذخیره می شوند. این شیوه مرتب سازی به دانشمندان اجازه می دهد تا مرتبه نوکلئوتیدها را تعیین کرده و اطلاعات ژنتیکی درون رشته ها را تجزیه و تحلیل نمایند. هزینه مرتب سازی به میزان صدهزار برابر در ده سال گذشته کاهش پیدا کرده است. پس از مرتب سازی، داده های DNA با استفاده از چندین برنامه کامپیوتری مورد پردازش و تحلیل قرار می گیرد. فناوری مدرن زمینه را برای پردازش همزمان صدها میلیون رشته  DNA فراهم می آورد. اگرچه کنترل کامپیوترها با استفاده از  DNA فقط در فیلم ها مقدور بنظر می رسید، اما ظاهرا در زندگی واقعی نیز بر آن جامه عمل پوشانده اند.

دانشمندان با تاکید بر اینکه جای نگرانی وجود ندارد، خاطر نشان کردند: «ما هیچ مدارکی برای باور به این مسئله نداریم که امنیت توالی DNA یا داده های DNA مورد حمله قرار گرفته است. ما این نتایج را بعنوان اولین گام برای تامل در خصوص امنیت کامپیوتر در اکوسیستم توالی DNA قلمداد می کنیم.» آنها در ادامه توضیح دادند: «یکی از اهداف اصلی مطالعه حاضر، درک بهتر امکان حملات تزریق رمز DNA محور بود.» ماه گذشته، دانشمندان موفق شدند GIF یک اسب را درون DNA یک باکتری زنده جاگذاری کنند.

ترجمه: منصور نقی لو/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: theverge.com

(9 نفر , میانگین : 4٫89 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=69113
منصور نقی لو

منصور نقی لو

کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی. علاقمند به نجوم، کیهان شناسی، فرگشت، اکتساب زبان اول، یادگیری زبان دوم و بعنوان نویسنده علمی- نجومی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

۲ پاسخ‌ها

  1. بهنام طیبی گفت:

    بسیار عالی

  2. ناهید گفت:

    خیلی خوب بود . ممنون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.