بیگ بنگ: دانشمندان برای اولین بار موفق به پخش یک ویدیو شدند که در DNA یک سلول زنده رمزگذاری شده بود. کشفی که اخیرا در زمینۀ الکترونیکی­ کردن منابع زیست مولکولی صورت گرفت، کشفی بسیار بزرگ و مهم تلقی می­ شود.

به گزارش بیگ بنگ، سث شیپمن، دانشمند نورون­ شناس دانشکده­ پزشکی هاروارد در بوستون اظهار داشت: «ما می­خواهیم که سلول را به یک تاریخ ­نگار تبدیل کنیم. ما در رویای ایجاد یک سیستم حافظه­ زیستی هستیم که بسیار کوچک­تر و پرکاربردتر از تکنولوژی­ های امروزی بوده و قادر به مرور وقایع زیادی در طول زمان خواهد بود.» شیپمن و همکاران او امیدوارند که روزی سلول را به منشی­ های کوچکی تبدیل کنند که قادر به ضبط وقایع زیستی درون و اطراف خود می ­باشند. سلول­ ها این تصاویر را در DNA خود ضبط می­ کنند که بعدا مورد بررسی دانشمندان قرار خواهند گرفت. امکان وقوع این امر می­ تواند در آینده بسیار مفید واقع شود.

اولین قدم مهم در این فرایند، ذخیره موفقیت­ آمیز اطلاعات بر روی DNA مورد نظر می­ باشد. اگر محققان به اطلاعات ثبت شدۀ تغییرات ژنتیکی درون یک سلول دسترسی داشتند، می ­توانستند مراحل رونوشت بیماری­ ها را ترسیم کرده و درمان ­های جدیدی ابداع کنند. برای شروع پژوهش، محققان از تکنولوژی ویرایش ژن “کریسپر” برای رمزنگاری یک تصویر از دست انسان، به درون یک قطعه DNA متصل ­شده به ژنوم سلول یک باکتری استفاده کردند. سپس دانشمندان تصاویری از مسابقه اسب­ سواری را درون DNA رمزنگاری کردند.

روش ویرایش ژن کریسپر به این صورت عمل می­کند که به سیستم ایمنی طبیعی یک سلول نفوذ می ­کند. توالی ­های کریسپر، اطلاعات ژنتیکی در مورد عفونت­ های متداول را فراهم کرده و توالی­ های ناشناس را بریده و در ژنوم باکتری انبار می ­کند که این امر باعث می­ شود سلول بتواند مهاجم ­های احتمالی در آینده را شناسایی کرده و در مقابل آنها دفاع کند. دانشمندان می ­توانند در این مکانیسم دست برده و توالی­ های ژنتیکی دلخواه خود را از ژنوم سلول خارج کرده و کدهای ژنتیکی دستکاری­ شده را درون سلول جایگذاری کنند.

شیپمن در این باره گفت: «توالی­ گرا بودن روش کریسپر باعث شده که به روشی موثر در ثبت رویدادها در DNA مبدل شود.» دانشمندان با استفاده از روش کریسپر، 5 فریم از تصاویر مسابقه اسب­ دوانی را برش دادند. زمانی که محققان توالی را داخل DNA باکتری قرار دادند، آنها موفق شدند که تصاویر را با 90 درصد دقت، از نو پخش کنند. شیپمن اضافه کرد: «ما قصد داریم با استفاده از نورون­ ها، تاریخچه­ ای مولکولی از مغز ثبت کنیم. چنین ماشین ثبتی به ما کمک می­ کند که ما بدون نیاز به رصد مستقیم سلول­ های مورد نظر و یا ایجاد اختلال در سیستم سلولی به منظور استخراج ماده ژنتیک و یا پروتئین­ ها، بتوانیم از تمام سلول­ های مغز به یکباره اطلاعات جمع­ آوری کنیم.» محققان جزئیات بیشتر این کشف مهم را در مجله Nature شرح دادند.

ترجمه: رضا کاظمی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: upi.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

4 دیدگاه