رنگین کمانی در اعماق اقیانوس!

بیگ بنگ: این چشم رویایی مربوط به یک «شیپور ماهی» دریای کارائیب است و رنگ های بسیار آن نیز به دلیل شکست نور ایجاد شده اند.

r_benton_natureبه گزارش بیگ بنگ، پرتوهای نور در زمان ورود به چشم ماهی منحرف می شوند و از آنجایی که رنگ های مختلف نور میزان انحراف (ضریب شکست) متفاوتی دارند در نتیجه نور سفید مانند رنگین کمان به رنگ های مختلف تجزیه می شود. در تصویر بالا می بینید که ترتیب رنگ های چشم شیپور ماهی از پایین به بالا با رنگ های رنگین کمان از نارنجی به آبی مطابقت دارند.

شبیه تمام شیپور ماهی‌ها(Aulostomus Maculatus) بدنی باریک و کشیده دارند که تا حدودی شبیه مار ماهی است. این ماهی اغلب به صورت عمودی شنا کرده و خود را در میان مرجان های عمودی پنهان می‌کند؛ هم چنین با شنا کردن در امتداد خطوط افقی ماهی های بزرگتر نیز خود را استتار می کند. این عکس که توسط رندال بنتون گرفته شده، در مسابقات World Press Photo سال ۲۰۱۲ در شاخه طبیعت مقام سوم را کسب کرده است.

باز نشر: سایت بیگ بنگ /محسن کرمی – نشریه دانشمند – شماره ۵۹۵ – اردیبهشت ۱۳۹۲

منبع: newscientist

(15 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=30828

محسن کرمی

کارشناس فیزیک و روزنامه‌نگار علم است. وی تا کنون با نشریه‌های دانشمند و لذت‌فیزیک همکاری داشته و زمینه‌های کاری وی شامل فیزیک و فناوری می‌باشد. او هم‌چنین در کنار این فعالیت‌ها به برنامه‌نویسی نیز می‌پردازد. وب‌گاه mrgeo22.github.io

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.