بیگ بنگ: محققان دانشگاه کالیفرنیا در برکلی با استفاده از مدل های آماری پیچیده به منظور تجزیه و تحلیل واکنش افراد به ویدئوهای کوتاه تحریک کننده احساسات، موفق به شناسایی 27 حالت احساسی شده و یک نقشه برهم کنشی برای نشان دادن چگونگی پیوند آنها ایجاد کردند.

به گزارش بیگ بنگ، پروفسور «داچر کلتنر» و «آلان کوئن» روانشناسان دانشگاه کالیفرنیا 27 نوع تجربه احساسی را کشف کردند. در این مطالعه، گروه متنوعی متشکل از 853 زن و مرد برای مشاهده نمونه برداری تصادفی ویدئوهای 5 تا 10 ثانیه ای ساکت با هدف برانگیختن طیف وسیعی از احساسات به اینترنت وصل شدند. مضامین 2185 ویدئو کلیپ شامل تولد، نوزادان، عروسی، خواستگاری، مرگ، درد و رنج، عنکبوت ها، مارها، آسیب های فیزیکی، کارهای جنسی، بلایای طبیعی، طبیعت شگفت انگیز و دست دادن های عجیب بود. سه گروه مجزا از شرکت کنندگان در مطالعه به تماشای سکانس هایی از این ویدئوها نشستند. آنان پس از تماشای هر یک از کلیپ ها، کار گزارش را انجام دادند.

گروه دوم به هر یک از ویدئوها بر اساس اینکه کدام یک از احساسات را در آنها پدید آوردند، امتیاز دادند؛ احساساتی از قبیل تمجید، احترام، تمجید خصوصیات زیبایی، سرگرمی، عصبانیت، اضطراب، تعجب، خستگی، آرامشف گیجی، اهانت، ناامیدی، انزجار، دردف حسادت، هیجان، ترس، عذاب وجدان، وحشت، علاقمندی، لذت، عشق، راحتی، غرور، ناراحتی، رضایت، تمایل جنسی، شگفتی، همدردی، همدلی و پیروزی.

بنا به یافته های محققان، واکنش های احساسی شرکت کنندگان بر اساس دسته های دوگانه ای از بخش های مثبت و منفی، هیجان و آرامش و تسلط و اطاعت گری از 1 تا 9 امتیازبندی شد. نتایج بدست آمده نشان داد که شرکت کنندگان واکنش های احساسی مشابهی نسبت به هر کدام از ویدئوها بروز دادند؛ به همین منظور، اطلاعات گسترده ای حاصل آمد که این اجازه را به محققان داد تا 27 دسته مختلف از احساسات را شناسایی کنند.

پروفسور «داچر کلتنر» محقق ارشد در دانشگاه کالفرنیا گفت: «ما دریافتیم که 27 بعد مختلف (نَه 6 بعدی که شامل شادی، اندوه، عصبانیت، تعجب، ترس و انزجار می شود)،ِ در واکنش افراد نسبت به تماشای هر کدام از ویدئوها نقش دارد. علاوه بر این، برخلاف این مفهوم که هر حالت احساسی یک جزیره است، ما دریافتیم که شیب های صافی از حالت احساسی میان شگفتی و آرامش، ترس و اندوه و سرگرمی و احترام وجود دارد.»

پروفسور کلتنر و آلان کوئن دانشجوی دکتری در دانشگاه کالیفرنیا با بهره گیری از مدل سازی های آماری و شیوه های بصری به ساماندهی واکنش های احساسی نسبت به هر ویدئو پرداختند. کوئن در توضیحاتی بیان کرد: «ما به دسته های متناهی از احساسات در نقشه مورد نظر دست نیافته ایم زیرا همه چیز با یکدیگر ارتباط دارند. تجربه های احساسی بسیار غنی تر و چشمگیرتر از آن چیزی هستند که قبلا تصور می شد. ما امیدواریم یافته هایمان به سایر دانشمندان و مهندسان کمک کند تا به شیوه بهتر و کارآمدتری به بررسی حالت های احساسی بپردازند. این کار می تواند نقش قابل توجهی در بهبود درمان های روان پریشی، درک احساسات در مغز و واکنش پذیری فناوری به نیازهای عاطفی ما ایفا کند.»

ترجمه: منصور نقی لو/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: sci-news.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

1 دیدگاه