روشی جدید برای بیرون کردن ترس از مغز

بیگ بنگ: یک تیم از دانشمندان علوم اعصاب طی یک پژوهش جدید موفق شدند تا با تغییر شرایط مغز بر ترس‌های خاص افراد غلبه کنند. این روش جدید می‌تواند به راههای جدیدی برای درمان بیماران مبتلا به “فوبیا” یا اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) منجر شود.

https-_blueprint-api-production-s3-amazonaws-com_uploads_card_image_291931_amygdalaبه گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، با توجه به آمار ارائه شده از موسسه ملی بهداشت روان حدود ۱۹ میلیون بزرگسال در ایالات متحده و یا ۸٫۷ درصد از جمعیت بزرگسال، از ترس از اجسام خاص یا شرایط خاص رنج می‌برند. PTSD، نوع دیگری از اختلال اضطرابی، حدود ۷٫۷ میلیون بزرگسال در ایالات متحده را درگیر کرده و پس از بروز یک تروما، مانند تجاوز جنسی یا مبارزه نظامی در فرد پدید آید.

محققان این پژوهش به دنبال راههای جایگزین برای درمان‌های فعلی اضطراب مانند بیزاری درمانی هستند. بیزاری‌ درمانی یک گونه درمان روان‌شناسی است که در آن بیماران در معرض داروی محرک یا برانگیزنده قرار گرفته در حالیکه هم زمان در معرض برخی از ناراحتی‌ها نیز قرار می‌گیرند. این سبب شرطی‌شدن خواهد گشت و بیمار داروی محرک را با احساسات ناجور همبسته ساخته و باعث می‌شود تا بیمار رفتار ویژه‌ای را انجام ندهد.

رویکرد جدید این محققان ترکیبی از هوش مصنوعی (AI) و تکنولوژی اسکن مغز در یک تکنیک به نام “واکنش عصبی رمزگشایی شده” (Decoded Neurofeedback) است. این دانشمندان علوم اعصاب برای انجام پژوهش خود از ۱۷ داوطلب سالم استفاده کردند. آنها به جای آزمایش ترس موجود در شرکت کنندگان، یک ترس خفیف و جدید را با ارائه یک شوک الکتریکی کوچک در هنگام دیدن تصاویر کامپیوتری در فرد ایجاد کردند.

https-_blueprint-api-production-s3-amazonaws-com_uploads_card_image_291949_58b32b492edc40df8954d523cbdfc220اسکنر مغز بر فعالیت ذهنی داوطلبان نظارت کرده و قادر به تشخیص نشانه‌های ترس در حافظه فرد شد. این محققان ادعا می‌کنند که با استفاده از روش تشخیص تصویر AI، یک روش سریع و دقیق برای بررسی علل ترس‌های پنهان و قدیمی ایجاد کردند. چالش بعدی این محققان پیدا کردن یک راه برای کاهش و یا حذف این ترس‌های قدیمی بود. این تیم دریافتند که مغز داوطلبان هنوز هم نشانه‌هایی از ترس‌های قدیمی و خاص را نشان داد، حتی زمانیکه آنها در حال استراحت بودند و نسبت به ترس آگاهی نداشتند.

دانشمندان به سرعت توانستند آن الگوهای مغز را رمزگشایی کنند و به شرکت کنندگان پول و پاداش دادند به طوریکه پاداش جای ترس قدیمی آنها را گرفت. آنها این کار را در طول سه روز مداوم انجام دادند. در پایان پاداش درمانی، عصب شناسان همان تصاویر را که قبلا با شوک الکتریکی همراه بود به داوطلبان نشان دادند. آنها مشاهده کردند که مرکز ترس مغز” آمیگدال”، دیگر هیچ فعالیتی از خود نشان نداد. محققان این پژوهش امیدوارند که این روش بتواند از ترس و قرار گرفتن در معرض عوارض جانبی درمان‌های مبتنی بر دارو جلوگیری کند. این تیم بین‌المللی یافته‌های خود را دوشنبه در مجله Nature Human Behaviour به چاپ رساندند.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: mashable.com

(13 نفر , میانگین : 4٫62 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=59101
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

۶ پاسخ‌ها

 1. بهنام طیبی گفت:

  خبر جالبی بود

 2. هادی گفت:

  خیلی جالب بود.علم در آینده شاید بتونه بیماری هایی نظیر افسردگی و سایر بیماری های روانی رو درمان کنه.همه آنها هم متکی بر کارکرد مغز خواهد بود من همیشه روی این موضوع فکر می کنم که چقدر از این حالات و خصوصیات اخلاقی که ما دچارش هستیم تحت تاتیر محیط شکل میگیره ولی با این مقاله بیشتر به این باور رسیدم که مغز مسبب بیشتر حالاتی مثل ترس و افسردگی و سایر خصوصیات اخلاقی مثل برون گرا یا درون گرا بودن افراد است.مثلا شاید دو فرد یک شرایط خاصی رو تجربه کنند ولی فقط روی یکی از این افراد تاثیر بگذاره که این نشون میده نحوه کارکرد و عکس العمل مغز ما در مواجهه با شرایط گوناگون که کاملا هم غیر ارادی هست باعث به وجود آمدن خصوصیات رفتاری ما میشه.

  • بهنام طیبی گفت:

   اگه بتونن الزایمر هم درمان کنن عالی میشه.
   درود بر علم

  • آشفته گفت:

   الان هم میتونن افسردگی و بیماریهای روانی را درمان کنند

  • هادی گفت:

   نه اینگونه نیست چون اگر اینگونه بود که دیگه افسردگی یکی از بیماری های فراگیر در قرن جدید نمیشد و هنوز راه زیادی تا درمان کامل آن وجود دارد سایر بیماری های روانی مثل اسکیزوفرنی شیزوفرنی فوبیا اختلال شخصیت و ….. هم اینگونه است .درمان هایی که برای این بیماری ها در نظر گرفته میشه بیشتر روانکاوی و یک سری داروهایی است که همون نقش مخدرها با دوز کمتررو داره بدون اینکه به عامل اصلی به وجود آمدن این بیماری ها پی برده بشه.یک مثال دیگر چاقی است که با وجود ارائه درمان های زیاد برای آن هنوز یک مساله لاینحل است تا اینکه عده ای از دانشمندان به نقش بعضی از ژن ها در بروز چاقی پی بردند که به کمک این مورد شاید بشه به درمان قطعی در این زمینه برسند.

 3. رویا گفت:

  ولی من فکر میکنم روزی برسه که این تراشه ها را از زمان بدنیا آمدن در مغز نوزادبکارند ودر تمام عمر بتونن افراد روبه این وسیله کنترل کنند وجهانی رو که میخوان داشته باشن.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.