ریاضیدانان مسئله‌ مجموع سه معکب را حل کردند

0
1366

بیگ بنگ: پروفسور دانشگاه بریستول، اندرو بوکر و پروفسور اندرو سوترلند از دانشگاه MIT یک راه‌حل برای x۳ + y۳ + z۳ = ۴۲ که یک پازل ریاضی ۶۵ ساله است، پیدا کردند.

image Numberبه گزارش بیگ بنگ، مسئله‌ی اصلی که در سال ۱۹۵۴ توسط محققان دانشگاه کمبریج مطرح شد به دنبال راه‌حل‌هایی برای معادله دیوفانتین x۳ + y۳ + z۳ = k بود که در این معادله، k تمام اعداد از ۱ تا ۱۰۰ می‌باشد. جدا از راه‌حل‌های کوچک و آسان، این مسئله خیلی زود به یک مسئله‌ی حل‌نشدنی تبدیل شد، زیرا پاسخ‌های جالب‌تر قابل محاسبه نبودند و به اعداد نیاز بود.

اما پس از گذشت سال‌ها، به لطف تکنیک‌های پیچیده و کامپیوترهای مدرن، هر مقدار k در نهایت حل شد (یا حل‌نشدنی بودن آن اثبات شد) – به استثناء دو مورد آخر که دشوارترین اعداد بودند: ۳۳ و ۴۲. در سال ۲۰۱۹ نبوغ ریاضیاتی پروفسور بوکر همراه با هفته‌ها کار بر روی یک ابررایانه، در نهایت پاسخ برای ۳۳ پیدا شد. هرچند، حل عدد ۴۲ یک مسئله‌ی پیچیده‌ی دیگر بود.

پروفسور بوکر به کمک پروفسور سوترلند از خدمات Charity Engine استفاده کرد، «یک کامپیوتر سیاره‌ای» که از توان محاسباتی ۵۰۰ هزار کامپیوتر خانگی برخوردار می باشد. پاسخ این مسئله که محاسبۀ آن به مدت یک میلیون ساعت طول کشید بصورت زیر است:

(-۸۰۵۳۸۷۳۸۸۱۲۰۷۵۹۷۴)۳ + ۸۰۴۳۵۷۵۸۱۴۵۸۱۷۵۱۵۳+ ۱۲۶۰۲۱۲۳۲۹۷۳۳۵۶۳۱۳ = ۴۲

پروفسور بوکر گفت: «احساس رهایی می‌کنم. در این بازی، نمی‌توان با اطمینان گفت که چیزی را پیدا خواهید کرد. مثل این است که سعی کنید زمین‌لرزه‌ها را پیش بینی کنید، در صورتی که فقط احتمالات را برای آنها ارائه می‌دهیم. بنابراین، ممکن است ظرف چند ماه جستجو راه‌حل را پیدا کنیم یا ممکن است یک قرن دیگر طول بکشد».

ترجمه: سحر الله‌وردی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: sci-news.com


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.