بیگ بنگ: یک زوج با تبدیل یک زمین خشک به یک جنگل بارانی سالم، به ریه‌های مردم جهان زندگی و تنفسِ تازه‌ای بخشیدند. عکاس خبری سباستیانو ریبیرو سالگادو و همسرش للیا وقتی دیدند مزرعۀ خانوادگی‌شان رو به افول است، تصمیم گرفتند آن را مجددأ احیاء کنند.

SEIبه گزارش بیگ بنگ، اکنون پس از گذشت 20 سال، آن قطعه زمینِ 1754 هکتاری به یک جنگل سرسبز و باشکوه تبدیل شده که سالگادو از زمان کودکی آن را بخاطر دارد. سالگادو حدود 30 سال پیش پس از نسل‌کشی دلخراش در رواندا به کشور مادری‌اش برزیل بازگشت تا مزرعۀ خانوادگی‌اش در منطقه میناس گرایس را سر و سامان دهد.

SEI

آن جنگل سرسبزی که او از کودکی بخاطر داشت به حدی خشک شده بود که فقط 0.5 درصد از زمین با درخت پوشیده شده بود. وی گفت: «این زمین به اندازه‌ی من بیمار بود – همه چیز ویران شده بود». بازگرداندن این زمین به شکوه قبلی‌اش کار بسیار طاقت‌فرسایی بود، بنابراین در سال 1998، خانواده‌ سالگادو “موسسه ترا” را تأسیس کردند – سازمانی مختص توسعه‌ی پایدار دره‌ ریور دوک. اکنون این ناحیه جزو ذخیره میراث طبیعی خصوصی است و منزلگاه 172 نوع پرنده، 33 نوع پستاندار و 15 نوع خزنده و دوزیست است.

SEIRPPNWeverson Rocioدر آنجا صدها گونه درخت و گیاه رشد کرده‌اند، بهارهای خشک مجددأ شروع به شکوفه دادن کرده‌اند و آب و هوا تغییر کرده است. سالگادو با توجه به موفقیت این پروژه گفت: «تمام حشرات و پرندگان و ماهیان برگشته‌اند و به لطف افزایش درختان، من نیز دوباره متولد شده‌ام – این مهمترین لحظه زندگیم بود».

SEISEIسالگادو تصور می‌کند که یک «بازگشت ویژه به سیاره‌مان» برای نجات آن در برابر تخریب لازم است و می‌گوید احیاء مجدد جنگل‌ها با کاشت درختان که باعث بازگشت کربن دی اکسید به اکسیژن می‌شود و این یک پاسخ به تغییر آب و هوا است. وی افزود: «باید جنگل‎‌ها را احیاء کنیم. شما به جنگلی با درختان بومی نیاز دارید و باید بذرهای همان منطقه‌ای که قصد دارید آنها را بکارید جمع‌آوری کنید وگرنه مارها و موریانه‌ها باز‌ نمی‌گردند».

ترجمه: سحر الله‌وردی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: metro.co.uk

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

6 دیدگاه

  1. وااااای….. !!!
    خیلی خبر فوق العاده ای بود. واقعا شاد شدم.
    از این خبرها بیش تر بذارید.