ساختار مغز همانند اثرانگشت، منحصر به فرد است

بیگ بنگ: یک تحقیق جدید نشان می دهد، هیچ دو مغزی را در جهان نمی توان یافت که درست مثل هم باشند، چرا که ژنتیک و عوامل محیطی بر مغز انسان تاثیر می گذارند.

Brains structure likely just as unique as fingerprintsبه گزارش بیگ بنگ، “لوتز جنک” پژوهشکر این مقاله و استاد عصب شناسی دانشگاه زوریخ در کشور سوئیس گفت: « به کمک این تحقیق، توانستیم اثبات کنیم که ساختار مغز انسان‌ها بسیار منحصر به فرد است. تا سی سال قبل حتی بر این باور بودیم که مغز انسان هیچ ویژگی فردی ندارد و یا در بهترین حالت ویژگی‌های فردی اندکی را دارا می باشد. شناسایی فردی از طریق ویژگی‌های آناتومیک مغز اساسا امری محال قلمداد می شد.»

وی افزود:« یافته‌های اخیر نشان می دهد، ترکیب عوامل ژنتیکی و غیر ژنتیکی آشکارا نه تنها بر کارکرد مغز بلکه بر آناتومی آن تاثیر می گذارد. تحقیق فوق بر روی حدود ۲۰۰ سالمند سالم که در طی یک دورۀ زمانی دو ساله سه بار تحت اسکن مغزی MRI قرار گرفتند، انجام شد. محققان بیش از ۴۵۰ ویژگی آناتومی مغز را نظیر حجم مغز، حجم بخش سفید و خاکستری مغز و ضخامت کورتکس مغزی، مورد بررسی قرار دادند.

“جنک” مثالی از نحوه اثرگذاری تجارب بر آناتومی مغز را مطرح می کند و در این خصوص به ویژگی‌های خاصی اشاره می کند که نوازندگان حرفه‌ای  و بازیکنان حرفه‌ای گلف یا شطرنج در مناطق خاصی از مغز خود دارند که برای انجام این مهارت‌های خاص به آنها کمک می کنند. هرچند به نظر می رسد، تجارب کوتاه مدت در شکل مغز نیز تاثیر گذار است. بعنوان مثال، اگر بازوی سمت راست فردی برای مدت دو هفته، بی‌حرکت نگه داشته شود، ضخامت کورتکس مغزی در نواحی کنترل کنندۀ حرکات بازوی سمت راست، کاهش می یابد. جنک اظهار داشت: « ما به این نتیجه رسیدیم که تجاربی که بر مغز تاثیر گذار هستند، با ترمیم ژنتیکی ارتباط دارند. به طوری که با گذشت سال‌ها هر فردی آناتومی مغزی کاملا منحصر به فردی دارد.»

ترجمه: مریم رفیعی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: upi.com

(11 نفر , میانگین : 4٫64 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=77532
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

۲ پاسخ‌ها

  1. بهنام طیبی گفت:

    فوق العاده جالب و جذاب

  2. پوریا گفت:

    محشر بود…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.