بیگ بنگ: گروهی از پژوهشگران در آمریکا و بریتانیا می‌گویند که اولین ساختارهای مصنوعی شبیه به جنین انسان را از سلول‌های بنیادی ایجاد کرده‌اند که نیاز به تخمک و اسپرم ندارد.

topic embryo research

به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، این تلاش، نویدبخش بینش‌های مهم در خصوص مراحل اولیه رشد جنین انسان است، همچنین می‌تواند به ارائه بینش در مورد اختلالات ژنتیکی کمک کند، اما در عین حال، با چالش‌های اخلاقی نیز همراه است.

جنین‌های مصنوعی که محصول تولیدمثل جنسی طبیعی نیستند، اما از سلول‌های بنیادی در یک محیط آزمایشگاهی مهندسی شده‌اند، می‌توانند بینش‌های مهمی را در مورد چند هفته اول رشد جنینی به پژوهشگران دنیای پزشکی ارائه دهند، چرا که تصور می‌شود طی همین چند هفته است که مجموعه‌ای از اختلالات ژنتیکی آشکار می‌شوند.

“رابین لاوِل-بَج” مدیر زیست‌شناسی سلول‌های بنیادی و ژنتیک تکاملی در موسسه فرانسیس کریک لندن می‌گوید: «ایده این است که اگر واقعاً رشد طبیعی جنین انسان را با استفاده از سلول‌های بنیادی، مدل‌سازی کنید، می‌توانید اطلاعات بسیار زیادی در مورد چگونگی شروع رشد و آنچه ممکن است اشتباه پیش برود، به دست آورید، بدون اینکه نیازی به استفاده از جنین‌های اولیه واقعی برای پژوهش باشد.

جنین‌های مصنوعی جدید البته در یک حوزه پژوهشی غیر قانون‌گذاری شده قرار می‌گیرند؛ چرا که جنین‌های کشت شده طبیعی انسان را در بریتانیا فقط می‌توان برای 14 روز برای پژوهش استفاده کرد، اما مقررات فعلی در مورد جنین‌های مصنوعی انسان، قانونی وضع نکرده است.

LaTKzEhFGHUbnPk

گفتنی است که این پژوهش هنوز در یک مجله معتبر منتشر نشده، اما توسط پروفسور “ماگدالنا زرنیکا-گوتز” از موسسه فناوری کالیفرنیا و دانشگاه کمبریج در سخنرانی وی در کنفرانس سالانه انجمن بین المللی تحقیقات سلول‌های بنیادی در بوستون ارائه شده است.

این جنین‌ها قلب تپنده ندارند و ساختار اولیه مغز آنها شکل نگرفته اما به شکلی هستند که در مراحل اولیه جنین انسان مشاهده می‌شود و تنها شامل سلول‌هایی هستند که معمولا جفت و بدن جنین را تشکیل می‌دهند. تلاش‌های مشابه دیگری برای ایجاد جنین‌های مصنوعی با استفاده از سلول‌های بنیادی موش و میمون دنبال می‌شود، اما این اولین‌بار است که یک جنین مصنوعی از سلول‌های بنیادی انسان ساخته می‌شود.

“لاول-بج” می‌گوید: «پاسخ دادن به این سوال بسیار دشوار است. گفتن اینکه آیا مشکلی ذاتی در آنها وجود دارد یا اینکه مسئله فقط فنی است، دشوار است.» سرعت پیشرفت در این جبهه، بسیاری از جمله زرنیکا-گوتز را بر آن داشته است تا برای ایجاد حفاظ‌های نظارتی در مورد توسعه و استفاده از جنین‌های مصنوعی در یک محیط بالینی تلاش کنند، اما به نظر می‌رسد تا حصول چنین چیزی، هنوز راه درازی در پیش است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: theguardian.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

1 دیدگاه

  1. خبر بسیار ترسناکی بود.
    هر چقدر هم برای این موضوع قانون وضع بشه به هرحال دانشمند یا محققی بصورت مخفیانه اجازه ی رشد کامل به این جنین رو خواهد داد. یعنی در آینده انسان هایی رو در جامعه خواهیم داشت که الزاما از اسپرم و تخمک به وجود نیومدند و از سلول های بنیادی یک انسان دیگه به وجود اومدن. ترسناک ترین قسمت ماجرا اینه که امکان دستکاری ژنتیکی در مراحل اولیه رشد جنین بسیار وجود داره و چه موجودات عجیب و غریبی نتیجه ی کار باشه مشخص نیست.