بیگ بنگ: محققان دانشگاه IIT در ایتالیا – مؤسسه‌ی ایتالیایی فناوری‌ها- و دانشکده پزشکی هاروارد می‌گویند که با همکاری یکدیگر، برای کنترل فعالیت الکتریکی در مغز از طریق پرتوهای نور، میکروپروبی نوری توسعه داده‌اند.

این تصویر از میکروپروب، که به وسیله‌ی میکروسکوپ گرفته شده و از رنگ استفاده شده تا پرتوهای نور را نشان دهد، فیبرهای نوری مخروطی شکل با نوک مخروطی است که حدودا 200 برابر کوچک‌تر از موی انسان است.

به گزارش بیگ بنگ، این میکروپروب، فیبر نوری مخروطی شکل است که ضخامت نوک آن در حدود 500 نانومتر است. دانشمندان معتقدند این پروب، که فیبرهای نوری با نوک مخروطی با ضخامت 500 نانومتر است، گامی در راستای توسعه‌ی تشخیص بیماری، درمان و درک اختلالات عصبی و روانی و بیماری‌های نوروژنیک است. این پروب برای روشن کردن حجم‌های بزرگ یا کوچکی از مغز، به وسیله‌ی متناسب کردن پرتوهای نور با نواحی مغزی آسیب‌دیده و بدون حرکت دستگاه، طراحی شده است. دانشمندان معتقدند که این می‌تواند منجر به درمان مستقیم مغز و بازگرداندن عملکرد عصبی شود.

فروکیو پیسانلو، محقق IIT، گفت: «این دستگاه در آینده، کنترل و نظارت بر فعالیت‌های عصبی با هدف بازگرداندن سیگنال‌های عصبی در صورت فعالیت الکتریکی غیرطبیعی، مانند مورد اختلالات عصبی، را امکان‌پذیر می‌سازد. دانشمندان عصب‌شناسیمی‌توانند با استفاده از این رویکرد به سوالات دیرینه پیرامون قابلیت اتصال عملکردی مغز در نواحی عمیق مغزی، و ارتباط آنها با بیماری‌های خاص، پاسخ دهند. در چشم‌انداز بلندمدت، ما با ساختن نسل بعدی ایمپلنت‌های عصبی برای برنامه‌های جراحی اعصاب، به کیفیت زندگی بیماران کمک می‌کنیم.»

پیسانلو افزود: «در چشم‌انداز بلندمدت، ما با ساختن نسل بعدی ایمپلنت‌های عصبی برای برنامه‌های جراحی اعصاب، به کیفیت زندگی بیماران کمک می‌کنیم.» محققان می‌خواهند مزایای اپتوژنتیک را، که با استفاده از پرتوهای نور، اپتیک و ژنتیک را به منظور فعال کردن یا مهار کردن فعالیت نورونی ترکیب می‌کند، بیشتر بررسی کنند. این مقاله اخیرا در Nature Neuroscience منتشر شده است.

ترجمه: زهرا جهانبانی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: forbes.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

2 دیدگاه