ساخت میکروپروبی ۲۰۰ برابر کوچکتر از موی انسان

بیگ بنگ: محققان دانشگاه IIT در ایتالیا – مؤسسه‌ی ایتالیایی فناوری‌ها- و دانشکده پزشکی هاروارد می‌گویند که با همکاری یکدیگر، برای کنترل فعالیت الکتریکی در مغز از طریق پرتوهای نور، میکروپروبی نوری توسعه داده‌اند.

این تصویر از میکروپروب، که به وسیله‌ی میکروسکوپ گرفته شده و از رنگ استفاده شده تا پرتوهای نور را نشان دهد، فیبرهای نوری مخروطی شکل با نوک مخروطی است که حدودا ۲۰۰ برابر کوچک‌تر از موی انسان است.

به گزارش بیگ بنگ، این میکروپروب، فیبر نوری مخروطی شکل است که ضخامت نوک آن در حدود ۵۰۰ نانومتر است. دانشمندان معتقدند این پروب، که فیبرهای نوری با نوک مخروطی با ضخامت ۵۰۰ نانومتر است، گامی در راستای توسعه‌ی تشخیص بیماری، درمان و درک اختلالات عصبی و روانی و بیماری‌های نوروژنیک است. این پروب برای روشن کردن حجم‌های بزرگ یا کوچکی از مغز، به وسیله‌ی متناسب کردن پرتوهای نور با نواحی مغزی آسیب‌دیده و بدون حرکت دستگاه، طراحی شده است. دانشمندان معتقدند که این می‌تواند منجر به درمان مستقیم مغز و بازگرداندن عملکرد عصبی شود.

فروکیو پیسانلو، محقق IIT، گفت: «این دستگاه در آینده، کنترل و نظارت بر فعالیت‌های عصبی با هدف بازگرداندن سیگنال‌های عصبی در صورت فعالیت الکتریکی غیرطبیعی، مانند مورد اختلالات عصبی، را امکان‌پذیر می‌سازد. دانشمندان عصب‌شناسیمی‌توانند با استفاده از این رویکرد به سوالات دیرینه پیرامون قابلیت اتصال عملکردی مغز در نواحی عمیق مغزی، و ارتباط آنها با بیماری‌های خاص، پاسخ دهند. در چشم‌انداز بلندمدت، ما با ساختن نسل بعدی ایمپلنت‌های عصبی برای برنامه‌های جراحی اعصاب، به کیفیت زندگی بیماران کمک می‌کنیم.»

پیسانلو افزود: «در چشم‌انداز بلندمدت، ما با ساختن نسل بعدی ایمپلنت‌های عصبی برای برنامه‌های جراحی اعصاب، به کیفیت زندگی بیماران کمک می‌کنیم.» محققان می‌خواهند مزایای اپتوژنتیک را، که با استفاده از پرتوهای نور، اپتیک و ژنتیک را به منظور فعال کردن یا مهار کردن فعالیت نورونی ترکیب می‌کند، بیشتر بررسی کنند. این مقاله اخیرا در Nature Neuroscience منتشر شده است.

ترجمه: زهرا جهانبانی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: forbes.com

(5 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=67756
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

۲ پاسخ‌ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.