ساخت کامل‌ترین نمونه از مغز انسان در آزمایشگاه

بیگ بنگ: گروهی از دانشمندان اعلام کرده‌اند برای اولین بار موفق به ایجاد یک مغز کامل انسان در آزمایشگاه شده‌اند، مغزی که می‌توان از آن برای تست داروها و مطالعه روی بیماری‌های مختلف استفاده کرد.

875براساس گزارش گاردین به نقل از همشهری، دانشمندان دانشگاه اوهایو می‌گویند برای اولین بار توانسته‌اند مغزی تقریبا کامل از انسان را در آزمایشگاه کشت دهند و امیدوارند این مغز بتواند درک بشر از بیماری‌های عصبی و مغزی را بهبود بخشد. اگرچه این مغز مینیاتوری هشیار نبوده و شبیه به مغز جنینی پنج هفته‌‌ای است، می‌تواند برای دانشمندانی که قصد مطالعه روی نحوه پیشرفت بیماری‌های اعصاب را دارند،‌ بسیار کارامد باشد. همچنین می‌توان از این روش برای آزمایش داروهای آلزایمر و پارکینسون استفاده کرد زیرا بخش‌هایی از مغز که تحت نفوذ شدید این بیماری‌ها قرار دارند بخش‌هایی هستند که در مراحل اولیه جنینی ایجاد می‌شوند.

مغز کشت داده شده که ابعادی برابر یک مداد پاککن را دارد، با استفاده از سلول‌های پوستی یک انسان بالغ کشت داده شده و به گفته دانشمندان یکی از کامل‌ترین مدل‌های مغزی است که تاکنون ایجاد شده‌است. پیش از این تلاش‌ها برای کشت مغز کامل به ایجاد ارگانوید‌های مغزی یا اندامک‌های شبه‌مغزی منجر شده‌بودند که در بهترین حالت در بدن جنین‌های ۹ هفته‌ای ایجاد می‌شوند، و تنها حاوی بخش‌هایی خاص از مغز بودند، اما مدل جدید تمامی بخش‌های مغز را داراست. به بیانی دیگر محققان ادعا می‌کنند مدل جدید ۹۹ درصد از تمامی تنوع سلولی و ژن‌های مغز را بازتولید کرده‌است و حتی حاوی سلول‌های نخاعی، سلول‌های سیگنال‌دهنده و شبکیه است.

brainبا این‌همه به دلیل هشیار نبودن این مغز، هیچ اعتراض اخلاقی به آن وارد نیست. محققان می‌گویند این مدل را با تبدیل سلول‌های پوستی انسان بالغ به سلول‌های بنیادین جنینی ایجاد کرده‌اند،‌سلول‌هایی که می‌توان آنها را برای تبدیل شدن به هر اندامی برنامه‌ریزی کرد. سلول‌ها سپس در محیطی ویژه که منجر به تبدیل شدن سلول‌ها به انواع سلول‌های مغزی و سیستم مرکزی عصبی انسان شده،‌ کشت داده شده‌اند.

این مدل مغزی در طول ۱۲ هفته رشد کرده‌ است و مرحله بعدی آن ایجاد شبکه خونرسانی در این مغز است که محققان هنوز قادر به ایجاد آن نیستند. با وجود تردید‌هایی که به دلیل پنهان باقی ماندن تکنیک دقیق مورد استفاده محققان در ایجاد مغز، درباره درست بودن ادعای این دانشمندان وجود دارند،‌ گروه سازنده این مدل اطمینان می‌دهند این مغز می‌تواند پزشکی شخصی‌سازی شده را متحول سازد. به گفته آنها با دراختیار داشتن نمونه سلول‌های پوستی هر فردی می‌توان از آن مغزی کامل ایجاد کرده و با کمک آن به درمان بیماری‌های هر فرد متناسب با ساختار مغزی وی پرداخت.

همچنین می‌توان تاثیر مواد مختلف بر ژن‌های مختلف را در حین مراحل رشد مغز مورد بررسی قرار داد و با دیدن عوارض منفی یک ماده،‌ افراد را از قرار گرفتن در معرض آن مواد منع کرد. اگرچه درحال حاضر محققان تنها قصد دارند از این مدل برای مطالعات نظامی و بررسی استرس پس از ضربه در مجروحان جنگی که از ناحیه سر آسیب دیده‌اند استفاده کنند.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: theguardian

(21 نفر , میانگین : 4٫81 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=33869
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

۶ پاسخ‌ها

 1. vahid گفت:

  چرا خودمون رو گول بزنیم. چرا سعی می کنیم علم رو مهربون جلوه بدیم. به نظر من علم باید گاهی خشن باشه.
  اینکه کتمان کنیم امروزه بر روی مغزهایی بارور که قادر به قدرت تفکر درست مثله ماها هستند، آزمایش نمیشه، کمی غیر قابل باوره.
  یکی از مصادیق پلیجریسم، بی اهمیتی به مسائل اخلاقی است. به عبارتی کاردانشمندانی که به عنوان مثال بر روی انسان زنده یا جنین های آزمایشگاهی که به مانند ما قابلیت تفکر را دارند، در صورت شناسایی یا ارائه مقالاتی با استناد به آزمایشاتی از این دست مورد بازخواست قرار خواهد گرفت و برخورد هایی در حد زندان با آن های خواهد شد.
  اما گاهی فهم این موضوع برای من عامه کمی سخت است. اینکه بپذیریم قدرت های برتر آزمایشاتی غیر قانونی بر روی جنین های آزمایشگاهی در مجموعه های خود ندارند. ایالات متحده ای که پس از پایان جنگ جهانی دوم به راحتی عده زیادی از مردمان ژاپن رو به واسطه بمباران هسته ای نابود کرد. چگونه می تونه مدعی باشه که همه استاندارد های اخلاقی رو در مورد علوم بیلوژیکی رعایت می کنه.
  من خودم هم به عنوان یک آدم عادی دوس ندارم علم رو مهربون جلوه بدم. و ترجیه می دم خیلی از این مسائل به راحتی انجام بگیره. تا شاید گره گشای بسیاری از سوالات نسل بشر باشه. در نهایت اینکه خودمونو بی گناه جلوه ندیم. البته می تونیم بی گناه باشیم تنها در صورتی که تعریف متفاوتی از گناه ارائه بدیم.

 2. پدرام گفت:

  هر سلول از صدها میلیارد سلول مغز شامل تمام اطلاعات جهانه و این شامل تک تک اتم ها هم که خیلی از سلول ها کوچکترهستن هم میشه

 3. مــهــدی گفت:

  porya درست میگه،حالا توی یه خط نوشته شده که هیچ اعتراض اخلاقی به آن وارد نیست،چرا جوری کامنت میگذاریم که هدف از یک مقاله را چیز دیگری نشان دهیم!

 4. vahid گفت:

  کامنت تنها در جهت روشنگری بود. ضمن اینکه در متن اومده:
  “با این‌همه به دلیل هشیار نبودن این مغز، هیچ اعتراض اخلاقی به آن وارد نیست”

 5. دلارام گفت:

  vahid پس داوطلب بشید تا ازمایش ها روی شما انجام بشه.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.