بیگ بنگ: گروهی از دانشمندان اعلام کرده‌اند برای اولین بار موفق به ایجاد یک مغز کامل انسان در آزمایشگاه شده‌اند، مغزی که می‌توان از آن برای تست داروها و مطالعه روی بیماری‌های مختلف استفاده کرد.

875براساس گزارش گاردين به نقل از همشهری، دانشمندان دانشگاه اوهايو مي‌گويند براي اولين بار توانسته‌اند مغزي تقريبا كامل از انسان را در آزمايشگاه كشت دهند و اميدوارند اين مغز بتواند درك بشر از بيماري‌هاي عصبي و مغزي را بهبود بخشد. اگرچه اين مغز مينياتوري هشيار نبوده و شبيه به مغز جنيني پنج هفته‌‌اي است، مي‌تواند براي دانشمنداني كه قصد مطالعه روي نحوه پيشرفت بيماري‌هاي اعصاب را دارند،‌ بسيار كارامد باشد. همچنين مي‌توان از اين روش براي آزمايش داروهاي آلزايمر و پاركينسون استفاده كرد زيرا بخش‌هايي از مغز كه تحت نفوذ شديد اين بيماري‌ها قرار دارند بخش‌هايي هستند كه در مراحل اوليه جنيني ايجاد مي‌شوند.

مغز كشت داده شده كه ابعادي برابر يك مداد پاككن را دارد، با استفاده از سلول‌هاي پوستي يك انسان بالغ كشت داده شده و به گفته دانشمندان يكي از كامل‌ترين مدل‌هاي مغزي است كه تاكنون ايجاد شده‌است. پيش از اين تلاش‌ها براي كشت مغز كامل به ايجاد ارگانويد‌هاي مغزي يا اندامك‌هاي شبه‌مغزي منجر شده‌بودند كه در بهترين حالت در بدن جنين‌هاي 9 هفته‌اي ايجاد مي‌شوند، و تنها حاوي بخش‌هايي خاص از مغز بودند، اما مدل جديد تمامي بخش‌هاي مغز را داراست. به بياني ديگر محققان ادعا مي‌كنند مدل جديد 99 درصد از تمامي تنوع سلولي و ژن‌هاي مغز را بازتوليد كرده‌است و حتي حاوي سلول‌هاي نخاعي، سلول‌هاي سيگنال‌دهنده و شبكيه است.

brainبا اين‌همه به دليل هشيار نبودن اين مغز، هيچ اعتراض اخلاقي به آن وارد نيست. محققان مي‌گويند اين مدل را با تبديل سلول‌هاي پوستي انسان بالغ به سلول‌هاي بنيادين جنيني ايجاد كرده‌اند،‌سلول‌هايي كه مي‌توان آنها را براي تبديل شدن به هر اندامي برنامه‌ريزي كرد. سلول‌ها سپس در محيطي ويژه كه منجر به تبديل شدن سلول‌ها به انواع سلول‌هاي مغزي و سيستم مركزي عصبي انسان شده،‌ كشت داده شده‌اند.

اين مدل مغزي در طول 12 هفته رشد كرده‌ است و مرحله بعدي آن ايجاد شبكه خونرساني در اين مغز است كه محققان هنوز قادر به ايجاد آن نيستند. با وجود ترديد‌هايي كه به دليل پنهان باقي ماندن تكنيك دقيق مورد استفاده محققان در ايجاد مغز، درباره درست بودن ادعاي اين دانشمندان وجود دارند،‌ گروه سازنده اين مدل اطمينان مي‌دهند اين مغز مي‌تواند پزشكي شخصي‌سازي شده را متحول سازد. به گفته آنها با دراختيار داشتن نمونه سلول‌هاي پوستي هر فردي مي‌توان از آن مغزي كامل ايجاد كرده و با كمك آن به درمان بيماري‌هاي هر فرد متناسب با ساختار مغزي وي پرداخت.

همچنين مي‌توان تاثير مواد مختلف بر ژن‌هاي مختلف را در حين مراحل رشد مغز مورد بررسي قرار داد و با ديدن عوارض منفي يك ماده،‌ افراد را از قرار گرفتن در معرض آن مواد منع كرد. اگرچه درحال حاضر محققان تنها قصد دارند از اين مدل براي مطالعات نظامي و بررسي استرس پس از ضربه در مجروحان جنگي كه از ناحيه سر آسيب ديده‌اند استفاده كنند.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: theguardian

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

6 دیدگاه

 1. کامنت تنها در جهت روشنگری بود. ضمن اینکه در متن اومده:
  “با این‌همه به دلیل هشیار نبودن این مغز، هیچ اعتراض اخلاقی به آن وارد نیست”

 2. porya درست میگه،حالا توی یه خط نوشته شده که هیچ اعتراض اخلاقی به آن وارد نیست،چرا جوری کامنت میگذاریم که هدف از یک مقاله را چیز دیگری نشان دهیم!

 3. هر سلول از صدها میلیارد سلول مغز شامل تمام اطلاعات جهانه و این شامل تک تک اتم ها هم که خیلی از سلول ها کوچکترهستن هم میشه

 4. چرا خودمون رو گول بزنیم. چرا سعی می کنیم علم رو مهربون جلوه بدیم. به نظر من علم باید گاهی خشن باشه.
  اینکه کتمان کنیم امروزه بر روی مغزهایی بارور که قادر به قدرت تفکر درست مثله ماها هستند، آزمایش نمیشه، کمی غیر قابل باوره.
  یکی از مصادیق پلیجریسم، بی اهمیتی به مسائل اخلاقی است. به عبارتی کاردانشمندانی که به عنوان مثال بر روی انسان زنده یا جنین های آزمایشگاهی که به مانند ما قابلیت تفکر را دارند، در صورت شناسایی یا ارائه مقالاتی با استناد به آزمایشاتی از این دست مورد بازخواست قرار خواهد گرفت و برخورد هایی در حد زندان با آن های خواهد شد.
  اما گاهی فهم این موضوع برای من عامه کمی سخت است. اینکه بپذیریم قدرت های برتر آزمایشاتی غیر قانونی بر روی جنین های آزمایشگاهی در مجموعه های خود ندارند. ایالات متحده ای که پس از پایان جنگ جهانی دوم به راحتی عده زیادی از مردمان ژاپن رو به واسطه بمباران هسته ای نابود کرد. چگونه می تونه مدعی باشه که همه استاندارد های اخلاقی رو در مورد علوم بیلوژیکی رعایت می کنه.
  من خودم هم به عنوان یک آدم عادی دوس ندارم علم رو مهربون جلوه بدم. و ترجیه می دم خیلی از این مسائل به راحتی انجام بگیره. تا شاید گره گشای بسیاری از سوالات نسل بشر باشه. در نهایت اینکه خودمونو بی گناه جلوه ندیم. البته می تونیم بی گناه باشیم تنها در صورتی که تعریف متفاوتی از گناه ارائه بدیم.