بیگ بنگ: دانشمندان موفق به ساخت ربات‌های میکروالکترونیکی شده‌اند که با شلیک جت‌گونه حباب‌ها حرکت می‌کنند. اگرچه قبلاً در مورد گروه‌های مختلفی از ربات‌های ریز و خیلی کوچک شنیده‌ایم، اما اکنون ادعا شده که این نوع جدید، کوچک‌ترین ربات میکروالکترونیکی جهان است.

به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا،  این ربات‌ها با استفاده از سیستم پیشرانی که تقریباً ۱۰ سال پیش طراحی شده، توسط یک تیم بین‌المللی به سرپرستی پروفسور “الیور جی اشمیت” از دانشگاه صنعتی کمنیتس آلمان ساخته شده است.

این میکروربات‌های مسطح فقط ۰.۸ میلی‌متر طول، ۰.۸ میلی‌متر عرض ۰.۱۴ ضخامت دارند و به صورت بی‌سیم توسط یک فرستنده خارجی هدایت می‌شوند. به محض دریافت سیگنال الکتریکی از فرستنده، یک سیم پیچ القایی در مرکز ربات یکی از دو لوله پلیمری را گرم می‌کند که در هر دو طرف ربات قرار دارند.

هر دو لوله به طور مداوم محلول هیدروژن پروکسید و آب را که ربات در آن غوطه‌ور است، می‌مکند. مقدار کمی پلاتین در داخل هر لوله باعث ایجاد یک واکنش کاتالیزوری می‌شود و حباب‌های اکسیژن تولید می‌کند که نیروی حاصل از خروج این حباب‌ها، ربات را به حرکت در می‌آورد.

با گرم کردن تنها یکی از لوله‌ها در درجات مختلف، می‌توان میزان واکنش کاتالیزوری و مقدار حباب‌های تولید شده را در آن لوله به طور موقت افزایش داد. در نتیجه، از طریق ریموت کنترل می‌توان ربات را در محلول هدایت کرد.

“اشمیت” توضیح می‌دهد: ما میکروربات‌ها را در ابتدا به گونه‌ای می‌سازیم که اگر هیچ گرمایی اعمال نشود، دایره‌وار شنا کنند و اگر مقداری گرما اعمال شود، میکروربات‌ها در یک خط مستقیم شنا می‌کنند. اگر گرمای بیشتری استفاده شود، آنها در جهت دیگری چرخش می‌کنند.

دانشمندان علاوه بر این، نوعی بازو برای این ربات‌ها ایجاد کرده‌اند که از یک پلیمر واکنش دهنده به گرما تشکیل شده و در واکنش به افزایش یا کاهش گرما، این زائده باز یا بسته می‌شود و به ربات امکان می‌دهد اشیای ریز را بگیرد. علاوه بر این، این ربات‌ها مجهز به یک چراغ LED کوچک هستند. در نهایت می‌توان از این میکروربات‌ها در برنامه‌هایی مانند تحویل هدفمند داروها در بدن انسان استفاده کرد. این مطالعه در مجله Nature Electronics منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: newatlas.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.