ستون‌های نوری مرموز کانادا چیست؟

0
198

بیگ بنگ: تصاویر پرتوهای نوری خارق‌العاده در اونتاریوی کانادا به تازگی در فضای مجازی پرطرفدار شده‌ است و کاربران این ستون‌های نوری را با بخشی از فیلم‌های جنگ‌های ستاره‌ای مقایسه می‌کنند.

highexposure01به گزارش بیگ بنگ به نقل از همشهری، شاید این پدیده به ظاهر عجیب و غریب بیاید، اما همیشه یک توضیح علمی وجود دارد. این تصاویر در نورث‌بی اونتاریو توسط فردی به نام تیمی جو الزینگا ثبت شده‌اند. وی این ستون‌های نورانی را در بامداد روز ششم ژانویه در تاریکی آسمان مشاهده کرده‌است درحالی که دمای هوا در آن ساعت منفی ۱۸ درجه سانتیگراد بوده‌است.

به گفته وی اینگونه به نظر می‌آمد که ستون‌های نوری از نقاط متعددی از سطح زمین بیرون زده و به آسمان می‌رفتند. با این‌ همه این رویداد یک پدیده بسیار رایج اتمسفری است که به ستون‌های نوری شهرت دارد. اگرچه این پدیده شباهت زیادی به شفق‌های قطبی دارد، اما ارتباطی به این رویداد، که به واسطه تحریک اتم‌های اتمسفر زمین به واسطه ذرات باردار الکتریکی فضا ایجاد می‌شود ندارد.

Halo_in_the_Himalayasدر عوض ستون‌های نوری در دمای انجماد، زمانی که بلورهای مسطع و ۶ ضلعی یخ در لایه پایینی اتمسفر شکل می‌گیرند خلق می‌شوند. زمانی که این رویداد رخ می‌دهد، بلورها آینه‌ای ترکیبی و غول‌پیکر ایجاد می‌کنند که می‌توانند نور را از یک منبع نوری، مانند نور شهرها یا خودروها باز بتابانند. در واقع آنچه در این تصاویر ثبت شده‌اند، نوری است که از زمین به فضا سفر می‌کند و توسط این آینه‌ها به زمین بازتابانده می‌شوند و به شکل این ستون‌های درخشان دیده می‌شوند.

ستون‌های نوری پدیده‌ای پدیده‌ای نوری به شمار می‌رود که به خانواده هاله‌ها تعلق دارد، زیرا به واسطه تعامل نور و بلورهای یخی ایجاد می‌شوند. دیگر نمونه‌های مرتبط با این خانواده هاله‌های خورشیدی هستند که نمونه آن در تصویر بالا در هیمالیا ثبت شده‌ است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: sciencealert.com


دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.