سرشت و پرورش، هر دو در تکامل موثر است!

بیگ بنگ: برخی انسان شناسان تلاش می کنند تا چگونگی ساخت هویت ما، توسط جوامع و تاریخ را درک نمایند. آنها در مورد چگونگی این فرایند توسط ژن ها و محیط نیز تحقیقاتی را انجام داده اند. حال سوال این است که کدام یک از این رویکردها در شناخت هویت انسان، ژن و محیط یا جوامع و تاریخ بهتر است؟ یک إنسان شناس زیستی اینگونه استدلال میکند که در ساخت هویت تکاملی ما هر دوی آنها یعنی سرشت و پرورش، موثر است.

160518130006_1_900x600به گزارش بیگ بنگ، سیر تکاملی یک ترکیب عالی از افراد، اکولوژی، رفتارها، شیمی و تاریخ است. در واقع علم تکامل به نقش زیست شناسی در رفتار ما تاکید دارد. آگوستین فوئنتس انسان شناس زیستی دانشگاه نوتردام اینگونه استدلال می کند که برای تشخیص هویت؛ جوامع و تاریخ، ژن ها و محیط هر دو مورد نیاز هستند.

فوئنتس گفت: بررسی اجساد و تاریخ تکاملی به طور مجزا از تجربه ی فرهنگی بشر، رویکردی ضعیف و علمی نادرست است. عنوان” دیدن ادراکات فرهنگی و تجربه انسان که با زیست شناسی و تاریخچه تکاملی ارتباطی پیدا نمیکند” بسیار اشتباه است. بسیاری از داده های وسیع منابع به ما میگوید که ما به یک رویکرد یکپارچه جهت رسیدن به درک بهتر و انسانی شدن آن نیازمندیم.

“فوئنتس” بر اساس سنتز طولانی تکاملی زیست شناس “کوین لالند” از دانشگاه سنت اندروز و همکارانش یک مقاله در مجله انسان شناسی کنونی نوشت. فوئنتس در این مقاله چنین بیان کرد: گسترش سنتز تکاملی، اساس بروز رسانی دانش ما در مورد چگونگی فعالیت تکامل است. بیشتر مردم فکر میکنند “بقائ اصلح” تماما در تکامل اتفاق می افتد و یا DNA و ژن ها مهمترین مواد آن هستند، در حقیقت هر دو فکر اشتباه هستند. تکامل یا فرگشت یک ترکیب عالی از بدن، اکولوژی، رفتارها، شیمی و تاریخ است.

حال ما در مورد اینکه حیات چگونه فعالیت میکند آگاهی داریم و طیف وسیعی از سیستم هایی که بر آن اثر میگذارند را بیشتر از قبل می شناسیم. اکنون ارگانیسم ها در این پیشرفت های چشمگیر بدون برنامه ریزی ژنی نیز ساخته می شوند. همه چیز صرفا نسبت به محیط، تکامل مناسب ندارد و آنها در جهت تطابق زندگی خود با محیط و همکارى و شراکت دو جانبه نسبت به محیط تکامل پیدا میکنند. فوئنتس در این مقاله اینگونه استدلال می کند که انسان شناسان بایستی بتوانند علم تکامل، آنالیزهای فرهنگى و پژوهش های گونه و تبارنگاری را با هم ترکیب کنند. او میگوید در سنتز تکاملی پیشرفته، آنچه که ما فکر و احساس می کنیم و فعالیت هایی که انجام میدهیم مربوط به DNA ما است.

طیف وسیعی از پژوهش ها نشان می دهند که اطلاعات موجود در DNA به استخوانهای ما شکل میدهد و چگالی عضلات بدن و بسیاری از فعالیت های ما را تعیین و تنظیم میکند، این اطلاعات باعث نزدیک شدن تکامل به چگونگی فعالیت و دلیل رفتارهای هیجان انگیز انسانها میشوند، هر چند اینها باعث میشوند که فعالیت ما بسیار سخت تَر شود. ما باید در حوزه های انسان شناسی، فعالیت های بیشتری داشته باشیم و با کسانی که انسان شناسی را بصورت پیشرفته تَر و پیچیده تر انجام میدهند تعامل بهتری برقرار کنیم و البته یافتن پاسخ چگونگی انسان بودن بسیار بهتر است. جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریه ی Current Anthropology منتشر شده است.

ترجمه: عاطفه عامرى/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: sciencedaily.com

(5 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=51924
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.