سرعت چرخش زمین بیشتر شده است!

6
2043

بیگ بنگ: دانشمندان یک مشاهدۀ شگفت‌انگیز انجام دادند: «چرخش زمین به دور محور خود شتاب گرفته است.» در حالی که بسیاری از مردم جهان با توجه به وقایع ناگوار سال ۲۰۲۰ انتظار داشتند این سال هر چه زودتر تمام شود، اکنون دانشمندان می‌گویند کره زمین نیز در این عجله سهیم بوده و سال گذشته را سریع‌تر از حالت عادی چرخیده است، رخدادی که در نیم قرن اخیر بی‌سابقه بوده است.

earth spinning fast skip second xبه گزارش بیگ بنگ، یک چرخش به دور محور زمین معادل ۲۴ ساعت یا تقریباً ۸۶۴۰۰ ثانیه است. در حالی که این دوره علی‌رغم تغییرات ناشی از حرکت هسته‌ی گداخته‌ی زمین یا آب و هوای زمین تا حد زیادی ثابت بوده، اما چرخش شتابان آن ممکن است ما را مجبور کند که «یک ثانیه» را از کل سال حذف کنیم.

به عبارت دیگر، برای اولین‌بار ممکن است نیاز به کاهش یک ثانیه از سال داشته باشیم، زیرا زمین با سرعت بیشتری می‌چرخد. همانطور که زمان و تاریخ نشان می‌دهد، کوتاه‌ترین روزی که با استفاده از ساعت‌های اتمی ثبت شده، ۱۹ ژوئیه سال ۲۰۲۰ بود که ۱.۴۶۰۲ میلی‌ثانیه کمتر از ۲۴ ساعت به طول انجامد. رکورد قبلی در ۵ ژوئیه ۲۰۰۵ اندازه‌گیری شد.

دانشمندان پیش‌بینی می‌کنند که ممکن است سال ۲۰۲۱ با اختلاف بسیار کمی، کوتاه‌ترین سال در دهه‌های اخیر باشد. به منظور همگام‌سازی مجدد ساعت‌ها، دانشمندان پیشنهاد می‌کنند که ما “یک ثانیه کامل” را از یک روز کاهش دهیم که «یک ثانیه جهش منفی» نامیده می‌شود. این اولین‌باری است که یک ثانیه کسر می‌شود. ۲۷ ثانیه جهشی گذشته مثبت بوده است، روندی که در سال ۱۹۷۲ معرفی شد که با توجه به زمان و تاریخ، به این معناست که یک ثانیه اضافه شده است.

در حالی که هنوز علت دقیق این رویداد به طور کامل مشخص نیست، دانشمندان در گذشته اظهار داشتند که سرعت چرخش بیشتر ممکن است به گرم شدن کره زمین ارتباط داشته باشد، زیرا ذوب شدن یخچال‌های طبیعی می‌تواند بر توزیع جرم سیاره یا فرآیندهای زمین‌شناسی در زیر سطح تأثیر بگذارد. همچنین سرعت چرخش زمین می‌تواند به دلیل جریان هسته مذاب داخل، تغییر فاصله زمین و ماه، شرایط آب و هوایی و الگوهای اقیانوسی نیز تغییر کند.

بدون در نظر گرفتن علت، عمل سادۀ حذف یک ثانیه از یک روز می‌تواند پیامدهای فاجعه‌باری برای فناوری‌های مدرن داشته باشد، به همین دلیل بسیاری از دانشمندان خواستار تغییر زمان خورشیدی به زمان اتمی بین‌المللی هستند که مبتنی بر شبکه بین‌المللی ساعت‌های اتمی همگام است.

ترجمه: سحر الله‌وردی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: futurism.comارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

6 دیدگاه‌ها

  1. کل هستی کهکشان ها خورشید ها و سیارات شبیه و بر پایه همون موتورهای دی سی خودمون میچرخه که اگه یکم ولتاژ رو کم یا زیاد کنیم سرعت گردش هم زیاد و کم میشه . به نظرم شاید به گرانش و خورشید که شبیه آهن ربای بیرونی موتور دی سی هست ربط داره .

  2. از وقتی که ۱۳ سالم بوده طرفدار وبسایت بیگ بنگ بودم و به جرئت میتونم بگم که هرجا اسم ‘سحرالله وردی’ رو بشنوم، میشناسمش. واقعا دستتون درد نکنه، به این کار فوق العاده تون ادامه بدین و وبسایت رو قوی نگه دارین. عاشقتونم❣️