بیگ بنگ: ماهواه های فضایی از جمله، کوبه ، WMAP و پلانک نه تنها دقیق ترین نگاه اجمالی را در مورد سال های ابتدایی جهان، برای ما فراهم می آورد، بلکه تصویر دقیقی از چگونگی مرگ جهان را نیز ارائه دادند. همانگونه که نیروی مرموز ضد گرانش، در ابتدای زمان کهکشان ها را از هم دور ساخت و به تورم معروف شد، همین نیرو جهان را به سمت سرنوشت نهایی خود سوق می دهد.

این تصویر که بر پایه ی داده های بدست آمده از ماهواره های کوبه، WMAP و پلانک تکمیل شده است، کهن ترین نور کیهان را، درست 380 هزار سال پس از بیگ بنگ نشان می دهد.
این تصویر که بر پایه ی داده های بدست آمده از ماهواره های کوبه، WMAP و پلانک تکمیل شده است، کهن ترین نور کیهان را، درست 380 هزار سال پس از بیگ بنگ نشان می دهد.

به گزارش بیگ بنگ، در گذشته ستاره شناسان تصور می کردند که انبساط جهان به تدریج رو به کاهش است، اما هم اکنون می دانیم که در حقیقت انبساط جهان در حال شتاب گرفتن است و کهکشان ها با سرعت فزاینده ای در حال دور شدن از ما هستند. همان انرژی تاریکی که 70 درصد مجموع مواد و انرژی موجود را تشکیل می دهد، با راندن کهکشان ها از هم، انبساط جهان را سرعت می بخشد. آدام ریس، از انستیتوی تلسکوپ جهانی می گوید: « جهان مانند راننده ای رفتار می کند که با نزدیک شدن به چراغ قرمز سرعت را کم کرده و سپس با سبز شدن چراغ، پدال گاز را می فشارد.»

در حالی که تا 4 میلیارد سال دیگر به دلیل کشش گرانشی متقابل کهکشان راه شیری و آندرومدا با هم ادغام می شوند و به یک کهکشان تبدیل می شوند. اما در طول 150 میلیارد سال آینده ، در صورتی که عاملی باعث معکوس شدن روند انبساط نگردد، کهکشان راه شیری تقریبا به کهکشانی تبدیل می شود که 99.99999 درصد از تمامی کهکشان های اطراف از مرز قابل رویت آن فراتر رفته اند. کهکشان های آشنای آسمان شب، آنچنان با سرعت از ما دور می شوند که نور آنها هرگز به ما نخواهد رسید. خود کهکشان ها از بین نمی روند، ولی آنقدر از ما دور خواهند شد که رصد آنها از طریق تلسکوپ دیگر امکان پذیر نخواهد بود. با اینکه جهان قابل رویت ما تقریبا شامل 100 میلیارد کهکشان است، در 150 میلیارد سال آینده، تنها چندین کهکشان در ابر خوشه محلی کهکشان ها، قابل رویت خواهد بود.

حتی با فراتر رفتن در زمان، تنها گروه محلی ما، شامل تقریبا 36 کهکشان، تمام جهان قابل رویت را تشکیل خواهند. میلیاردها کهکشان از افق دید ما خواهند گریخت. به این دلیل که گرانش داخل گروه محلی، برای غلبه بر انبساط جهان کافی است. وقتی که کهکشان های دور دست از نظر غایب می شوند، ستاره شناسی که در آن عصر زندگی خواهد کرد، ممکن است اصلا قادر به شناسایی هیچ انبساطی نباشد، زیرا که گروه محلی کهکشان ها، خود بطور داخلی انبساط نمی یابد. در آینده دور ، وقتی ستاره شناسان آسمان شب را برای اولین بار مورد بررسی قرار دهند، ممکن است نفهمند که انبساطی وجود دارد و نتیجه بگیرند که جهان ایستا است و تنها از 36 کهکشان تشکیل شده است.

pic-cosmic-view

اگر این نیروی ضد گرانش ادامه داشته باشد، جهان عاقبت در یک انجماد بزرگ به پایان خواهد رسید. با نزدیک شدن دمای فضا به صفر مطلق، دمایی که مولکول ها در آن خود به سختی حرکت می کنند، تمام حیات هوشمند موجود در جهان در نهایت، در یک مرگ دردناک منجمد خواهند شد. میلیاردها میلیارد سال دیگر، ستارگان از درخشش خواهند ایستاد، شعله های اتمی آن ها با به اتمام رسیدن سوختشان فروکش خواهد کرد و آسمان برای همیشه تاریک خواهد شد. در اثر انبساط کیهانی، جهان مرده سردی از ستاره های کوتوله سیاه، ستاره های نوترونی و سیاهچاله ها باقی خواهد ماند و حتی با گذشت زمان، سیاهچاله ها نیز انرژی خود را از دست خواهد داد و غبار سرد بی جانی از ذرات بنیادین سرگردان باقی خواهند ماند.

در چنین جهان سیاه و سردی، حیات هوشمند غیر ممکن خواهد بود. قوانین پولادین ترمودینامیک انتقال هرگونه اطلاعات در چنین محیط منجمدی را غیر ممکن می دانند و حیات لزوما متوقف خواهد شد. این ایده که جهان سرانجام در انجماد، به عمر خود پایان خواهد داد، اولین بار در قرن هجدهم مطرح شد. چارلز داروین، در تفسیر این مفهوم که قوانین فیزیکی ظاهرا تمام زندگی هوشمند را نابود خواهند کرد، نوشته است: « با پذیرش آنچه من به آن معتقدم، که انسان در آینده دور موجود بسیار کاملتری از آنچه امروز هست خواهد بود، این فکر غیر قابل تحملی است که بپذیریم انسان و دیگر موجودات با ادراک، پس از دوره ای بلند مدت از پیشرفت تدریجی، محکوم به نابودی کامل باشند.» متاسفانه آخرین داده های بدست آمده از ماهواره WMAP و پلانک ظاهرا تحقق کابوس داروین را تایید می کنند. این در حالی است که هنوز راهی برای فرار به جهان های موازی باقی مانده است. بزودی مطلبی در مورد گریز به ابر فضا و جهان های دیگر منتشر می کنیم.

به قلم میچیو کاکو – جهان های موازی

 

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

19 دیدگاه

 1. ممکنه بپرسم به طور تقریبی تا چند میلیارد سال دیگه سرعت انبساط شروع به تجاوز از حد سرعت نور میکنه؟ و آیا اینجاست که سیاهچاله ها شروع به نابودی (به شکلی که بازم نمیدونم) میکنن؟(اگر نیست پس در چه صورت این اتفاق میفته؟) چون اگر چنین رویدادی رخ بده احتمالا نباید جهان به جای فریزری از کهکشان ها ، متشکل از ذرات بنیادی تر به صورت پراکنده باشن؟ (در واقع احتمالا این هم وقتی باید رخ بده که انرژی تاریک در صورت ادامه همین روند شتاب ، بر جاذبه حتی بزرگترین سیاه چاله ها غلبه کنه. چنین اتفاقی نمیفته؟)

 2. راستش من درباره اینکه جهان در اخر منجمد میشود کمی مشکل دارم البته بد برداشت نکنید. منظور من اینه که جهان در حال انبساطه درست میگم؟؟ پس چرا اکثر چیزا دارن به هم جذب میشن؟ همین که الان دارن به هم جذب میشن خودش یعنی به وجود اومدن جرمی جدید که این جرم میتونه حیات مخصوص به خودش رو داشته باشه ، نه هر حیاتی، ممکنه اون جرم، جرمی گازی باشه پس حیاتش هم گازیه، یا جرمی جامد باشه حیاتشم جامده،ولی وقتی میگیم یخ میزنه، پس حیات مخصوص به جهان یخ زده هم وجود خواهد داشت!! من این حرفا رو با توجه به هرچیزی که تا حالا اثبات شده و تمام نظریه ها و تمام چیز هایی که میدونم گفتم و از اعتبارشون هم اطمینان دارم.
  ساتتوت واقعا عالیه من که هروقت مطالب رو میخونم ارامش میگیرم. خواهش مندم بخشی رو برای گفت و گوی کاربران درست کنید که با هم به بحث و گفت و گو بپردازیم و نظراتمون رو به هم بگیم، من نسبت به همه ی شما خیلی خام و بی تجربه هستم و امیدوارم اگه اشتباهی در سخنانم بود خودتون به بزرگی خودتون ببخشید.

 3. سلام. ممنون از مقاله مفیدتون. من یه سوال دارم، مگه ما نمیگیم که انرژی هیچ گاه از بین نمیرود و به وجود نمی آید فقط از صورتی به صورت دیگر تبدیل می شود؟ خب پس چطور نقطه ی بیگ بنگ با چگالی بی نهایت و اون حجم از تراکم ماده و انرژی بسیار بسیار زیاد در آخر به قدری یخ میزنه که حتی مولکول ها هم توانایی تکون خوردن توشو ندارن؟؟ پس اون همه انرژی چی میشه؟؟؟؟!

 4. به نظر من انجماد پایان دنیا نخواهد بود چون نظریات زیادی دیدم مبنی بر اینکه پس از خاموش شدن ستاره ها وتبدیلشون به سیاهچاله تمامی چیزهایی که وجود دارن رو میبلعند و پس از این که چیزی برای جذب نمونه سیاهچاله ها ابرانفجارهایی رو خواهند داشت که تمام جهان رو فرا خواهد گرفت و تمامی چیزهایی که از تولد تا انفجار سیاهچاله بلعیده شده آزاد شده و این دوره ای هست که میگن تمام قوانین فیزیک فرق خواهد کرد و ممکنه ثانیه ای از اون دنیا با تریلیونها سال این دنیا برابری کنه… اگه منظور از انجماد این باشه قابل درکه برام

  1. ممکنه مطالب بیشتر درباره این موضوعی رو که بیان کردین همراه با جزئیات و علتشون رو بگین که از کجا میشه مطالعه کرد؟

 5. برداشت من از اینکه سرعت انبساط و دور شدن کهکشان های هستی رو به افزایشِ به این خاطرِ که شاید هستی یا همون خالق نمیخواد که علم بشر بتونه از ماجرا سر در بیاره یا میشه گفت که شاید برای موجودات فراتر از ما یه سرگرمیِ

 6. دنیا عجب چیز عجیبیه!از یه طرف درگیری هایی که در زندگی شخصی باهاش روبه رو هستیم…از طرفی مشکلاتی که جامعه انسانیمون باهاش درگیره…از طرف دیگه مشکلاتی که سیارمون درگیرشه…بعد به این فکر میکنیم سهممون از زندگی و دنیا چیه؟آیا با مرگمون همه چیز تموم میشه؟از همه اینا که بگذریم تازه وقتی نگاهمونو از زمین میندازیم به سمت آسمون میبینم تو یه دنیای بی انتها و وهم آلود هستیم که اصلا نمیدونیم چیه؟این همه وسعت فضا اینهمه ستاره کهکشان برای چیه؟بعد میشنوی کشف کردن که سیاره زمین و جهان در آینده نابود میشه!!واقعا دنیا شبیه یه خواب وهم آلوده

 7. برادر من، منظومه شمسی 9 میلیارد سال عمر می کنه، که 4.5 میلیارد سال ازون گذشته. 4.5 میلیارد ساله دیگه خورشید به غول سرخ تبدیلی می شه و 5.5 میلیارد سال دیگم به یک کوتوله سفید. این اعداد و ارقام نجومی فقط از پس یه آدم فیلم علمی تخیلی بین برمیاد.
  ثانیا تو کمتر از 100 سال ناسا 4 تا تلسکوپ فضایی داره که 2 تاش خورشید گرده. میدونی یعنی چی، یعنی مثه زمین دوره خورشید می چرخه. نیاز نیست حتما 150 میلیارد سال بگذره تا ما بتونیم جزئیات جهان رو ببینم. 100 سال دیگه به ما انسان های بدوی خواهند خندید. دو تلسکوپ چاندرا و کپلر در مداری به دور خورشید می چرخند هابل و اسپریتز هم دو تا دیگه از تلسکوپ های فضایی ناساست.
  عمر دنیا 13.8 میلیارد ساله، بعد 150 میلیارد سال؟؟ عمر دنیا 13.8 میلیارد ساله اما قطر دنیا 49 میلیارد سال نوری. اعداد وارقامتو درست انتخاب کن.

  1. دوست گرامی، این متن و اعداد و ارقام آن را میچیو کاکو در کتاب جهان های موازی نوشته است و در خصوص آینده ی جهان در 150 میلیارد سال آینده با توجه به مشاهدات و شواهد موجود، پیش بینی کرده است، باید توجه کنید که کاکو فرض کرده که در آینده افق دید ما نسبت به کیهان و آینده ی آن چگونه است،البته خوب می دانیم که خورشید چقدر عمر می کند، اما این نکته نیز حائز اهمیت است که شاید در آینده بشر در جایی از کهکشان راه شیری ساکن باشد اما با تکنولوژی و انرژی هایی که در حال حاضر تصورش برایمان سخت میباشد! در ضمن قطر جهان قابل مشاهده 93 میلیارد سال نوری میباشد نه عددی که نوشتید. این هم درست نیست که شما متن اصلی مقاله را نخوانید و غرض ورزانه فقط به کامنت برخی کاربران حمله کنید. در سایت بیگ بنگ باید به تمامی کاربرانی که بحث علمی انجام می دهند و نظرشان را بیان می کنند، احترام گذاشت.

   1. حق با شماست. اما با نگاه به نظر بعضی کاربرها می فهمیم باید بهشون یاد داد که نسنجیده حرفی رو نزن. این حمله تو علم کمک می کنه دفعه بعد حرف بر اساس استناد باشه. در مورد قطر تورم هم منظور شعاع بود.

    1. درخت گردو به این بزرگی درخت خربزه الله اکبر.اقا میگه اول مطلبو بخون بعد گیر بده به نظر دیگران تو میگی نه باید حمله کرد به هرکی که اشتباه داره هرکی اشتباه داشت شما سعی کن تصحیح کنی شخص مقابلم اگه دید تو راست میگی که هیچی اگه نه یه دلیل دیگه میاره دیگه.نه اینکه حمله کنی توهین کنی شما خودت استناد بیار بعد گیر بده مطالب منبع داره(خواهی نشوی رسوا همرنگ جماعت شو)

 8. تا 150 ملیارد سال دیگه کمون نکنم زمینی در کار باشه یعنی دوام نمیاره همین الانشم از خیلی لحاظ اسیب دیده توسط انسانها.اما اگه بودیم گمون کنم تا اون موقع یه تلسکوپ درست حسابی هست که فاصله های خیلی زیاد رو هم که الان قابل مشاهده نیستن رصد کنه.خدا کنه تا 150 ملیارد سال دیگه سایت شما پا برجا باشه وگرنه مطالب به این خوبی رو هرجایی نمیشه پیدا کرد.

 9. ببخشید شایدسوالی که میکنم همه بلدباشیدولی نمیتوانم وقتی راصرف مطلبی کنم که درآخر چیزی به معلوماتم اضافه نکند.
  نظریه ی جهان های موازی چیست؟

  1. جهان در انبساط شتابناکی به سمت تورم می رود ودرست مثل گاز یخچال که وقتی منبیط می شود’ سرد می مردد’ اینده جهان نیز انجماد است.

 10. با سلام.
  نظرات صفر واقعا قابل تامل بود.
  به نظر من باید سایت انجمن و چت روم داشته باشد، و در انجمن یا … بیان شود که در تاریخ از قبل تایین شده بین افراد اماتور و یا … یک بحث یک ساعته خواهد بود و امثال اینها.که شور و هیجان و علاقه ایجاد کند و مثلا یک ازمون انلاین مثل اصول منطق در بحث کردن یا سیلست هایبخث برای پیش زمینه سطح بالاتر از اماتور برگزار شود . … .یا یک اپلیکیشن که خبر های سایت یا خبر های مورد توجه سایت را به صورت خبر خوان ارائه دهد هم جالب است.با اینکه این سایت فروشگاه دارد ولی به نظر من سایتی ناسودبر میباشد.من از وقتی سایت تازه افتتاح شده بود مخاطب سایت بودم و حالا خوشحالم که هر مطلبی میبینم مطالب مرتبط با ان کاملا با ان مرتبط هستند و این یعنی کامل تر شدن ارشیو سایت.
  راحت است که خود عضو تیم نویسندگان یا مترجمان نشوم ولی این حرف ها را بزنم که چرا از مباحث بنیادین فیریک نظری فاصله گرفته و وارد مباحث فقط خبری یا … شدید!
  ولی خود شما niva مثلا اگر همراه از اول سایت بوده باشیددرمورد پروژه هارپ یا چند مبحث مربوط به فوتون ها بحث حسابی بالا گرفت ولی این صحبت ها انچنان جای بحث ندارد.ممنون بدرود.
  ——
  نظر من درمورد این مطلب:
  گزینه گریز به جهان های مواری یا نظریه ریسمان ها و ابر تئوری m همیشه برای من البته ببخشید مضحک و غیر قابل باور بوده.واقعیت جهان چیزی است که الان میبینیم و هست. این تئوری ها در سطح ماکرو که اصلا جایی ندارند ، ولی همیشه سطح بنیادی با سطح ماکرو متفاوت بود که یکی از مشهورترین انها قانون دوم ترمودینامیک و زمان روبه جلو میباشد.واقعا اینشتاین هم جا خورد. ولی ، ولی ظاهرا این تئوری ها از جریان واقعیت دور نشدند و مستقیم به دل واقعیت میروند و این لازمه تغییر نگرش من[ 🙂 ] درمورد این نظریه ها میباشد.

 11. پس از نابودی جهان تولدی دیگر می تواند دوباره شکل بگیرد، همانطور که جهان کنونی ما از هیچ به وجود آمده است.
  من نمی دونم چه بر سر علم اومده که به صورت تجاری داره عمل می کنه (جذب مخاطب) و نظریه های مختلف رو می خواهد “خوشایند” “ناخوشایند” “زشت” “زیبا” “دلپذیر” و یا…. نشون بدن… فیزیک فیزیک است و اینگونه تعبیر و تفسیرها در فیزیک جایی ندارند. یک پدیده و یا نظریه از دیدگاه یکی زیبا و از دیدگاه دیگری نازیبا و ناخوشایند است.

 12. چطورازاین تصاویرمیتوانیدبگوییدکه دنیا با انجماد به آخرمیرسد. همه میدانیم که هرکاری که انجام میدهیم انرژی به حرارت تبدیل میشودوکره ی زمین درحال گرم شدن است حال چطور کره ی زمین منجمدخواهدشد؟ وجهان های موازی هم فقط درحدیک نظریه است واثباتی برای آن نیست. اگراثباتی برای آن وجوددارد ازشما خواهش میکنم که برروی سایت قراردهید.
  باتشکر