سنگ‌های سرگردان فضایی

0
890

بیگ بنگ: سنگ‌های فضایی هر روزه با زمین برخورد می‌کنند. هرچه این سنگ‌ها بزرگتر باشند، کمتر به زمین برخورد می‌کنند. کیلومترها غبار فضایی هر روز زمین را مورد اصابت قرار می‌دهند. قطعات بزرگتر در ابتدا بصورت شهاب سنگ‌های درخشان به نظر می‌رسند.

AsteroidStreak hstسنگ‌هایی در اندازۀ توپ بیسبال و گلوله‌های برفی به سرعت به جو ما برخورد کرده و بخار می‌شوند. سنگ‌هایی با قطر نزدیک به ۱۰۰ متر خطرناک هستند و تقریباً هر ۱۰۰۰ سال یکبار به زمین برخورد می‌کنند. یک شی در این اندازه می‌تواند سونامی‌های عظیمی را در اقیانوس‌ها به وجود بیاورد که حتی سواحل دوردست را ویران می‌کند. برخورد یک سیارک عظیم به اندازۀ یک کیلومتر بسیار نادر است و معمولاً به فاصلۀ میلیون‌ها سال رخ می‌دهد، اما می‌تواند پیامدهای جهانی داشته باشد.

بسیاری از سیارک‌ها هنوز کشف نشده‌اند. در این عکس برجسته، چنین سیارکی – با یک رگۀ طویل آبی – به طور اتفاقی در سال ۱۹۹۸ توسط تلسکوپ فضایی هابل، کشف شد. برخورد یک سیارک بزرگ، به اندازۀ تأثیری که “غبار” بر آب و هوای زمین می‌گذارد، “مدار زمین” را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد. چنین برخوردی احتمالاً منجر به انقراض جهانی بسیاری از گونه‌های حیات می‌شود و به احتمال زیاد انقراض مداومی که اکنون در حال وقوع است را کوتاه جلوه می‌دهد.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: apodارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.