بیگ بنگ: ساعت روز رستاخیز، تنها ساعتی در جهان که هرچند سال یکبار زمانی متفاوت را نشان می‌دهد، امسال بدون تغییر سه دقیقه به نیمه شب را نشان می‌دهد،‌ هشداری که نشان می‌دهد بشریت در آستانه فروپاشی است.

Nagasaki-cloudبراساس گزارش CNN، بولتن دانشمندان اتمی که مسئولیت این ساعت را به عهده دارند،‌ نمادی که شدت نزدیک شدن زمین به نابودی توسط انسان‌ها را نمایش می‌دهد، عقربه‌های ساعت رستاخیز را در زمان مشابه سال ۲۰۱۵ حفظ کردند، سه دقیقه مانده به نیمه‌شب. این زمان از دوران جنگ سرد در سال ۱۹۸۴ تاکنون نزدیک‌ترین زمان به نیمه شب، استعاره از نابودی زمین، را نشان می‌دهد.

بولتن دانشمندان اتمی در بیانیه‌ای اعلام کرد سه دقیقه به نیمه شب زمان بسیار کمی‌است،‌ بسیار نزدیک‌است. ما اعضای بولتن هیات علوم و امنیت بولتن دانشمندان اتمی می‌خواهیم تصمیم خود را مبنی بر حرکت ندادن عقربه‌های ساعت رستاخیز در سال ۲۰۱۶ اعلام کنیم: این تصمیم خبر خوشایندی نیست، بلکه بیان ترس و وحشت از بی‌کفایتی رهبران جهان و ضعف توجه جهانی در پیش‌بردن و متمرکز ساختن تلاش‌ها برای کاهش خطر ناشی از سلاح‌های اتمی و تغییرات اقلیمی است. زمانی که ما درباره موجودیت این خطرها هشدار می‌دهیم، به این معنی است که واقعا وجود دارند: این خطرها موجودیت تمدن بشری را تهدید می‌کنند از این رو باید در بالاترین سطح اولویت امور رهبران جهان که برای دولت و کشورهایشان اهمیت قائلند، قرار بگیرند.

هیات دانش و امنیت بولتن دانشمندان اتمی با همکاری هیات پشتیبان متشکل از برندگان نوبل با بررسی معضلات جهانی در سال تصمیم می‌گیرند که باید عقربه دقیقه شمار ساعت رستاخیز را حرکت دهند یا خیر. تمرکز اصلی این هیات که بر تصمیم‌گیری درباره حرکت دادن عقربه تاثیرگذار است موضوع سلاح‌های اتمی و تغییرات اقلیمی است.

160126152429-doomsday-clock-2016-exlarge-169

لاورنس کراوس از هیات پشتیبان بولتن می‌گوید با وجود برگزاری نشست اقلیمی پاریس و توافق آمریکا و ایران، امور جهان همچنان با چالش‌های سهمگینی مواجه‌است. تصمیم بولتن به‌هیچ‌وجه خبر خوبی نیست، تنها از نگرانی عمیقی خبر می‌دهد. همچنین روند درپیش‌گرفته شده درباره تغییرات اقلیمی نقش مهمی در حفظ موقعیت عقربه دقیقه‌شمار ایفا می‌کند. در بیانیه بولتن آمده‌است که هرچند نشست اقلیمی پاریس امیدوار کننده به نظر می‌آید، اما توافقات این نشست زمانی به دست آمد که زمین گرمترین سال خود در طول تاریخ پیش از دوران صنعتی‌شدن را تجربه کرد.

عقربه‌های ساعت رستاخیز در سال ۲۰۱۵ دو دقیقه نسبت به زمانی که از سال ۲۰۱۲ نشان می‌داد به نیمه‌شب نزدیک‌تر شد و از ۱۱:۵۵ دقیقه به ۱۱:۵۷ دقیقه تغییر یافت. به گفته کراوس تنها راه حرکت عقبگرد عقربه‌های این ساعت کاهش سرمایه‌گذاری درزمینه سلاح‌های هسته‌ای، تلاش دوباره برای خلع‌سلاح کره‌شمالی و مهمتر از همه تغییر نحوه تفکر رهبران سیاسی جهان و بشر است. کراوس می‌گوید تازمانی که تفکر خود را تغییر ندهیم، بشریت همچنان در معرض خطری جدی باقی خواهد‌ماند.

ساعت روز رستاخیز قدمتی ۶۹ ساله‌دارد. این ساعت از سال ۱۹۴۷ به عنوان نمادی از فعالیت‌های مخرب بشر برای زمین و تمدن بشری مورد استفاده قرار گرفته‌است،‌ درحالی که نیمه‌شب استعاره‌ای از نابودی کامل است. نزدیک‌ترین فاصله عقربه دقیقه‌شمار این ساعت به نیمه‌شب در سال ۱۹۵۳ بوده‌است، در آن سال ساعت دو دقیقه به نیمه‌شب را نشان می‌داد. در مقابل در سال ۱۹۹۱ ساعت ۱۱:۴۳ دقیقه را به نمایش گذاشت و این به معنی امنیت کامل بود.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: CNN


دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

2 دیدگاه

  1. سلام و درود

    به نظر من اگر قرار باشه مثلن سلاح های کشتار جمعی کره شمالی منهدم بشه باید قدرت های بزرگ یکی یکی از خودشون شروع کنن.چون متاسفانه این قدرت ها همیشه دیگر کشورها رو فقط نشانه میگیرن.
    به نظر من هر کشوری باید در ابتدا جلوی درب خودش رو تمیز کنه

    سپاسگذار