بیگ بنگ: توانایی رسیدن به دستاوردهای بزرگ با پایه ­ریزی بر روی کار دیگران را فرهنگ جمعی می ­گویند. تاکنون انسان، میمون دم ­کوتاه و کبوتر، تنها گونه­ هایی بودند که تصور می­ شد این توانایی را داشته باشند. اما باید شامپانزه ها را هم به این لیست اضافه کرد.

به گزارش بیگ بنگ، پروفسور اندرو ویتن از دانشکده روانشناسی دانشگاه اندروز و همکاران او از دانشگاه تگزاس، شامپانزه ­ها را با یک توانایی جدید معرفی کردند: مکیدن نی­ ها به منظور نوشیدن از یک منبع نوشیدنی در خارج از حصارهایشان. محققان در این باره توضیح دادند: «ما برای اینکه بدانیم شامپانزه ­ها(که یکی از دو گونه نزدیک به انسان می باشند) از یک فرهنگ جمعی برخوردار هستند یا خیر، آنها را در مجاور یک مخزن دارای نوشیدنی قرار دادیم.»

برای ایجاد زمینه فرهنگ جمعی برای شامپانزه ­ها، چندین شیء در دسترس آنها قرار داده شد: از چوب­ هایی برای فروکردن در این مخزن تا مجراهایی برای رسیدن به نوشیدنی درون مخزن. سخت ­ترین ابزار در میان آنها، آن ابزاری بود که برای استفاده نیاز به بازشدن و پیچاندن پیچ ­هایی برای ایجاد یک مجرای بلندتر داشت. شامپانزه ­ها نتوانستند از پس این امر بر بیایند زیرا که چالش بزرگی برای مغز آنها محسوب می­ شد.

با این حال در گروهی دیگر شامپانزه ­ای وجود داشت که به او آموزش استفاده از ابزارهای پیچیده را داده بودند. از این رو دیگر شامپانزه­ ها او را زیر نظر گرفته و از او تقلید کردند و این رفتار به سرعت در میان آن گروه گسترش یافت. اما گروه دیگر که شامپانزۀ آموزش دیده ­ای در میان آنها نبود، دیگر شامپانزه ­ها را مشاهده کردند و این رفتار را به صورت گروهی، با مشاهدات فردی و تقلید از آنها، تکرار کردند. این کشف نشان می­ دهد که رفتارهای پیچیده می ­توانند از طریق گردآوری اطلاعات و تمرین فزاینده در گونه­ های نزدیک به انسان مشاهده شوند.

پروفسور ویتن در این باره گفت:« شاید اساسی­ ترین نکته این پژوهش این باشد که گروهی از شامپانزه ­ها می­ توانند از یک شامپانزۀ تنها، باهوش­تر عمل کنند. آنها می­ توانند به صورت دسته­ جمعی پیشرفت­ های فرهنگی قابل ملاحظه ­ای را نشان دهند.» دکتر جیلیان ویل از دانشگاه تگزاس اظهار داشت:«این پژوهش و پژوهش ­های قبلی نشان­ می­ دهند که جانوران دیگر، بر خلاف آنچه تصور می­ شد، می­ توانند پیشرفت­ های خوبی در فرهنگ خود صورت بدهند.»

پژوهش­گران تاکید داشتند که پیشرفت فزاینده وقتی صورت می­ پذیرد که یک “تغییر زیستگاهی” چالش برانگیز برای آنها اتفاق بیافتد که ابزارهای ساده قبلی دیگر برای  قابل استفاده نباشند. همچنین آنها تاکید داشتند که این مساله­ به ما نشان می­ دهد که در خلال فرایند تکامل انسان، چه اتفاقاتی می­توانست در مواجهه با چالش­ های زیستگاهی مهم صورت بپذیرد. جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریۀ Evolution and Human Behavior منتشر شده است.

ترجمه: رضا کاظمی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: sci-news.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

7 دیدگاه

 1. انسان ها قدرت اختیار ندارن . اراده و اختیار اونا دست نیروهای ناشناخته دیگه ای قرار داره

   1. موضوعات متافیزیکی رو حداقل تا امروز که دارم این کامنت رو مینویسم مثل ریاضیات نمیشه اثبات کرد

     1. مگه میتونید قدرت اراده و اختیار رو مثل کمیت های فیزیکی اندازه گیری کنید و با زبان ریاضیات بیان کنید ؟ در صورتی که همین قدرت اراده و اختیار به مراتب از موضوعات فیزیکی و ریاضیاتی مهم تره

  1. اتفاقا تنها چیزی که قابل اثباته، همین مسائل تجربی و در کل علوم تجربیه. وقتی که میگید نیرو های ناشناخته، شاید منظورتون الهیات و وحی و این جور مسائل خرافی باشه. و در این مورد باید بگم که علوم تجربی و فیزیک مستند تر از وحیانیت ه.