شبیه سازی مغز توسط ابر کامپیوترهای آی بی ام

simulation

محققان شرکت آی بی ام ، با ساخت ۵۳۰ میلیارد سلول عصبی و ۱۰۰ تریلیون سیناپس، مبادرت به شبیه سازی مغز انسان کرده اند. این کار نخستین قدم به سوی ساخت یک مغز مصنوعی است. آنچه در دنیا به عنوان پیچیده ترین عضو بدن انسان شناخته شده است، مغز است. مغز قدرت ذخیره اطلاعات را در خود دارد و می تواند به طور همزمان هزاران داده را در خود جای دهد و بلافاصله آن را تفسیر کند و عکس العملی مناسب نسبت به آن ها داشته باشد.
مغز می تواند مطالب را خلاصه کند، یاد بگیرد، برنامه ریزی کند و حتی خلاقیت از خود نشان دهد. همه این کارها فقط نیاز به W20 انرژی دارد. این در حالی است که براساس تخمین شرکت آی بی ام، کامپیوتر برای انجام همین پردازش، انرژی حدود MW100 نیاز خواهد داشت. واضح است که صرف چنین انرژی تقریباً عملی نیست. بنابراین برای نیل به این هدف لازم است به رویکرد جدید دیگری متوسل شد. پاسخ شرکت آی بی ام به این مشکل محاسبه شناختی (cognitive computing) است که تلفیقی از آخرین اکتشافات در حوزه عصب شناسی، نانوتکنولوژی و ابرکامپیوتر است.

علم عصب شناسی به ما آموخته است که مغز به طور کلی برای انجام وظایف خود انرژی کمی استفاده می کند، زیرا بر حسب رخدادها رهبری می شود. به عبارت ساده تر، سلول های عصبی به صورت تکی، سیناپسها و آکسون ها فقط زمانی انرژی مصرف می کنند که فعال شوند، مثلاً زمانیکه یک داده خارجی وارد مغز یا وارد سایر سلول ها شود- در غیر این صورت انرژی مصرف نمی کنند. اما کامپیوترهای امروزی چنین حالتی را ندارند و در مقایسه انرژی زیادی را به هدر می دهند. مهندسان شرکت آی بی ام از این مطلب استفاده کرده اند و به معماری کامپیوتری جدید پرداخته اند و برای این کار تعداد سلولهای عصبی و سیناپسهای مغز بشر را شبیه سازی کرده اند. نتیجه این شبیه سازی از نظر بیولوژیکی یا عملکرد دقیقاً شبیه مغز انسان نیست. این مغز شبیه سازی شده قادر به حس کردن، تصور کردن و فکر کردن نیست، اما با این حال قدمی مهم برای ساخت ماشینی است که شاید یک روز مانند مغز انسان عمل کند.

Read More : http://www.gizmag.com/ibm-supercomputer-simulates-a-human-sized-brain/25093

(24 نفر , میانگین : 4٫13 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=54

سمیر الله‌وردی

کارشناس عمران، علاقمند به نجوم، کیهان شناسی، فیزیک و تکنولوژی های جدید می باشد و بعنوان نویسنده علمی- نجومی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.