شدیدترین انقراض موجودات بر اثر فعالیت ِ آتشفشان های باستانی رخ داده است!

1
265

بیگ بنگ: محققان دانشگاه MIT در بررسی کوه های آتشفشانی منطقه سیبری دریافتند که بیشترین حجم انقراض موجودات در تاریخ کره زمین بر اثر فعالیت های آتشفشانی در بیش از ۲۵۰ میلیون سال پیش بوده است.

به گزارش بیگ بنگ، تا به امروز طی تحقیقات صورت گرفته، محققان انقراض بزرگ جانداران را اواخر دوره پرمین زمین شناسی تخمین زده بودند. این انقراض بزرگ شامل از بین رفتن ۹۰ درصد از حیوانات دریایی و انقراض ۷۵ درصد از جمعیت ساکنین زمین بوده است. همچنین محققان از فعالیت های بزرگ آتشفشانی در گذشته در منطقه ای که امروزه سیبری نام دارد، با خبر بوده اند و احتمال همزمانی این دو رخداد سبب شد که محققان نظریه احتمال انقراض حیوانات بر اثر فعالیت های آتشفشانی را پیشنهاد کنند. ولی تا به امروز هیچ شواهد قابل استنادی از زمان دقیق رخداد آتشفشان در گذشته ارائه نشده بود.

به منظور رسیدن به زمانی دقیق، دو محقق بنام های ست بورگس و ساموئل بورینگ از دانشگاه MIT با استفاده از فناوری تشخیص رادیواکتیوی زمان بر روی صدها مدل از نمونه های کریستالی که در زمان فوران آتشفشانی در مساحتی به سطح ۲٫۵ میلیون متر مربع بدست آمده بود، آزمایش کردند. میزان نفوذ اورانیوم به نمونه های کریستالی به محققان اجازه می دهد تا نمودار زمانی نمونه را بدست آورند. تحلیل و آنالیز زمان نمونه های کریستالی نشان می دهد که فعالیت شدید آتشفشانی حدودا ۳۰۰ هزار سال قبل از انقراض وسیع صورت گرفته است. در ادامه این فعالیت های شدید آتشفشانی میزان کربن دی اکسید و گاز های سمی دیگر در اتمسفر به شدت افزایش می یابد و منجر به تغییرات آب و هوایی می شود که در نتیجه انقراض وسیع موجودات را بهمراه دارد.

Ancient-Volcanicهمچنین به مسئله چگونگی بازگشت زمین به حالت عادی و قابل سکونت پس از انقراض وسیع جانداران پاسخی داده نشده است ولی دانشمندان مدت زمان بازگشت حیات به زمین را مدتی در حدود ۱۰ میلیون سال بعد از انقراض وسیع پیش بینی کرده اند که در این مدت شرایط جوی زمین به گونه ای تغییر کرده است که تنوع زیستی توانسته است بر روی آن مجددا سکونت کند. جزئیات بیشتر این مقاله در مجله علوم پیشرفته به چاپ رسیده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: phys.org


یک دیدگاه

  1. چرا ما انسانها فکر میکنیم که همیشه میمونیم شاید چند روز یا چندسال یا هزار سال دیگه در اثر یک حادثه طبیعی که خیلی هم از نظر طبیعت عادی ست و سابقه داشته نسل ما انسانها منقرض بشه . و شرایطی بر زمین حکم فرما بشه که فقط خزندگان جان سخت بتونند زندگی کنند

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.