شکار ماه کامل در آسمان

بیگ بنگ: در این شب ها دیدن ماه را از دست ندهید. در شب های نزدیک به اعتدال پاییزی و نزدیک به زمان غروب خورشید ماه بدر پاییزی نزدیک‌ترین ماه کامل به اعتدال پاییزی و آغاز پاییز است و به خاطر هم‌زمانی زاویه تابش خورشید بر مرکز ماه بهترین حالت دیدن آن در هفته جاری امکانپذیر است. به طوری که با دوربین‌های معمولی و حتی چشم غیرمسلح سطح ماه دیدنی خواهد شد. طبق بررسی‌های دانشمندان و محققان ناسا، ۱۹ سپتامبر، ۲۸ شهریورماه جاری‌، ماه کامل در آسمان پرستاره همچون نگینی درخشان نورافشانی خواهد کرد.

moon_harvest_9-30-2012_Domenico_D_Erchia_Italyعکسی از ماه کامل که در تاریخ ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۲ در ایتالیا توسط Domenico D’Erchia گرفته شده است.

ماه پنجمین قمر طبیعی بزرگ در منظومه خورشیدی‌، ۳۵۰۰ کیلومتر قطر دارد و به دلیل برخورد شهاب‌سنگ‌ها سطحش آبله‌گون است. ماه و زمین به طور همزمان و در حدود ۵٫۴ میلیارد سال پیش شکل گرفتند. اثرات متقابل جاذبه‌های زمین و ماه بر یکدیگر باعث افزایش مدت حرکت وضعی هر دو جسم شده است. به لحاظ میزان فاصله، ماه نزدیک‌ترین جرم آسمانی به زمین است. جو کره ماه نسبت به زمین بسیار دقیق و ناچیز بوده و بر همین اساس صدا در جو ماه منتقل نمی‌شود. فقدان جو واقعی بدان معنا است که در سطح ماه مولکول‌های هوا نیز وجود ندارند که نور خورشید را پراکنده کنند، به همین دلیل آسمان ماه همیشه سیاه و تاریک است.برخورد شهاب‌سنگ‌های کوچک و بزرگ به سطح ماه از دیگر عوامل فقدان جو ارزیابی شده است.

Lunar_phases

اگر قسمتی از نور خورشید، ماه را فراگیرد بر حسب تابش خورشیدی، ماه را به صورت هلال باریک خواهیم دید.هنگامی که ماه در جهت تابش خورشید قرار گیرد، دیده نمی‌شود زیرا بر اثر تابش شدید خورشید محو خواهد شد. همیشه نیمی از سطح ماه در معرض نور خورشید قرار دارد، میزان ناحیه روشن ماه را موقعیت زمین و خورشید تعیین خواهند کرد.

Read More : http://earthsky.org/space/harvest-moon-2

http://en.wikipedia.org/wiki/Harvest_moon#Harvest_moon

(5 نفر , میانگین : 4٫80 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=5047

سمیر الله‌وردی

کارشناس عمران، علاقمند به نجوم، کیهان شناسی، فیزیک و تکنولوژی های جدید می باشد و بعنوان نویسنده علمی- نجومی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

۴ پاسخ‌ها

 1. ببخشید من یه سوالی برام پیش اومده اگر :فقدان جو واقعی بدان معنا است که در سطح ماه مولکول‌های هوا نیز وجود ندارند که نور خورشید را پراکنده کنند، به همین دلیل آسمان ماه همیشه سیاه و تاریک است.
  آیا ستاره ها در آسمان ماه پیدا هستند ؟ و نور خورشید میرسه به ماه و ماه روشن هست ؟؟ فقط چون نور خورشید پخش نمیشه در جو ، ما آسمون سیاه داریم ؟

  • سمیر الله وردی گفت:

   بله هیچ ستاره ای در آسمان ماه دیده نمی شود،ماه فاقد اتمسفر بوده و نور مانند زمین توسط مولکول‌های هوا پخش نمی‌شود ، دلیل دیده نشدن ستارگان در آسمان ماه نیز به دلیل روشنایی بسیار زیاد سطح ماه و کنتراست فوق العاده آن میباشد که آسمان سیاه در مقابل سطح روشن ماه دیده می شود. این اتفاق در شب و در جاییکه آلودگی نوری زیاد باشد به راحتی قابل مشاهده است.

   • خیلی ممنون از پاسختون .
    پس قاعدتا نباید زمین هم از ماه معلوم باشه !!!

    • واحدی گفت:

     سلام یعنی اگر توی ماه باشیم و به آسمون نگاه کنیم هیچ ستاره ای نمیبینیم؟!! خوب اگر دلیلش نور خورشید و بازتاب ماه باشه اون قسمتایی از ماه که نور خورشید نمیرسه ینی قسمتای تاریک یا به قول خودمون شب باید ستاره ها دیده بشن و اتفاقا به خاطر نبودن جو و آلودگی، آسمون زیبا تری نسبت به زمین داشته باشیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.