طولانی‌ترین زنجیره آتشفشانی در جهان کشف شد!

0
514

بیگ بنگ: دانشمندان موفق به کشف طولانی‌ترین زنجیره آتشفشان‌های قاره‌ای در جهان شدند که در منطقه‌ای به وسعت ۲۰۰۰ کیلومتر در سواحل شرقی استرالیا قرار دارد.

image_3238e-Cosgrove-Hotspot-Trackبراساس گزارش همشهری، این زنجیره آتشفشانی از ۱۵ آتشفشان باستانی که از پیش شناسایی شده‌ بودند تشکیل شده اما آنچه درمورد این آتشفشان‌ها جدید است،‌ نحوه تشکیل آنها است. دانشمندان اکنون دریافته‌اند آتشفشان‌های این زنجیره از نقطه‌ای داغ در جبه زمین در حدود ۳۳ میلیون سال پیش ایجاد شده‌اند. این نوع از زنجیره‌های آتشفشانی مسیر نقطه‌داغ نام دارد و از آن رو غیرعادی به شمار می‌روند که برخلاف بیشتر آتشفشان‌ها، روی حاشیه صفحات تکتونیکی ایجاد نمی‌شوند.

در عوض این آتشفشان‌ها روی نقاط داغی ایجاد می‌شوند که به واسطه وجود توده‌هایی از گدازه در عمق ۳۰۰۰ کیلومتری سطح زمین تشکیل شده‌اند. درست مانند اینکه تکه‌ای پلاستیک را بالای فندکی بگیریم و شاهد متورم شدن سطح پلاستیک در اثر حرارت باشیم. گفته می‌شود نقطه داغی که زنجیره آتشفشانی کازگرو که به تازگی کشف شده را ایجاد کرده، اکنون در زیر دریا و در شمال غرب تاسمانی واقع شده و این به آن معنی است که هیچ یک از این آتشفشان‌ها دیگر قدرت فوران کردن نخواهند‌داشت.

به گفته محققان دانشگاه ملی استرالیا این مسیر نقطه داغ تقریبا سه برابر مسیر نقطه داغ یلوستون در شمال قاره آمریکا است. آتشفشان‌های این مسیر در فاصله ۷۰۰ کیلومتری از یکدیگر قرار گرفته‌اند از این رو هیچ‌کس تا پیش از این به مرتبط بودن آنها به یکدیگر مضنون نشده‌بود. اما دانشمندان با مطالعه ترکیبات آنها دریافتند این آتشفشان‌ها نمود سطحی یک نقطه داغ هستند زیرا تمامی این آتشفشان‌ها از ترکیبات شیمیایی مشابهی برخوردارند درحالی که آتشفشان‌های بخش جنوبی نسبت به آتشفشان‌های بخش شمالی جوانترند.

5222322با این‌همه از آنجایی که ضخامت پوسته زمین در بخش‌هایی از استرالیا بسیار زیاد است،‌ حرارت این نقطه داغ نمی‌تواند موجب ایجاد برآمدگی در سطح زمین شود. این رویداد تنها در مناطقی رخ می‌دهد که لایه جامد خارجی زمین که لیتوسفر نام دارد، باریک‌تر از ۱۳۰ کیلومتر باشد، در این صورت آتشفشان‌ها ایجاد می‌شوند. اهمیت این موضوع از آن رو است که دانشمندان می‌توانند به کمک آن نحوه ایجاد مسیر نقطه داغ در دیگر قاره‌ها را درک کرده و پنجره‌ای جدید به سوی دوره‌های ناشناخته تاریخ زمین بگشایند.

دانشمندان همچنین در این پژوهش به منظور تخمین قرار گیری نقطه داغ در مکانی میان جزیره کینگ و تاسمانی، سرعت حرکت قاره استرالیا را نیز بررسی کردند که یکی از پرسرعت‌ترین قاره‌های زمین به شمار می‌رود. این قاره با سرعت هفت سانتیمتر در سال به اندونزی نزدیک می‌شود. جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریه nature منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منابع بیشتر: theguardian , sci-news


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.