بیگ بنگ: 60 عنصر بدن ما از ستاره ها تشکیل شده اند، یعنی تقریبا تمام آنها. منظور از این جمله این است که 60 عنصر از عناصر بدن ما همانهایی هستند که در ستاره ها نیز یافت می شوند. ولی اینکه چگونه این چنین چیزی امکان دارد هنوز بطور دقیق مشخص نشده و یک معماست!

دیوید جونز که سرپرست مطالعات هابل است درباره آخرین یافته ها می گوید : عناصر حیاتی که در ما وجود دارد دیرتر از آن چیزی که خیلی ها فکر می کنند شکل یافته اند یعنی حدود 750 میلیون سال طول کشیده است که 50 درصد از آهنی که در دنیای کنونی می بینیم شکل یابد.

supernova

اولین ستاره ها

طی 100 میلیون سال از هیدروژن و هلیم که در بیگ بنگ تولید شده بودند ابرهایی از گاز شروع به تشکیل کردند که در نهایت باعث تشکیل اولین ستاره ها شدند.د. طی یک انفجار مهیب ستاره ای ابر نواختری ، عناصری مانند اکسیژن، کربن و منیزیم به بیرون پرتاب شدند.

first-galaxies

اولین کهکشان

حدود 500 میلیون سال بعد از بیگ بنگ، یکی از اولین کهکشان ها شامل ستاره هایی با جرم برابر با خورشید شکل گرفتند که می توانستند 10 میلیارد سال عمر کنند. در کنار این سیاره ها، ستاره هایی روشن تر نیز در جهان شکل گرفت.

star-explosion

انفجار ستاره ای

پس از انفجار ابر نواختری ستارگانی با جرم 15 برابر خورشید شکل خواهند گرفت. این پدیده که نمونه ای از انفجار ابر نواختری نوع 2 است در آن هسته ستاره به درون فرو می ریزد و منبع عناصر اصلی تشکیل دهنده بدن انسانها از جمله آهن، کلسیم، فسفر، پتاسیم، گوگرد و روی است.

CenA-Ks

پس از انفجار

حدود 15 دقیقه پس از انفجار ابر نواختری نوع la، عناصر ایجاد شده در این انفجار با سرعتی در حدود 6214 مایل در ثانیه به بیرون پرتاب می شوند. این عناصر آهن (قرمز)، که با عناصر سیلیکون و گوگرد (سبز)احاطه شده اند میباشند. مقدار زیادی اکسیژن (آبی رنگ) بر خلاف کربن باقی ماند.

red-giant

غول سرخ

یک ستاره به اندازه خورشید در اواخر عمر 10 میلیارد ساله اش در مراحلی افزایش جرم پیدا می کند و به یک “غول سرخ” تبدیل می شود. منطقه سفید در مرکز هسته متراکم و داغ می شود و در آن هیدروژن و هلیم در دو پوسته متحدالمرکز همجوشی می کنند. بین این دو پوسته، کربن با هلیوم ترکیب و اکسیژن تولید می شود.

human-body-ingredients

مواد تشکیل دهنده بدن انسان

چهار مواد تشکیل دهنده اساسی بدن انسان عبارتند از پروتئین، کربوهیدرات و چربی. (عناصری که وزن بدن انسان را تشکیل می دهند).

 • اکسیژن 65٪ : عنصیری برای تبدیل غذا به انرژی.
 • کربن 18.5٪ : عنصر اصلی ستون فقرات و جز اصلی ساختمان بدن میباشد و بخش کلیدی دیگر ترکیبات مهم، تستوسترون و استروژن را تشکیل می دهد.
 • هیدروژن 9.5٪ : این عنصر مواد مغذی ،  مواد زائد و دفعی و همچنین به تنظیم دمای بدن کمک می کند. همچنین نقش مهمی در تولید انرژی ایفا می کند.
 • نیتروژن 3.3٪  : این عنصر در اسیدهای آمینه، ساختمان پروتئین ها، یافت می شود و یک بخش ضروری از اسیدهای نوکلئیک از جمله DNA را تشکیل می دهد.

other-key-elements

دیگر عناصر کلیدی

 • کلسیم  1.5٪ : برای سختی و استحکام استخوانها و دندانها کمک می کند، همچنین برای عملکرد اعصاب و عضلات ، و برای انعقاد خون مهم است.
 • فسفر  1٪  : برای ساخت و حفظ استخوانها و دندانها  مورد نیاز است ، همچنین  در مولکول ATP (آدنوزین تری فسفات)، که برای تامین انرژی لازم برای واکنش های شیمیایی در بدن نیاز است کمک می کند.
 • پتاسیم  0.4٪ : برای هدایت الکتریکی اعصاب و حفظ تعادل آب بدن لازم میباشد.
 • گوگرد  0.3٪ : در غضروف، انسولین (هورمونی که بدن اجازه  استفاده از قند را می دهد)،در  شیر مادر، پروتئین هایی که نقش مهمی در سیستم ایمنی بدن ایفا می کنند، وجو دارد و در کراتین ماده ای در پوست، مو و ناخن یافت می شود.
 • کلر  0.2٪  : به عملکرد مورد نیاز و صحیح اعصاب، همچنین در تولید شیره معده کمک می کند.
 • سدیم 0.2٪ : نقش مهمی در هدایت الکتریکی اعصاب، همچنین تنظیم مقدار آب بدن کمک می کند.
 • منیزیم  0.1٪  : نقش مهمی در ساختار اسکلت و عضلات؛ دارد همچنین در مولکول هایی که با کمک آنزیم با استفاده از ATP برای تامین انرژی واکنش های شیمیایی در سلول ایجاد می کنند یافت می شود.
 • ید (مقدار کمی) : بخشی از هورمون مهم تولید شده توسط غده تیروئید برای تنظیم سوخت و ساز بدن است.
 • آهن (مقدار کمی)  : بخشی از هموگلوبین میباشد که گلبول های قرمز اکسیژن را حمل می کند..
 • روی (مقدار کمی)  : بخشی از آنزیم های دخیل در هضم غذا میباشد.

منبع: http://discovermagazine.com/galleries/2013/august/cosmic-recipe-for-earthlings

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

11 دیدگاه

 1. عالیییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی بود