عکسی جدید از تیلۀ آبی رنگ در فضا

بیگ بنگ: ناسا تصویری جدید و زیبا از زمین منتشر کرده که از فاصله یک میلیون مایلی آن ثبت شده و شباهت زیادی به تصویر تیله ی آبی رنگ دارد که توسط فضانوردان آپولو در سال ۱۹۷۲ از زمین گرفته اند.

عکس از زمین که توسط فضانوردان ماموریت آپولو 17 ثبت شده و به تیله ی آبی رنگ مشهور است.

عکس از زمین که توسط فضانوردان ماموریت آپولو ۱۷ ثبت شده و به تیله ی آبی رنگ مشهور است.

یکی از پدیده‌های خارق‌العاده‌ای که بسیاری از انسان‌ها شانس تجربه آن را هرگز به دست نخواهند‌آورد،‌ فاصله گرفتن از سیاره زمین و دیدن این سیاره از فاصله‌ای دور است. در سال ۱۹۷۲ این امکان برای انسان‌ها به وجود آمد که به لطف ماموریت آپولو ۱۷ بتوانند زمین را از فاصله‌ای دور ببینند،‌ تصویری که زمین را به تیله آبی مشهور کرد. این عکس از فاصله ۴۵ هزار کیلومتری ثبت شد اما اکنون عکسی که ماهواره ناسا از فاصله یک میلیون و ۶۰۰ هزار کیلومتری از سیاره زمین به ثبت رسانده،‌در مقایسه با عکس آپولو از زمین،‌ بسیار زیباتر و شفاف‌تر است.

ناسا روز دوشنبه ۲۰ جولای ۲۰۱۵ عکسی را منتشر کرد که برای اولین بار توسط ماهواره DSCOVER از سمت روشن سیاره زمین به ثبت رسیده‌ است. این عکس که ترکیبی از سه عکس مجزا است توسط دوربین EPIC ماهواره با حساسیت و قدرتی بالا ثبت شده‌ است. این دوربین که به فیلترهای مخصوصی مجهز است، ۱۰ تصویر مختلف از طیف ماورا بنفش تا مادون قرمز از سیاره زمین به ثبت رسانده و در نهایت با ویرایش چند عکس‌ تصویر نهایی خلق شده‌ است. به گفته آدام زابو دانشمند ارشد پروژه کیفیت بالای تصاویر ثبت شده توسط این ماهواره فراتر از حد انتظار بوده‌ است،‌ در این تصویر می‌توان بیابان‌ها و سازه‌های شنی، سیستم رودها و الگوی پیچیده ابرها را مشاهده کرد. در این تصویر حجم وسیعی از اطلاعات برای دانشمندان نهفته است.

عکس جدید زمین با جزئیات زیاد که توسط ماهواره DSCOVER به ثبت رسیده است.

عکس جدید زمین با جزئیات زیاد که توسط ماهواره DSCOVER به ثبت رسیده است.

ماهواره DSCOVER پروژه مشترکی میان ناسا و سازمان ملی اقیانوس شناسی آمریکا و نیروی هوایی این کشور است که در ماه فوریه به فضا فرستاده شد تا بادهای خورشیدی را تحت نظر داشته‌باشد. نظارت بر آب و هوای فضایی به دانشمندان کمک خواهد کرد تا پیش از آغاز طوفان‌های خورشیدی،‌ بتوانند نسبت به وقوع این رویداد‌ها با دقت و آگاهی هشدار دهند،‌ طوفان‌هایی که از توانایی تخریب ارتباطات دوربرد و زیر ساختارهای انرژی برخوردارند. ناسا همچنین در نظر دارد تا از داده های به دست آمده از این ماهواره برای تهیه نقشه خاکسترهای آتشفشانی و ذرات گرد و غبار سراسر زمین استفاده کند.

سایت علمی بیگ بنگ / منابع: cnet , NASA

(17 نفر , میانگین : 4٫76 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=32512

سمیر الله‌وردی

کارشناس عمران، علاقمند به نجوم، کیهان شناسی، فیزیک و تکنولوژی های جدید می باشد و بعنوان نویسنده علمی- نجومی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.