فناوری هوش مصنوعی باهوش‌تر می‌شود

بیگ بنگ: گروهی از دانشمندان بین‌المللی با استفاده از مدل شبکه عصبی، موفق به ساخت نوعی جدید از سیناپس‌های مصنوعی ویژه فناوری هوش مصنوعی شده‌اند.

به گزارش بیگ بنگ به نقل از همشهری، در شبکه‌های عصبی مصنوعی،‌ سیستم‌های رایانه‌ای به گونه‌ای طراحی شده‌اند تا عملکرد مغز انسان را تقلید کنند و در آن نورون‌های دیجیتال و سیناپس‌های مصنوعی نقش همتاهای زیستی خود را ایفا می‌کنند. پردازش اطلاعات در شبکه عصبی مصنوعی باید با نحوه پردازش اطلاعات در مغز مطابقت داشته باشد. در این سیستم مصنوعی نورون‌های دیجیتال و سیناپس‌های مصنوعی در جایگاه نمونه طبیعی قرار می‌گیرند.

در این سیستم پیچیده سیناپس‌ها مانند دروازه‌ای برای انتقال سیگنال‌های حاوی اطلاعات از نورون‌ها عمل می‌کنند، البته حتی تصور نزدیک شدن به ظرفیت پردازش اطلاعاتی مغز با دانش فعلی غیرممکن است، زیرا در مغز انسان بالغ بر ۱۰۰ هزار میلیارد سیناپس وجود دارد. اگرچه در زمینه هوش مصنوعی دانشمندان به موفقیت‌های چشمگیری دست یافته‌اند، متاسفانه به دلیل پیچیدگی سیناپس‌های مغزی در پستانداران، پیشرفت صنعت هوش مصنوعی هنوز با محدودیت‌هایی همراه است. مثلا در مغز پستانداران دو نوع سیناپس با کارایی متفاوت وجود دارد. گروه اول سیناپس‌های مهارکننده و گروه دوم سیناپس‌های تحریک‌کننده هستند که به صورت همزمان فعالیت می‌کنند.

سیناپس‌های مصنوعی که تاکنون ساخته شده‌بودند از جنس مواد مورد استفاده در صنعت الکترونیک و در مقیاس نانو هستند که با محدودیت پردازش تنها یک سیگنال در ثانیه مواجه‌اند. دانشمندان چینی و آمریکایی در دانشکاه کالیفرنیای جنوبی در آخرین مطالعات خود موفق به ساخت سیناپس مصنوعی با قابلیت پردازش دو نوع سیگنال مشابه مغز انسان شدند. سیناپس‌های جدید قادرند با دو ماهیت مجزا در یک قطعه فعالیت کنند. این قابلیت در گذشته بر روی تنها یک قطعه جامد سیناپس ممکن نبود اما به کمک فناوری جدید امکان تولید شبکه عصبی مشابه مغز میسر شده است.

سیناپس‌های تحریک کننده در مغز مسئول تحریک و آگاهی مغز با توجه به شرایط هستند در حالی که سیناپس‌های مهار کننده فعالیت هیجانی مغز را کنترل و آرام می‌کنند. سیناپس‌های مصنوعی جدید به طور شگفت‌انگیزی می‌توانند این قابلیت حیاتی در مغز را برای اولین‌بار در سیستم‌های رایانه‌ای اجرا کنند. دانشمندان معتقدند که برای رسیدن به نسل بعدی هوش مصنوعی باید به طور دقیق الگوهای پردازش اطلاعات در مغز بررسی و به صورت جزئی تقلید شود. فعالیت همزمان دو گروه سیناپس عصبی تحریک‌کننده و مهارکننده درست مشابه عملکرد سیستم گاز و ترمز در خودرو است. به عبارت دیگر برای عملکرد صحیح و کنترل شده مغز مصنوعی باید فعالیت دو گروه سیناپس به صورت همزمان اجرا شود.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: Livescience.com

(9 نفر , میانگین : 4٫67 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=67860
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

۵ پاسخ‌ها

 1. بهنام طیبی گفت:

  خبر فوق العاده جالبی بود
  البته حتی تصور نزدیک شدن به ظرفیت پردازش اطلاعاتی مغز با دانش فعلی غیر ممکن زیرا در مغز انسان ۱۰۰ هزار میلیارد سیناپس وجود دارد
  با این تیکه حال کردم منطقی بررسی کردن
  البته یک روزی به قدرت پردازش مغز انسان هم برسن دور از ذهن نیست.

 2. e=mc^2 گفت:

  سپاس از بیگ بنگ .اگه بشه مقاله هارو از حالت تخصیصی ب زبان قابل درک تر برای عموم ترجمه کرد عالی میشه .بعضی از مقاله ها واقعا فهمشون سخته برای ما که فقط علاقه داریم ب این حوزه و اکادمیک فعالیت نداریم.خسته نباشید

 3. ابی گفت:

  تنها راه اینکه بتونیم در رشد علم جهش پیدا کنیم اینه که هر چه زودتر به هوش مصنوعی قوی دسترسی پیدا کنیم و به نظر من هوش مصنوعی به خاطر نداشتن محدودیت های بیولوژیکی میتونه همه ی مسایل را براحتی حل کنه و دیگه احتیاج به تفکرات انسانی نیست.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.