قدرتمندترین ابرکامپیوتر جهان در اختیار چین

بیگ بنگ: ابرکامپیوتر جدیدی از کشور چین ساخته شده، از بین ۵۰۰ ابرکامپیوتر قدرتمند جهان رتبه اول را به دست آورده‌ است،‌ این ابرکامپیوتر که سان‌وی‌تایهولایت نام دارد، قدرت پردازشی حدود ۹۳ متافلاپس دارد.

_90032214_mediaitem90032213براساس گزارش BBC، این ابرکامپیوتر با قدرتی که دارد می‌تواند ۹۳ هزار تریلیارد محاسبه در ثانیه را انجام دهد. این دستگاه دو برابر سریعتر و سه برابر کارامد‌تر از ابرکامپیوتر تیانهه۲ است که پیش از این رتبه اول قدرتمند‌ترین ابرکامپیوتر جهان را در لیست ۵۰۰ ابرکامپیوتر برتر جهان در اختیار داشت. اصلی‌ترین کاربرد این سیستم قدرتمند تولید پیشرفته، پیش‌بینی آب و هوا و تجزیه و تحلیل داده‌های کلان است.

سان‌وی‌تایهولایت از ۱۰٫۵ میلیون پردازشگر تولید داخل برخوردار است و به ۴۰۹۶۰ نود مجهز استو سیستم عامل آن نیز مبتنی بر لینوکس است. چین برای اولین‌بار از زمانی که فعالیت در این حوزه را آغاز کرده‌ است موفق شده تا از نظر تعداد ابرکامپیوترهای موجود در لیست ۵۰۰ ابرکامپیوتر برتر جهان بر آمریکا غلبه کند زیرا در حال حاضر چین ۱۶۷ ابرکامپیوتر و آمریکا ۱۶۵ ابرکامپیوتر در این لیست دارند.

Tianhe-2-640x353این در حالی است که ۱۰ سال پیش تعداد سیستم‌های چینی در این لیست به سختی به ۲۸ می‌رسید در حالی که هیچ‌ یک از آنها در میان ۳۰ دستگاه برتر لیست نیز قرار نداشتند و این نشان از سرعت بالای چین در پیشرفت در صنعت تولید ابرکامپیوترها دارد. آمریکا در میان ۱۰ ابررایانه برتر لیست چهار جایگاه دارد درحالی که سهم ابرکامپیوترهای چینی در میان ۱۰ جایگاه برتر دو جایگاه است. جایگاه‌های دیگر نیز به ابرکامپیوترهایی از ژاپن، سوئیس، آلمان و عربستان اختصاص دارد.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: BBC

(15 نفر , میانگین : 4٫93 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=51491
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

۲ پاسخ‌ها

  1. تجربه گرایی گفت:

    دیگه یواش یواش قدرت ازان چین میشه.

  2. جستجو گفت:

    و ایران کشوری که زمان و پیشرفت دران فریز شده است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.