قدیمی ترین نمونه باکتری طاعون کشف شد!

بیگ بنگ: پژوهشگران دانمارکی با مطالعه بقایای استخوانی یک اسکلت ۴۸۰۰ ساله با نمونه باکتری ایجاد کننده طاعون رو به رو شدند. مطالعات فوق نشان دهنده بروز جهش ژنتیکی و انتقال این باکتری به انسان ها طی نسل های مختلف در هزاره نخست پیش از میلاد است.

Plague-Bronze-Ageگروهی از پژوهشگران و دانشمندان دانشگاه کپنهاگ که تحت سرپرستی اسکه ویلرسلف در حال مطالعه بقایای استخوانی انسان های پیش از تاریخ هستند، موفق به شناسائی نوعی باکتری موسوم به (Yersinia pestis) در دی ان ای یک اسکلت متعلق به دوره برنز شدند. این باکتری، عامل اصلی ایجاد بیماری کشنده طاعون به شمار می رود.

گفتنی است پژوهشگران پیش از این به درستی نمی دانستند که این باکتری چگونه می تواند عامل ایجاد طاعون همه گیر در شهر آتن در حدود ۲۵۰۰ سال پیش شده است و همچنین براساس گزارش های تاریخی در قرن دوم میلادی نیز یک طاعون گسترده در شهر آنتونین(Antonine) رخ داده بود ولی تا به امروز هیچ نمونه ای از این باکتری با قدمت بیش از ۱۵۰۰ سال کشف نشده بود. در این مطالعات، علاوه بر محقق اسکه ویلرسلف، پژوهشگری به نام کریستین کریستانسن از دانشگاه گوتنبرگ نیز حضور داشته و نتایج مطالعات این تیم تحقیقاتی حاکی از وجود مهاجرت های بزرگی در جوامع انسانی ساکن در اروپا و آسیا در عصر برنز است که عامل اصلی آن بروز بیماری همه گیر طاعون گزارش شده است.

در همین زمینه مورتین آلنتوفت از اعضای ایم تیم تحقیقاتی و پژوهشگر دانشگاه کپنهاگ در یک نشست مطبوعاتی اعلام کرد: « این احتمال وجود دارد که مهاجرت های انجام شده در عصر برنز، با هدف فرار از این بیماری کشنده صورت گرفته است و مردم در تلاش برای ساخت دوباره کلنی های جمعیتی خود بوده و به همین دلیل به جستجوی مناطق جدید می رفتند. اما این بیماری در بسیاری از نقاط همراه آنها بوده و تلفات سنگینی به این جوامع وارد می کرده است. سوالی که در اینجا مطرح است ، این مساله محسوب می شود که آیا این افراد خود ناقل این بیماری بوده و این بیماری در روزگار پیش از تاریخی به این شکل وجود داشت؟»

در خاتمه گفتنی است که این تیم تحقیقاتی در مطالعات خود دریافتند که جهش در دی ان ای باکتری فوق الذکر و عامل ایجاد کننده طاعون در طول زمان نشان می دهد که این عامل از طریق یک پاتوژن یا عامل بیماری زا موجود در پستانداران و احتمالا از طریق کک منتقل شده است و آغاز این رویداد در هزاره نخست پیش از میلاد تخمین زده می شود که شاهد بروز و شیوع طاعون های بدخیم هستیم. جزئیات بیشتر این پژوهش در مجله Cell منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: archaeology.org

(12 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=38191
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.