کدام گلوله آسیب بیشتری وارد می کند؟

4
3106

بیگ بنگ: موارد خاصی هست که آدمی صرفا با احساس خویش، کارهای عقلانی دانشمندان را تایید می کند. مثلا هر گاه به یک موشک یا یک خودروی لامبورگینی می نگریم، آئرو دینامیک بودن آنها را احساس و تایید می کنیم.

28_dYTMOd

یکنواخت گذشتن زمان در تمام نقاط جهان که یکی از اصول مهم نیوتن بود برای ما نیز قابل حس است. اینکه خط مستقیم کوتاهترین فاصله میان دو نقطه است یا دو خط موازی همدیگر را قطع نمی کنند و … همه قابل حس است. اما آیا همیشه اینگونه است؟ با ادامه ای پست ها خواهیم دید که در بسیاری موارد اینگونه نیست! به این پرسش پاسخ دهید: دو گلوله را در نظر بگیرید که یکی نوک تیز و بسیار سریع است، اما دومی نوک پهن و نسبتا کند. هر دو از فاصله نزدیک شلیک می شوند. کدامیک آسیب بیشتری به بدن وارد می کند؟

قضاوت احساسی ما این است : گلوله نوک تیز و تند بیشتر آسیب می رساند. چرا که نوک آن آئرودینامیک تر است و همچون سوزن راحت تر در بدن فرو می رود. سرعت بیشتر نیز این فرو رفتگی را تقویت می کند. اما دیدگاه علمی یا عقلانی چیست؟ : گلوله خیلی سریع و نوک تیز آسیب کمتری می رساند! سرعت گلوله بیش از آن است که نوک پهن آن اختلالی در فرو رفتگی ایجاد کند. هر دو گلوله از بدن رد می شوند، اما نوک پهن و سرعت کمتر باعث می شود مسیر گلوله در بدن انحراف بیشتری داشته باشد که نتیجه آن آسیب بیشتر است. این گلوله ها پس از خروج حفره بزرگتری نیز در بدن ایجاد می کنند! در عوض گلوله نوک تیز و سریع مسیر مستقیم تری طی کرده و آسیب آن نیز کمتر است.

448x299xP1280887-900x601.jpg.pagespeed.ic.D5MggSSnN5
مرمی گلوله ها معمولا از جنس سرب است(چرا؟)، اما چون دمای پس از شلیک آنرا نرم می کند با غلاف مسی یا فلزات دیگر پوشیده می شود. برخی از گلوله ها دارای نوک پهن سربی می باشند که آسیب به مراتب بیشتر ی وارد می کنند، چون سرب نرم شده پس از برخورد به بدن تکه تکه شده و چند مسیر را طی می کنند که نتیجه آن آسیب بیشتر و حتی مرگ است! البته طبق توافقهای بین المللی استفاده از این نوع گلوله ها در جنگ ممنوع است.

نویسنده : احمد مصدر – عضو پیوسته بیگ بنگ

منابع بیشتر: huntingwithnonlead , Bullet Materials , military , thetruthaboutguns

مطالبی از سرتاسر وب

4 دیدگاه‌ها

  1. دیدگاه بی سوادی هم می دونه که گلوله نوک پهن آسیب بیشتری به بدن وارد می کند همان طور که چاقویی که طرف دیگرش اره مانند است. ولی مفید بود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.