بیگ بنگ: عمر کلاغ چند سال است؟ اگر از اطرافیانتان این پرسش را بکنید، خواهید دید که بیشتر آنها به کمتر از ۱۰۰ سال رضایت نمی دهند. اینکه مردم از این ارقام تعجب نمی کنند، جای تعجب دارد! لازم نیست یک زیست شناس یا پرنده شناس حرفه ای باشید، حتی با کمی اندیشه نیز این موضوع با اصول زیست شناسی و به ویژه پرنده شناسی تناقض نشان می دهد!

92a207e6311920c51c5ead7f9b068902

هر گاه در سایتهای فارسی به جستجوی عمر کلاغ بگردیم، سایتهای زیر را به راحتی پیدا می کنیم:

ادعای ۲۰۰ سال برای عمر کلاغ: اینجا، اینجا و اینجا را مشاهده کنید. ادعای ۱۷۰ سال برای عمر کلاغ: به اینجا مراجعه کنید. در اینجا نیز شعری را بخوانید که می گوید عمر کلاغ بیشتر از عقاب است و ادعا می کند عمر کلاغ ۳۰۰ سال است.

اما واقعیت چیست؟

میانگین عمر انواع کلاغ از ۳ تا ۱۷ سال متغیر است. با این حال دو نوع کلاغ شناخته شده برای مردم ایران عبارتند از کلاغ ابلق (Hooded Crow) که ۲ ساله بالغ میشود و طولانی ترین عمر ثبت شده برای آن ۱۶ سال و ۹ ماه است. دیگری کلاغ سیاه (Raven Crow) است که ۳ ساله بالغ شده و طولانی ترین عمر ثبت شده برای آن در حیات وحش ۲۳ سال و ۳ ماه می باشد.

32251251

به نظرم شعری که بیشتر ما در مورد مقایسه عمر کلاغ و عقاب خوانده ایم، تاثیر زیادی بر ما داشته است. آیا با این تکنولوژی ارتباطات و دسترسی ساده به اطلاعات علمی وقت آن نرسیده که چنین باورهایی را که بدون اتکا به یک مرجع علمی پذیرفته ایم، مورد بازنگری قرار دهیم؟ آیا وقت به چالش کشیدن خرافاتی که صرفا به خاطر تکرار به باور تبدیل شده اند، نرسیده است؟!

نویسنده: احمد مصدر/ سایت بیگ بنگ

منابع بیشتر: bto , animaldiversity , stanford , eol , avianweb


دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

23 دیدگاه

 1. به نظر من این ابلقا از کلاغای دیگه باهوشترن. اینها جلوی چشم من سه تا از جوجه هامو دزدیدن،واقعا کلاغای دیگه در مقابل اینا حرفی برای گفتن ندارن.زمستونا کلاغای سیاه که به اینا ملحق میشن در مقابلشون مثل کودنا میمونن.

 2. سلام چه عجب یه سایتی پیدا کردم که واقعیت رو نوشته یا با تحقیق مطلب رو منتشر کرده و جالب اینجاست که به هر کس بگی که طول عمر کلاغ کوتاه است باورشان نمیشه و حتی باعث خنده طرف میشه.

 3. به نظر من عمر کلاغ زیاده چون جفت گیری کلاغ خیلی کمه ک دیده نمیشه شاید هر چند سال یبار جفت گیری میکنن به همین دلیل تعداد کلاغها زیاد نیست

 4. البته پرویز ناتل خانلری در شعر زیبای عقاب منظور دیگری داشتند و صد البته که صنعت غلو کردن و به اصطلاح مبالغه، صنعت پرکاربردی در شعر فارسی ست.

 5. کاملا درست است زیرا اگر کلاغ ۳۰۰ سال عمر کند اگر به طور متوسط هر کلاغدو تخم بذارد کره زمین را کلاغ ها فرامیگرفتن

 6. خرافه ابتدا بخاطر ترس یا زود باوری وارد اذهان می شود – توسط منطقِ دست و پا شکسته تایید می شود!
  با استفاده از قدرت یا تکرار در جامعه فراگیر و سرانجام تبدیل به یک باور می شود!!

  1. نوشته کاملا اشاره می کند که بیشترین عمر ثبت شده در حیات وحش.
   Common ravens can be very long-lived, especially in captive or protected conditions; individuals at the Tower of London have lived for more than 40 years.[30] Lifespans in the wild are considerably shorter at typically 10 to 15 years. The longest known lifespan of a banded wild common raven was 23 years, 3 months
   “European Longevity Records”. European Union for Bird Ringing. Retrieved 5 April 2011.

 7. چیزی که از منابع-ویکی پدیا- دستگیرمون شد، میشه گفت: عمر کلاغ و عقاب تقریبا تو یه رنجه، و البته انواع مختلف دارن هر کدوم و طبیعتا طول عمر متفاوت، برای هر یک (در بهترین شرایط) بطور میانگین از چند سال تا حتی ۶۰ ،۷۰ سال…بااینحال عقاب های سر گر تقریبا بیشتر نسبت به عقاب های جنگی-طلایی و سیاه و…- عمر میکنن که میبینید زندگی شبیه کلاغا دارن…مردارخوار و…
  و حالا این رو عرض کنم که؛ ما نباید به ادبیات به چشم ریاضیات نگاه کنیم، ادبیات به ما پند و اندرز میده، منظور شاعر در داستان بسیار زیبای عقاب ، به هیچ وجه این نیست که بیا قبول کن عمر کلاغ اینقده..که بنده زمان بچگی تا چندهزار سالش هم شنیدم،اما هیچگاه باور نکردم…در ادبیات از اغراق، مجاز، کنایه و…برای زیبایی و تاثیر کلام استفاده میکنن که بار معنایی مورد نظر رو که هدف شاعر است برساند، شما اگر این شعر رو واسه یه آدم عادی هم بخونی و بگی چی نتیجه گرفتی؟ قطعا خواهد گفت: مث کلاغ و سرگر زندگی نکن…چشم امید به دیگران نداشته باش، سربلند زندگی کن، رو پاهای خودت وایستا و نکات آموزنده دیگر…و نه اینکه بله کلاغ ۳۰۰سال عمرمیکنه…بنابراین اگه کسی چنین نتیجه ای گرفته هیچگاه مغز نغز معنای داستان رو نگرفته…
  و سخن آخر اینکه و البته باید با خرافات جنگید….

 8. عالی و بدون نقص احساس میکنم نویسنده کلاغ رو به مصداق یک تلنگر در این نوشتار آورده .
  ای کاش بشود این جمله ی آخر ((آیا وقت به چالش کشیدن خرافاتی که صرفا به خاطر تکرار به باور تبدیل شده اند، نرسیده است؟!)) که بسیار هم زیباست در همه ی ابعاد زندگی به کار برد .