مبارزه ربات های خیرخواه در ویکی پدیا

بیگ بنگ: تحلیل رفتار ربات ها در طی یک دهه نشان می دهد که حتی ربات های خیر خواه نیز می توانند ستیزه جویانه عمل کنند. در واقع، محققان به شواهدی از مبارزه بات با بات دست یافتند که چندین سال به طول می انجامد.

به گزارش بیگ بنگ، ربات (Bot) یک برنامهٔ نرم‌افزاری (بدافزار) است که بر روی یک میزبان آسیب پذیر نصب می‌شود. این نرم‌افزار می‌تواند به روش‌های مختلف بر روی کامپیوتر میزبان نصب شود که از جملهٔ آنها می‌توان به مشاهدهٔ یک وب سایت آلوده اشاره نمود. ربات‌ها اغلب به نحوی پیکر بندی می‌شوند که هر بار که کامپیوتر قربانی روشن شود، ربات نیز فعال گردد.

ربات ها با هدف انجام کارهای ویرایش، حفظ و نگهداری توسط ویکیپدیا مورد استفاده قرار گرفتند. ربات های ویراستار مسئولیت برطرف کردن اشکالات متون، برقراری ممنوعیت های محتوایی و زبانی، بررسی و تصحیح خطاهای املایی، جاگذاری لینک ها و غیره را بر عهده دارند. سایر ربات های غیر ویراستاری، متن را به منظور یافتن تخلفات حقوق انحصاری و سایر تخلفات بطور دقیق پویش می کنند.

در یکی از بررسی ها پیرامون فعالیت ربات ها بین سال های ۲۰۰۱ و ۲۰۱۰، محققان به شواهدی از بر همکنش ربات ها دست یافتند. گرچه ربات ها بطور اختصاصی برای برهمکنش با یکدیگر طراحی نشده بودند، اما این کار را می کردند. محققان طی گزارشی در PLOS ONE اعلام کردند: ما دریافتیم که گرچه ربات های ویکیپدیا در صدد حمایت از دایره المعارف بر می آیند، اما اغلب ویرایش های یکدیگر را خنثی می کنند؛ این مبارزات بیهوده و ملال انگیز گاهی اوقات می تواند سال ها به طول بینجامد.

محققان در نسخه های مختلف زبانی ویکیپدیا به بررسی برهمکنش میان ربات ها پرداختند. ربات ها در ویکیپدیاى انگلیسی بطور متوسط به میزان ۱۰۵ بار ویرایش های ربات دیگر را به مدت بیش از ۱۰ سال باطل کردند. عنوان مداخله جویانه ترین ربات ها به ربات های ویکیپدیاى پرتغالی داده می شود که شاهد ۱۰۵ بار حالت برگشتی ربات-ربات بودیم.

به اعتقاد محققان، یافته های آنان از غیرقابل پیش بینی بودن برهمکنش های میان ربات ها حکایت دارد؛ حتی غیر قابل پیش بینی تر از آنچه که قبلاً ت تصور می شد. این پژوهش مضامینی برای هوش مصنوعی استفاده شده در سایر حوزه‌ ها به همراه دارد، مثل امنیت سایبرى یا وسایل نقلیه خودکار. لوسیانو فلوریدى، محققی در مؤسسه اینترنت آکسفورد خاطر نشان کرد: ما این نکته را فراموش می کنیم که هماهنگی میان عوامل مشترک غالبا فقط از طریق چارچوبی از قوانین حاصل می آید که پیامد های دلخواه را تسهیل می بخشند. این اصول اخلاقی زیر ساختی باید با نهایت دقت طراحی بشوند.

حتی در صورتی که الگوریتم های حاکم بر ربات ها ساده باشند، برهمکنش های میان آنها به اکو سیستم های پیچیده ای ختم می شود. میلنا تستکوا، محقق در دانشگاه آکسفورد بیان کرد: بنا به یافته های ما، ربات ها در محیط های فرهنگی مختلف رفتارهای متفاوتی نشان می دهند؛ اختلافات میان آنها در قیاس با ویراستارهای انسانی فرق بسیاری دارد. با بررسی این مسائل، زمینه برای نحوه طراحی و مطالعه عوامل مصنوعی فراهم می آید. ما به تحقیقات بیشتری در خصوص جامعه شناسی ربات ها (بد افزارها) نیاز داریم.

ترجمه: منصور نقی لو/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: upi.com

(15 نفر , میانگین : 4٫73 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=63585
منصور نقی لو

منصور نقی لو

کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی. علاقمند به نجوم، کیهان شناسی، فرگشت، اکتساب زبان اول، یادگیری زبان دوم و بعنوان نویسنده علمی- نجومی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.