بیگ بنگ: زمانی که یک شخصیت کارتونی راهکار یا فکری جدید به ذهنش می‌رسد، لامپی درخشان بالای سرش ظاهر می‌شود که نمادی از تولد لحظه‌ای فکر یا ایده‌ای جدید در مغز است. عصب‌شناسان دانشگاه کارنگی ملون توانسته‌اند همان لحظه‌ای که در کارتون‌ها بالای سر افراد چراغی روشن می‌شود را به ثبت برسانند.

brainmapping1براساس گزارش پاپ ساینس به نقل از همشهری، این دانشمندان به تازگی موفق شده‌اند از لحظه تولد یک ایده یا فکر جدید در مغز انسان عکسبرداری کنند. دانشمندان به ۱۶ داوطلب حاضر در این پژوهش مطالبی درباره غذا و زیستگاه هشت حیوان منقرض شده آموزش دادند درحالی‌که مغز داوطلبان در حین فراگیری این مطالب توسط دستگاه fMRI مورد بررسی قرار داشت و از آن عکسبرداری می‌شد. زمانی که نتایج این عکسبرداری‌ها توسط نرم‌افزاری کامپیوتری تجزیه و تحلیل شد، محققان دریافتند منطقه‌ای مشابه از مغز هریک از داوطلبان در زمان یادگیری یک مطلب جدید روشن شده‌ است اما اطلاعات جدید درباره هریک از حیوانات منطقه‌ای مخصوص به خود را در مغز افراد اشغال کرده‌ بود و هریک از داوطلبان از نشانه فعالیت مغزی منحصر به فردی برخوردار بودند.

برای مثال زمانی که داوطلبان دریافتند یکی از حیوانات منقرض شده گوشتخوار نبوده و بیشتر میوه مصرف می‌کرده‌اند، اطلاعات مربوط به آن را در چند منطقه مجزا از مغز از جمله در بخش شکنج پیشانی تحتانی مغز به همراه چند بخش دیگر ذخیره کردند. این به آن معنی است که اطلاعات جدید در مناطقی مشابه از مغز تمامی افراد فراگیرنده آن کدگذاری می‌شوند و این نشان از سیستم ذخیره‌سازی جهانی منحصر‌به فرد مغز دارد.

محققان همچنین دریافتند هر بسته اطلاعالتی از نشان فعال‌سازی منحصر‌به فردی برخوردار است، به این شکل نرم‌افزار کامپیوتری با شناسایی این نشانه‌ها می‌ توانست تعیین کند که فرد درحال فکر کردن به کدام یک از حیواناتی است که درباره آنها اطلاعات جدید به دست آورده‌ است. مطالعاتی اینچنینی می‌تواند در درک بهتر روند پردازش و ذخیره‌سازی اطلاعات در مغز انسان موثر واقع شود. همچنین با استفاده از این اطلاعات دانشمندان می‌توانند زوایای تاریک بیماری‌های ناشی از فراموشی از قبیل آلزایمر را آشکارتر ساخته و حقایق بیشتری درباره آنها کشف کنند.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: popsci

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

2 دیدگاه

 1. (زمانی که نتایج این عکسبرداری‌ها توسط نرم‌افزاری کامپیوتری تجزیه و تحلیل شد، محققان دریافتند منطقه‌ای مشابه از مغز هریک از داوطلبان در زمان یادگیری یک مطلب جدید روشن شده‌ است).
  خوب این منطقه مشابه در زمان یادگیری مطالب جدید که شد کد گذاری چه قرابتی با تفکر دارد؟!
  (برای مثال زمانی که داوطلبان دریافتند یکی از حیوانات منقرض شده گوشتخوار نبوده و بیشتر میوه مصرف می‌کرده‌اند، اطلاعات مربوط به آن را در چند منطقه مجزا از مغز از جمله در بخش شکنج پیشانی تحتانی مغز به همراه چند بخش دیگر ذخیره کردند. این به آن معنی است که اطلاعات جدید در مناطقی مشابه از مغز تمامی افراد فراگیرنده آن کدگذاری می‌شوند و این نشان از سیستم ذخیره‌سازی جهانی منحصر‌به فرد مغز دارد).
  خوب حداکثر تمامی این مطالب شد معلومات ذخیره شده و نه تفکر در معلومات ذخیره شده به قصد کشف مجهول.
  در صورتی که نورون هایی به هنگام تفکر فعال بشن هم صرفا در حد قدرت تفکر و زمینه ساز خواهند بود نه تفکر.چگونه میتوان جریان های الکتروشیمیایی منتسب به تفکر رو به عنوان خود تفکر دانست؟!
  لطفا تفکر رو در دندریت و آکسون و سیناپس و همینطور معلومات رو همچون حیوانات منقرض شده گوشتخوار نبوده در تحقیقات مذکور نشان بدهید.
  نه اینکه همه این فعل و انفعالات الکترو شیمیایی سلول های عصبی جزء کدهای عصبی به ذهن نیستند و تفکر تخیل شادی غمی درد جزء کیفیات نفسانی نیستند.

 2. ممنون از گروه بیگ بنگ عزیز.
  سوالی دارم: نقش حافظه در این خصوص چه بوده است؟ آیا بین افکار جدید حاصله در مغز و حافظه رابطه ای وجود دارد؟
  در صورت امکان مقاله ای در این زمینه ارائه فرمایید.

  متشکرم