بیگ بنگ: زمانی که یک شخصیت کارتونی راهکار یا فکری جدید به ذهنش می‌رسد، لامپی درخشان بالای سرش ظاهر می‌شود که نمادی از تولد لحظه‌ای فکر یا ایده‌ای جدید در مغز است. عصب‌شناسان دانشگاه كارنگي ملون توانسته‌اند همان لحظه‌اي كه در كارتون‌ها بالاي سر افراد چراغي روشن مي‌شود را به ثبت برسانند.

brainmapping1براساس گزارش پاپ ساينس به نقل از همشهری، اين دانشمندان به تازگي موفق شده‌اند از لحظه تولد يك ايده يا فكر جديد در مغز انسان عكسبرداري كنند. دانشمندان به 16 داوطلب حاضر در اين پژوهش مطالبي درباره غذا و زيستگاه هشت حيوان منقرض شده آموزش دادند درحالي‌كه مغز داوطلبان در حين فراگيري اين مطالب توسط دستگاه fMRI مورد بررسي قرار داشت و از آن عكسبرداري مي‌شد. زماني كه نتايج اين عكسبرداري‌ها توسط نرم‌افزاري کامپیوتری تجزيه و تحليل شد، محققان دريافتند منطقه‌اي مشابه از مغز هريك از داوطلبان در زمان يادگيري يك مطلب جديد روشن شده‌ است اما اطلاعات جديد درباره هريك از حيوانات منطقه‌اي مخصوص به خود را در مغز افراد اشغال كرده‌ بود و هريك از داوطلبان از نشانه فعاليت مغزي منحصر به فردي برخوردار بودند.

براي مثال زماني كه داوطلبان دريافتند يكي از حيوانات منقرض شده گوشتخوار نبوده و بيشتر ميوه مصرف مي‌كرده‌اند، اطلاعات مربوط به آن را در چند منطقه مجزا از مغز از جمله در بخش شكنج پيشاني تحتاني مغز به همراه چند بخش ديگر ذخيره كردند. اين به آن معني است كه اطلاعات جديد در مناطقي مشابه از مغز تمامي افراد فراگيرنده آن كدگذاري مي‌شوند و اين نشان از سيستم ذخيره‌سازي جهاني منحصر‌به فرد مغز دارد.

محققان همچنين دريافتند هر بسته اطلاعالتي از نشان فعال‌سازي منحصر‌به فردي برخوردار است، به اين شكل نرم‌افزار کامپیوتری با شناسايي اين نشانه‌ها مي‌ توانست تعيين كند كه فرد درحال فكر كردن به كدام يك از حيواناتي است كه درباره آنها اطلاعات جديد به دست آورده‌ است. مطالعاتي اينچنيني مي‌تواند در درك بهتر روند پردازش و ذخيره‌سازي اطلاعات در مغز انسان موثر واقع شود. همچنين با استفاده از اين اطلاعات دانشمندان مي‌توانند زواياي تاريك بيماري‌هاي ناشي از فراموشي از قبيل آلزايمر را آشكارتر ساخته و حقايق بيشتري درباره آنها كشف كنند.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: popsci

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

2 دیدگاه

 1. (زماني كه نتايج اين عكسبرداري‌ها توسط نرم‌افزاري کامپیوتری تجزيه و تحليل شد، محققان دريافتند منطقه‌اي مشابه از مغز هريك از داوطلبان در زمان يادگيري يك مطلب جديد روشن شده‌ است).
  خوب این منطقه مشابه در زمان یادگیری مطالب جدید که شد کد گذاری چه قرابتی با تفکر دارد؟!
  (براي مثال زماني كه داوطلبان دريافتند يكي از حيوانات منقرض شده گوشتخوار نبوده و بيشتر ميوه مصرف مي‌كرده‌اند، اطلاعات مربوط به آن را در چند منطقه مجزا از مغز از جمله در بخش شكنج پيشاني تحتاني مغز به همراه چند بخش ديگر ذخيره كردند. اين به آن معني است كه اطلاعات جديد در مناطقي مشابه از مغز تمامي افراد فراگيرنده آن كدگذاري مي‌شوند و اين نشان از سيستم ذخيره‌سازي جهاني منحصر‌به فرد مغز دارد).
  خوب حداکثر تمامی این مطالب شد معلومات ذخیره شده و نه تفکر در معلومات ذخیره شده به قصد کشف مجهول.
  در صورتی که نورون هایی به هنگام تفکر فعال بشن هم صرفا در حد قدرت تفکر و زمینه ساز خواهند بود نه تفکر.چگونه میتوان جریان های الکتروشیمیایی منتسب به تفکر رو به عنوان خود تفکر دانست؟!
  لطفا تفکر رو در دندریت و آکسون و سیناپس و همینطور معلومات رو همچون حیوانات منقرض شده گوشتخوار نبوده در تحقیقات مذکور نشان بدهید.
  نه اینکه همه این فعل و انفعالات الکترو شیمیایی سلول های عصبی جزء کدهای عصبی به ذهن نیستند و تفکر تخیل شادی غمی درد جزء کیفیات نفسانی نیستند.

 2. ممنون از گروه بیگ بنگ عزیز.
  سوالی دارم: نقش حافظه در این خصوص چه بوده است؟ آیا بین افکار جدید حاصله در مغز و حافظه رابطه ای وجود دارد؟
  در صورت امکان مقاله ای در این زمینه ارائه فرمایید.

  متشکرم