مرگ دوم آیسان!

بیگ بنگ: دنباله‌دار آیسان که شامگاه پنج‌شنبه از فاصله ۱٫۲ میلیون کیلومتری نزدیک خورشید عبور کرد، طی سه روز گذشته شگفتی‌آفرین شد و امیدها برای نمایش زیبای آن در آسمان افزایش یافت؛ اما امیدها به یاس بدل شد و این دنباله دار رفته رفته در حال محو شدن است.

soho_ison_c3_0این نمایشی از دنباله دار آیسان پس از نزدیک ترین برخوردش به خورشید در ۲۸ نوامبر میباشد، دانشمندان با توجه به این تصاویر معتقدند بخش کوچکی از هسته دنباله دار جان سالم به در برده است.

طبق تصاویر و تحلیل کارشناسان نجوم، دنباله‌دار قرن پس از نزدیک شدن به خورشید بر اثر شدت گرمای مرگبار منفجر شده است، اما خطوط نورانی در حال دور شدن از خورشید، فرضیه حیات را قوت می‌بخشد. آژانس فضایی اروپا که پنجشنبه گذشته با اعلام انفجار ستاره دنباله‌دار، فرجام تلخ آن را بارها از شبکه‌های خبری منتشر کرده بود، در گزارش روز جمعه خود معجزه حیات آیسان را امکان‌پذیر دانست.

«الکس یانگ» از کارشناسان ستاره‌شناسی ناسا در این‌باره می‌گوید: تصاویر رصد شده از فضاپیماهای مختلف خط باریک نورانی را نشان می‌دهد که از خورشید دور می‌شود، اما دانشمندان معتقدند این خطوط نورانی، گرد وغباری هستند که در مسیر عبور آیسان تشکیل شده‌اند. «کارل باتمز» از دیگر محققان ستاره‌شناسی می‌گوید: مسیر نورانی، جمعه شفاف‌تر شد ، این فرضیه پیش بینی می کرد که بخشی از هسته آیسان زنده است.

Comet_ISONدر این تصویرتازه تر تغییرات این دنباله‎‏دار را طی ۴ روز اخیر، از پیش از حضیض خورشیدی تا پس از آن مشاهده کنید.

اما امیدها خیلی زود به یاس تبدیل شد، چرا که تصاویر بعدی نشان داد دنباله‌دار به سرعت در حال محو شدن است. این طور به نظر می‎رسد که هسته دنباله‌دار آیسان به هنگام عبور از حضیض مداری خود به قطعات ریزتری شکسته شده که اغلب آنها در همان لحظات اولیه کاملا تبخیر شده‌اند، اما یک یا چند تکه توانسته‌اند از این عبور جان سالم به در ببرند که آنها هم خیلی زود متلاشی شدند. بدین ترتیب ماجرای دنباله‌دار آیسان که از ماه‌ها پیش دنباله‌دار قرن لقب گرفته بود و امید می‌رفت نمایش زیبایی در آسمان نیمکره شمالی به راه بیاندازد، در حال حاضر تنها پیش بینی که برای این دنباله می توان متصور شد، این است که به مرگ دوم خود نزدیک می شود. برخی دانشمندان معتقدند شکستن این صخره فضایی ۴٫۵ میلیاردساله که در طول شکل گیری منظومه شمسی شکل گرفته است چندان هم خبر بدی نیست، زیرا می‌توان قطعات آن را بررسی کرد و به اطلاعات بیشتری در خصوص دنباله‌دارها دست یافت.

ddddدر این اینفوگراف می توانید مسیر حرکت دنباله دار آیسان را در روزهای پیش رو مشاهده کنید

اما اگر از آیسان پس از ملاقات با خورشید چیزی باقی مانده باشد، از نیمه‌ی آذر تا آخر ماه فرصت دارید نمایش اصلی را ببینید. حدود ساعتی پیش از طلوع خورشید در آسمان صبحگاهی بهترین زمان رصد آن است اما به مرور به آسمان شامگاهی نیز وارد می‌شود.

Read More : nbcnews , nasa , universetoday

خبر مرتبط:
آیا آیسان زنده است؟
(8 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=6437

سمیر الله‌وردی

کارشناس عمران، علاقمند به نجوم، کیهان شناسی، فیزیک و تکنولوژی های جدید می باشد و بعنوان نویسنده علمی- نجومی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

یک پاسخ

  1. msa گفت:

    از نظر من باید تمام جزییات این رویداد با دقت بررسی شود تا اطلاعات بیشتری نسبت به دنباله دارها و نوع رفتار آنها بدست آوریم.
    سعی کنیم علم نجوم را با سرعت در ایران پیش ببریم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.