خواب، مواد زائد مغز را پاکسازی می کند!

بیگ بنگ: خواب فواید زیادی برای مغز دارد، از جمله به یادگیری کمک زیادی می کند. تحقیقات تازه نشان می دهد که مغز از فرصت خواب برای پاکسازی سموم انباشته شده در این بافت حیاتی استفاده می کند.

_70542832_c0177393-brain_scan,_conceptual_image-spl

محققان دانشگاه روچستر واقع در نیویورک که در این باره تحقیق کرده اند، معتقدند که «سیستم پاکسازی مواد زائد» یکی از علل بنیادی نیاز به خواب است. آنها دریافتند که خواب کافی در هنگام شب موجب تقویت سیستم پاک سازی مغز می شود. محققان دریافتند که سیستم پاک سازی مغز در زمان خواب بیشترین میزان فعالیت را دارد. نتایج این مطالعه ، نشان می دهد که سلول های مغز در طول خواب منقبض می شوند تا شکاف میان نورون ها بازشده و با جاری شدن مایعاتی، مغز تمیز گردد. این دانشمندان همچنین می گویند که نقص در سیستم پاکسازی پروتئین های سمی مغز، ممکن است در اختلالات مغزی نقش داشته باشد.

سیستم پاک سازی مغز متشکل از نوعی سلول موسوم به گلیال است که عملکرد اصلی آن ثابت کردن نورون ها در محل مقتضی است. در این سیستم مایع خاصی بین رگ های مغزی و سلول های گلیال جریان دارد که ترکیبات پروتئینی مضر را از بافت مغز جدا می کند. محققان معتقدند که در هنگام خواب، سلول های گلیال از رگ های مغز جدا می شوند و فضای بیشتری را برای عبور این مایع فراهم می کنند. پس از خواب کامل، عملکرد سیستم پاکسازی تا ۶۰ درصد افزایش می یابد.

یک سوال مهم برای محققان در زمینۀ خواب این است که چرا بعضی حیوانات می خوابند درحالی که با این کار در برابر حیوانات شکارچی آسیب پذیر می شوند. در تحقیقات قبلی معلوم شده است که خواب نقشی مهم در تثبیت خاطرات و یادگیری در مغز دارد، اما تیمی در مرکز پزشکی دانشگاه روچستر معتقد است که «خانه تکانی» مغز ممکن است یکی از علل اصلی برای خواب باشد. سال گذشته تحقیقات نشان داده بود که شبکه ای در مغز به نام« گلیمفاتیک» هست که مواد زائد را از مغز خارج می کند! چندی قبل هم پژوهشگران در دانشگاه ویسکانسین در امریکا کشف کرده بودند که خواب، موجب تکثیر سلولهای مغزی می گردد! تحقیقات در این زمینه ادامه دارد. این مقاله را در اینجا می توانید مطالعه کنید.

مطالعه بیشتر در : newscientist , bbc

(24 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=9206
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

۵ پاسخ‌ها

 1. عبدالرسول یزدی گفت:

  انسان موجودی ناشناخته و مغز انسان ناشناخته ترین عضو این ناشناخته!

 2. ali گفت:

  پاکسازی مواد زائد مغز در بیداری هم میتونه انجام بشه .

 3. میعاد گفت:

  مگه سلولهای مغزی هم تکثیر میشن؟ من یجا قبلا خوندم که بدن نمیتونه بعد از تولد سلول عصبی جدیدی تولید کنه

 4. ایلیاد گفت:

  سلام
  آیا نورونها هم تکثیر می شوند؟

 5. عرفان گفت:

  بله-ثابت شده که مغز برای یاد گیری یعنی(حافظه) تکثیر نیز می شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.