مغز ما مثل یک رادیو با فعالیت تنظیم می شود!

بیگ بنگ: پژوهشگران پزشکی دانشگاه واشنگتن در سنت لوییس،در ایالت میسوری آمریکا، دریافته اند که اگر فرصت تمرکز داشته باشیم، می توانیم بخش های مختلف مغز خود را طی فرایندهایی با یکدیگر هماهنگ سازیم. پژوهشگران این پدیده را مثل تنظیم کردن چند واکی تاکی با یک فرکانس مشابه توصیف می کنند.

brain

به طور معمول، مردم می توانند اطلاعات غیر مرتبط با کاری را که در حال انجامش هستند، از حواس خود فیلتر کنند. نتایج این تحقیقات در مقاله ای در « ژورنال آکادمی ملی علوم » منتشر شده است. در این مطالعه، محققان از نمونه ای استفاده کرده اند که در آن یک شخص به هنگام رانندگی میتواند با متمرکز کردن توجه خود بر مشاهداتش یا صداهای مهم و هشدار دهنده، مانند پریدن آهو ( یا هر حیوان و جسم متحرک دیگری) به مقابل خودرو، صدای زنگ تلفن همراه را نشنیده بگیرد و به آن اصلا توجه نکند. این در حالی است که بیمارانی که دچار آسیب یا سکته مغزی شدهاند اغلب برای تمرکز کردن بر روی یک کار با دشواری روبرو هستند.

دکتر «مائوریزیو کوربتو » یکی از نویسندگان این مقاله پژوهشی می گوید:” پیش از این، دانشمندان چنین مشکلات مربوط به تمرکز را به عنوان « فقدان منابع لازم برای تمرکز بر روی یک کار» ارزیابی می کردند”. این تیم تحقیقاتی می خواستند بدانند که تغییرات درون مغز به چه صورت با توجه مرتبط می باشد. آنها از روشهای اسکن و ام آر آی بسیار پیشرفته ای برای ثبت فعالیتهای مغزی در حین انجام آزمایش ها استفاده کردند. اکنون با مشخص شدن نتایج این تحقیق، پژوهشگران فکر می کنند اگر دو بخش مسئول توجه و تمرکز در مغز با یکدیگر هم راستا و هماهنگ نباشند در آن صورت، انتقال یک علامت مغزی از یک بخش به بخش دیگر با مشکل مواجه خواهد شد. این پژوهش در گام بعدی به بررسی روشهایی برای هم راستاکردن سریعتر فعالیتهای این مناطق مغزی میپردازد.

دکتر کوربتو می گوید : این تحقیق نشان می دهد که هم راستایی ِزمانی پاسخ ها، در مناطق مختلف مغز، مکانیزمی بسیار مهم است که می تواند به توجه و تمرکز بیشتر کمک کند که این امر در آسیبهای مغزی می تواند مختل شود”. این تحقیق، دریچه های امید تازه ای را برای شناخت و درمان آسیبهای مغزی در بیماران مختلف پیش رو گشوده است. پژوهش ها در این زمینه ادامه دارد.

گردآوری، ترجمه و تلخیص: آزاده رضائی

منبع : medicalnewstoday

(9 نفر , میانگین : 4٫89 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=8393
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

۲ پاسخ‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.