بیگ بنگ: در طول تاریخ تفاوت رنگ پوست بهانه ای برای مرز بندی نژاد های مختلف انسانی بوده، اما تحقیقی جدید بر این باورست که وقت آن است که این دیدگاه تغییر کند. تحقیقات جدید در زمینۀ متغیرهای ژنتیکی مرتبط با رنگدانه های پوست در آفریقا نشان می دهد که مردمان آفریقا شامل طیف گسترده ای از رنگ پوست های مختلف می شوند. این تحقیق همچنین نشان میدهد عواملی  که چگونگی ظاهر ما را کنترل می کنند، پیچیده تر از محدوده ی نژادی می باشند.

به گزارش بیگ بنگ، سارا تیشکافِ ژنتیک دان از دانشگاه پن گفت:  رنگ پوست بدن که معمولا به عنوان یک شاخصه ی نژادی محسوب می شود در اصل یک شاخص بسیار نامناسب است. تحقیق ما مفهوم زیستی نژاد را زیر سوال می برد. هیچ مرز مجزایی بین گروه هایی که نشانگرهای زیستی همسان دارند وجود ندارد. تیم  تیشکاف  1570 داوطلب آفریقایی را از جمعیت های مختلف نژادی و ژنتیکی از اتیوپی، تانزانیا و بوتسوانا انتخاب کرد. محققان میزان بازتاب نور پوست شرکت کنندگان را اندازه گیری کردند که سطح ملانین رنگدانۀ پوست را نشان می دهد و نمونه ای از DNA آنها را نیز جمع آوری کردند.

رنگ پوست داوطلبان به شدت متفاوت بود؛ تاریک ترین آن در جمعیت های دامپروران نیلی- صحرایی در شرق آفریقا و روشن ترین طیف رنگ به جمعیت شکارچی-جمع آورنده در جنوب آفریقا تعلق داشت. تیشکاف بیان می دارد که ” در آفریقا مقدار زیادی تنوع وجود دارد، تنوعی مابین روشن ترین رنگ پوست متعلق به آسیایی ها و تاریک ترین آن در سطح جهانی”.

هنگامی که تیم تحقیقاتی DNA داوطلبان را تجزیه و تحلیل کرد، آنها 4 میلیون نقطه در ژنوم داوطلبان را بررسی کردند تا متغیرهای ژنتیکی باعث تفاوت رنگ پوست را بیابند.  آنها شش ژن  SLC24A5, MFSD12, DDB1, TMEM138,  OCA2,  و  HERC2 را شناسایی کردند که به طور قابل ملاحظه ای مربوط به تغیرات رنگ پوست افراد می باشد. این ژن ها با هم عامل 29 درصد تغیرات رنگ پوست در بین جمعیت های اتیوپی، تانزانیا و بوتسوانا می باشند.

اما این ژنها  فقط بر روی ظاهر  آفریقاییان تاثیر نمی گذارد. تحقیقات پیشین  در مورد رنگدانه ها، نشانگرهایی ژنتیکی مشابهی که عامل رنگ روشن تر پوست اروپاییان و آسیاییان بوده را، شناسایی کرده است. بررسی نشان می دهد که بیشتر این متغیر ها قدمتی بیش از 300 هزار سال دارند و تعدادی حتی 1 میلیون ساله اند. به این معنا که این جهش ها پیش از فرگشت انسان های مدرن مسئول کنترل رنگدانه های پوستی اجداد ما بوده اند.

فرضیه تیم این است که برخی از این ژن ها مانند HERC2 و OCA2 که منجر به پوست روشن تری می شوند، قبل اینکه در جمعیت های اروپایی و آسیایی پخش شوند، یک میلیون سال پیش در آفریقا شکل گرفتند. صحت این فرضیه به این معناست که اجداد پیشین انسان دارای پوست روشن تری نسبت به انسان های امروز بوده اند تا اینکه تغیر شرایط رنگدانه های پوست را تغیر داد. «اگر شما موهای یک شامپانزه را بتراشید پوست روشن او را مشاهده خواهید کرد، پس دور از انتظار نیست که اجداد انسان های مدرن نیز دارای پوست نسبتا روشنی بودند. احتمال دارد که وقتی موهای بدنمان ریخت و ما به علفزارهای گرمسیری مهاجرت کردیم نیاز به پوستی تاریک تر داشتیم.»

در حالی که این تحقیق وسیع ترین تحقیق درباره ترکیب ژنتیکی مربوط به رنگ پوست جمعیت های افریقایی میباشد، هنوز موارد زیادی برای سوال وجود دارد از جمله حدود 70 درصد مابقی متغیر های ژنتیکی مسئول تغیر رنگ پوست. به هرحال با توجه به نتایج تحقیق مذکور رنگ پوست انسان ها بیشتر از تفاوت دارای شباهت های متعدد است. بر این اساس باورهای نژاد پرستانه نه تنها غیر اخلاقی اند بلکه از دید علمی حقیقت ندارند. به نقل از جِدِ- دایا کارلسون، آمارشناس زیستی دانشگاه میشیگان: رنگ روشن پوست و احتمالا دیگر خصلت های “اروپایی” مختص اروپاییان نیست چرا که جمعیت های انسانی از بدو وجودشان در حال پیوند بین یکدیگر بوده اند. یافته های مذکور در نشریۀ Science منتشر شده است.

ترجمه: فرهاد نامجو/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: sciencealert.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

1 دیدگاه