مواد روان‌گردان‌ چه تاثیری بر مغز می گذارد؟

بیگ بنگ: دانشمندان بریتانیایی در آزمایشی که برای اولین بار در جهان انجام می‌گیرد، عوارض ناشی از مصرف مواد روان‌گردان بر مغز انسان را به تصویر کشیدند. با موفقیت در تصویربرداری از اثرات LSD بر مغز انسان اکنون دیدگاهی بی‌نظیر و بی‌سابقه از اثراتی که یکی از قدرتمند‌ترین مخدرهای جهان بر انسان خواهد داشت، به دست آمده‌ است.

2-brainبراساس گزارش گاردین به نقل از همشهری،‌  این تصاویر نه‌تنها ثابت می‌کند داروی توهم‌زای قوی از توانایی فعال‌سازی تمامی مناطق مغزی، نه فقط غشای بینایی، برخوردار است، بلکه نشان می‌دهد چطور مناطق مختلف مغزی که معمولا مجزا از یکدیگر فعال می‌شوند، در واکنش به دارو ارسال سیگنال به یکدیگر را برای ایجاد اثری شدید‌تر آغاز می‌کنند. این آزمایش توسط دیوید نات استاد متخصص عصب-روان-داروشناسی (neuropsychopharmacology) در کالج امپریال لندن به همراه مشاور سابق دولت بریتانیا که در سال ۲۰۰۹ به خاطر وضع قانون‌های دشوارتر درباره استفاده از حشیش مورد انتقاد شدید قرار گرفته و از کار برکنار شد، انجام گرفته‌است.

این تیم از ۲۰ فرد سالم در آزمایش خود استفاده کردند و در یک روز ۷۵ میکروگرم LSD و در روزی دیگر مقداری مشابه دارونما به آنها تزریق کردند. همانطور که در تصاویر دیده می‌شود، تاثیر دارو در سرتاسر مغز قابل مشاهده‌است و ارتباط میان مناطق فعال مغز به حدی قابل توجه افزایش می‌یابد. دانشمندان از سه تکنیک متفاوت تصویربرداری مغز استفاده کردند تا جزئیات دقیق رویداد‌هایی که در مغز رخ می‌دهند را دریابند.

نتایج نشان داد فرایند پردازش بینایی داوطلبان پس از دریافت دارو دیگر به غشای بینایی محدود نیست و تمامی بخش‌های مغز در فرایند بینایی فرد دخیل می‌شوند که این رویدادی عجیب است، گویی فرد با چشمان بسته نیز می‌بیند. به گفته دانشمندان این نوع بینایی با بینایی با چشمان باز متفاوت است زیرا فردی که تحت تاثیر LSD قرار دارد تصاویری از تصورات و تخیلاتش را می‌بیند. علاوه بر این، مناطقی از مغز که معمولا به یکدیگر سیگنال ارسال نمی‌کنند،‌تحت تاثیر این دارو ناگهان ارتباط با یکدیگر را آغاز می‌کنند و در عین حال مناطقی که تا پیش از آن به یکدیگر متصل بودند،‌از یکدیگر جدا می‌شوند.

2378این عوارض می‌تواند نشان دهد چرا مصرف LSD با مشاهده تصاویر قوی و رویا مانند،‌ احساس یگانگی با جهان و در عین حال از دست دادن هویت فردی یا خودفروپاشی در ارتباط است. به گفته دانشمندان مغز عادی دارای شبکه‌هایی مجزا است که عملکردهایی مستقل را جدا از یکدیگر انجام می‌دهند. با این همه تحت تاثیر LSD مجزا بودن این بخش‌ها از بین رفته و مغز دچار یکپارچگی می‌شود. شاید در نگاه اول این آزمایش فراتر از یک آزمایش سرگرم‌کننده نباشد، اما دانشمندان برای عملی کردن آن ۵۰ سال صبر کرده‌اند. به گفته نات، این موفقیت برای علوم اعصاب‌شناسی همانقدر ارزشمند است که کشف بوزون هیگز برای فیزیک باارزش بود.

ارزش درک بهتر و دقیق‌تر عوارض این دارو روی مغز انسان در این است که بدون داشتن این درک هرگز نمی‌توان اثرات قدرتمند درمانی داروهای روانی که برای بیماران مبتلا به مشکلات روانی از قبیل افسردگی، اعتیاد و حتی آسم تجویز می‌شوند را درک کرد. آشکار ساختن مکانیزم مغز تحت تاثیر LSD همچنین می‌تواند میزان درک از هوشیاری و خود‌آگاهی در انسان را نیز افزایش دهد. جزئیات بیشتر این پژوهش در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: theguardian.com

(26 نفر , میانگین : 4٫92 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=48396
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

۲ پاسخ‌ها

  1. مینا منصوری گفت:

    خوب بود ممنون

  2. Min mos گفت:

    سلام من ١١ بار lsd پلی کردم اینا تا حدی درسته مهم ترینش اون یگانگی با جهانه شما قبلو بدی ال اس دی کللن شخصیتتون عوض میشه من بضی وختا دلم واسه خودم تنگ میشه ولی این شخصیتیه که میشه هر کار میخای روش انجام بدی میتونی بهترین باشی با بهترین حالا و بهترین انرژیا روحت پرواز کنه دیگه حله از مغز باید استفاده کرد ال اس دی مغزو مثه اسب هار می کنه که با سرعت میدوه فقط باید انقر ادم پری باشی که اسبو تو مسیری که دوس داری بندازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.