بیگ بنگ: جانور کندرو یا تنبل که تاردیگرید (Tardigrade) نیز خوانده میشود ، یکی از عجیب ترین موجودات روی زمین است. این موجود عجیب می تواند در محیط‌های خشن فیزیکی یا شیمیایی – که عموماً حیات در آنها ناممکن است – زندگی کند.

14111آیا این یک موجود بیگانه است؟ احتمالاً نیست، اما شاید از میان همه حیوانات روی زمین، این موجود است که تاردیگرید یا جانور کندرو نام دارد.

به گزارش بیگ بنگ، طول بزرگترین تاردیگرید از 1.5 میلی متر بیشتر نمیشود و خیلی از آنها روزهای خود را صرف خوردن جلبک ها و باکتری ها و شنا کردن در قطرات آب خزه گلسنگ ها میکنند و به همین دلیل بدن بسیاری از آنها شفاف است. آنها می‌توانند در دمای 273- و 151 سانتیگراد زنده می ماند و می تواند تا سالها بدون غذا و آب به زندگی ادامه دهد. این جانوران همچنین می‌توانند در برابر فشاری بیش از فشار عمیق ترین اقیانوس‌ها تاب بیاورند یا در محیط خلا بیرون از جو زمین زنده بمانند.

تاردیگریدها می‌توانند در برابر پرتو خورشیدی، پرتو گاما یا پرتو یونی – به میزانی چند صد برابر آنچه که برای یک انسان کشنده است – زنده بمانند. جالب ترین چیز در مورد این جانور توانایی انطباق در هر محیطی اعم از خشک ، تر و در مناطقی مانند استوا ، هیمالیا و … هم دیده شده اند. با تمام این اوصاف دو دلیل عمده وجود دارد که این جانوران تا به حال، موفق به تسخیر زمین نشده اند اول اندازه بسیار کوچک آنها و دوم حرکت کُند این جانوران است، بطوری که اندازه بیشتر آنها از 0.3 تا 0.5 میلیمتر و بزرگترین آنها به کمتر از 1.5 میلیمتر میرسد و سرعت حرکتشان نیز آنقدر کند است که به “جانور کندرو” یا تنبل (Tardigrade) معروف هستند.

12در این تصویر  یک تاردیگرید میلیمتری را مشاهده می کنید که توسط میکروسکوپ الکترونیکی گرفته شده است.

این جانوران می‌توانند بدون آب و غذا در زمان های طولانی در حدود ده سال زندگی کنند، تاردیگریدها بسیار بادوام و ماندگارند زیرا آن‌ها می‌توانند DNA خود را ترمیم کنند و میزان آب بدنشان را تا کمترین مقدار ممکن ،به میزان ۳ درصد کاهش دهند. این موجود در سال 2007، به همراه فضانوردان به فضا برده شد و در 10 روز در خلا مورد آزمایش قرار گرفت و زنده ماند و سپس به زمین بازگردانده شد. در اینجا می توانید ویدئویی از این موجود را مشاهده کنید.

منابع : io9 , astronoo , Tardigrade

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

4 دیدگاه

  1. بالاخره خیلیا فهمیدن که حتی توی مشتری هم میشه زندگی کرد . البته منظورم این موجود نیست . قطعا در مشتری میشه موجودات خیلی سرسخت تری از این موجود پیدا کرد. نظر شما چیه ؟؟؟؟؟؟؟