میدان مغناطیسی زمین ترک خورد!

بیگ بنگ: میدان مغناطیسی وسیع زمین اصلی‌ترین عاملی است که زمین را به سیاره‌ای قابل سکونت تبدیل کرده‌ است، زیرا سیاره را از معرض پرتوها و تشعشعات کیهانی در امان نگه داشته‌ است. اما دانشمندان هندی به تازگی به وجود طوفان‌های قدرتمند ژئومغناطیسی پی برده‌اند که باعث تغییر لایه محافظ زمین شده‌اند تاحدی که این لایه برای اولین بار ترک برداشته‌ است.

2016_11largeimg03_thursday_2016_160333987براساس گزارش ساینس الرت به نقل از همشهری،  محققان با بررسی داده‌های به دست آمده از تلسکوپ میونی GRAPES-3 در هندوستان، که در ۲۲ ژوئن ۲۰۱۵ موفق به رصد پرتوهای کیهانی بسیار عظیم شد، پی به وجود این شکاف بردند. این تلسکوپ برای دوساعت شاهد بمباران لایه مگنتوسفر توسط ذرات کیهانی بود که در نتیجه آن تشعشعات پرقدرتی ساطع شده و با سرعت نور در فضا پخش شدند.

این پرتوها به اندازه‌ای قدرتمند هستند که می‌توانند به راحتی به بدنه یک فضاپیما نفوذ کنند و لایه مغناطیسی محافظ زمین اولین سپر دفاعی زمین در برابر آنها به شمار می‌رود. در حدود ۴۰ ساعت پیش از رویداد ۲۲ ژوئن ۲۰۱۵،‌ ابری غول‌پیکر از پلاسمای خورشیدی از خارجی‌ترین لایه اتمسفر خورشید به بیرون فوران کرد و به تدریج با سرعت ۲٫۵ میلیون کیلومتر بر ساعت با مگنتوسفر زمین برخورد کرد که در نتیجه آن چندین طوفان ژئومغناطیسی رخ داد و موجب قطع شدن سیگنال‌های رادیویی در کشورهایی با عرض جغرافیایی بالا شد و در عین حال در مناطق قطبی شفق‌های زیبایی خلق کرد.

_b9469bee-a1b9-11e6-93ed-ab826829dd0bاما اکنون محققان زوایای مختلف این رویداد را بررسی کرده و جزئیات جدیدی از آن را کشف کردند. محققان موسسه تاتا در هندوستان با انجام شبیه سازی‌هایی با استفاده از داده‌های ماهواره GRAPES-3 از رویداد ۲۲ ژوئن، دریافتند لایه مگنتوسفر به صورت موقتی دچار ترک‌ خوردگی شده‌ است و همین موضوع باعث شده تا سیستم‌های رادیویی زمین با چنین شدتی دچار اختلال شوند.

به گفته محققان این بمباران به اندازه‌ای شدید بوده‌ است که به مگنتوسفر فشار زیادی وارد کرده است و باعث شده تا این لایه ۱۱ تا چهار برابر شعاع زمین منقبض شود. محققان احتمال می‌دهند طوفان ژئومغناطیسی به اندازه‌ای قدرتمند بوده است که بتواند ساختار لایه محافظ مغناطیسی زمین را دچار تحول کند و در آن شکاف‌هایی ایجاد کنند تا تشعشعات و پرتوهای کیهانی از آن به درون نفوذ کنند.

وقوع چنین رویدادی می‌تواند نگران‌کننده باشد،‌ زیرا نشان می‌دهد بخش‌هایی خاص از میدان مغناطیسی زمین درحال تغییر یا تضعیف است. اگرچه شکاف‌های ایجاد شده موقتی هستند،‌ اما نکته ناخوشایند این است که این لایه دچار تغییری شده که زمینه ایجاد شکاف در آن به وجود آمده‌ است. جزئیات بیشتر این پژوهش در Physical Review Letters منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: sciencealert.com

(27 نفر , میانگین : 4٫85 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=58295
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.