میراث نابودگر تسلیحات هسته ای برای زمین

بیگ بنگ: مجمع جهانی اقتصاد در گزارشی به بررسی آسیب های انسانی و محیطی ناشی از آزمایشات تسلیحات هسته ای پرداخته است، در زیر به تعدادی از این آزمایشات مخرب پرداخته شده است.

large_k1wc2yfsopl8zxmzazthvxnflpyjqltspnrhcv24jl8کره شمالی در نهم سپتامبر تایید کرد که پنجمین آزمایش بمب هسته ای خود را انجام داده است. اولین داده ها درباره این آزمایش از مرکز مطالعات جغرافیایی ایالات متحده ارائه شد و ناظران آنجا یک زمین لرزه ۵٫۳ ریشتری را شناسایی کردند. کانون این زمین لرزه در نزدیکی سایت آزمایش هسته ای کره شمالی در واقع در شمال شرقی این کشور و نزدیک مرز چین تشخیص داده شد.

انفجاری قدرتمند از بمب هیروشیما

دانشمندان این انفجار را قدرتمندترین انفجاری توصیف کردند که کره شمالی تاکنون به آن دست یافته است. با نیروی انفجار ۳۰ هزار تن تی ان تی، آخرین کلاهک کره شمالی قدرتمند تر از بمبی بود که ایالات متحده در جنگ جهانی دوم روی شهر هیروشیما در ژاپن انداخت. بمب های گروه “پسر کوچک” که هیروشیما و ناکازاکی را نابود کردند هرگز در آزمایش ها منفجر نشده بودند.

wqxaskv8xnfmker5oha1kf56hsgskrbukspz1bnek_4از پایان جنگ جهانی دوم بیش از ۲۰۰۰ آزمایش تسلیحات هسته ای در دنیا صورت گرفته است. گزارش مجمع جهانی اقتصاد به بررسی پنج مورد از معروف ترین مکان های انجام آزمایش‌ های هسته ای در دنیا پرداخته است.

آبسنگ حلقوی بیکینی

اولین انفجار در دوران صلح یک بمب هسته ای در سال ۱۹۴۶ در آبسنگ حلقوی بیکینی واقع در اقیانوس آرام رخ داد. در مجموع بیش از ۲۰ آزمایش در این مکان صورت گرفت و یک بمب هیدروژنی عظیم با رمز Castle Bravo در سال ۱۹۵۴ منفجر شد. این بمب هزار برابر قدرتمندتر از بمب هیروشیما بود.

نوایا زملیا

این جزیره دور افتاده در ناحیه قاره قطب شمال مکان بزرگترین انفجار هسته ای دنیا بود. بمب تزار در سال ۱۹۶۱ موجب یک انفجار ۱۰۰ مگاتنی شد و آخرین آزمایش در این جزیره در سال ۱۹۹۱ انجام شد.

wqrahsrt10tlgkjgobph7zyl2bkddmm-msbhanmznaaکیریتیماتی

این مکان که زمانی جزیره کریسمس نام داشت، یکی از دورافتاده ترین جاهای کره زمین است و تنها مکان آزمایشی است که دو کشور از آن استفاده کردند. انگلستان بمب های هیدروژنی را در سال های ۱۹۵۷ و ۱۹۵۸ در این مکان آزمایش کرد و زمانی که دانشمندان این کشور آنجا را ترک کردند، امریکایی ها از آن برای منفجر کردن ۲۲ ابزار هسته ای بهره بردند.

سمیپالاتینسک

اولین ابزار هسته ای روسیه در این مکان و در سال ۱۹۴۹ منفجر شد. فرآیند این آزمایش شامل ۴۵۶ انفجار هسته ای بود. این نقطه در واقع قزاقستان واقع شده و پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی به قزاق ها بازگشت.

iputfmjuyqweevytanwxht_pgxesgmwoktq6hxqs4-qسایت آزمایشی نوادا

این مکان که عریان ترین نقطه روی زمین است، بین سال های ۱۹۵۱ و ۱۹۹۲ برای انجام تقریبا ۱۰۰۰ آزمایش هسته ای به کار رفته است. این مکان بیش از ۳۵۰۰ کیلومتر از صحرای نوادا تا شمال غربی لاس وگاس را پوشش می دهد.

میراث نابود کننده

نابودی محیطی و انسانی طی دهه ها آزمایش های هسته ای، امروز به وضوح احساس می شود. به ساکنان آبسنگ حلقوی بیکینی گفته شد که پیش از این که این مکان برای بازگشت آنها ایمن باشد، باید سه ماه جزیره را تخلیه کنند. بیش از ۶۰ سال پس از انفجار بمب Castle Bravo، این جزیره هنوز هم برای زندگی کردن جای خطرناکی است.

سطح ایمن تشعشعات گزارش شده توسط جمهوری جزایر مارشال و ایالات متحده سالانه ۱۰۰ میلی رم (millirems) است. در ژوئن سال ۲۰۱۶، محققان دانشگاه کلمبیا سطوح ۶۳۹ میلی رم در سال و متوسط ۱۸۴ میلی رم را گزارش کردند. محققان این خوانش ها را با سطوح پارک مرکزی نیویورک مقایسه کردند که سالانه فقط ۹ میلی رم است.

عواقب بمب هسته ای

چنین آلودگی هسته ای در کسرهایی از ثانیه رخ می دهد چون وقتی یک بمب هسته ای در زیر زمین منفجر می شود، صخره های احاطه کننده آن تبخیر می شوند. صخره های دورتر از بمب نیز ذوب می شوند چون دما تا چند میلیون درجه افزایش می یابد. در بسیاری از حالت ها، زمین فوقانی این بمب به نوعی حفره ذوب شده تبدیل می شود و بنابراین تشعشعات به درون جو محیط احاطه کننده گسترش می یابند.

با این حال بسیاری از آزمایشات هسته ای ابتدایی در سطح زمین انجام شدند و هیچ تلاشی برای مهار آن ها انجام نشد. تخمین زده می شود که صدها هزار نفر که در ۸۰ کیلومتری مکان آزمایشی سمیپالاتینسک در روسیه زندگی می کنند، در معرض سطوح بالای تشعشعات قرار گرفتند. وب سایت “پیمان جامع منع آزمایش هسته ای” عنوان کرده که این ناحیه دارای پایین ترین آمار رسمی سرطان در قزاقستان است. این وب سایت در ادامه گزارش اعلام می کند که پزشکان محلی معتقدند دست کم ۶۰ هزار نفر در این ناحیه به دلیل ابتلا به سرطان های مرتبط با تشعشات هسته ای جان خود را از دست داده اند. بیش از نیم میلیون نفر هم که در حال حاضر تحت تاثیر تشعشعات هستند، از مقامات قزاقستان مواجب معلولیت دریافت می کنند.

1473695484716781090وقتی انفجارهای هسته ای به زیر زمین محدود می شوند، پیامدهای آزمایش شاید کمتر مخرب باشد. مکان آزمایشی Tatum Dome در می سی سی پی در دهه ۱۹۶۰ برای آزمایش دو ابزار هسته ای به کار برده شد. مقامات محلی گزارش کردند که در نتیجه این انفجارها زمین مانند مایع روان شده بود. گزارش سال ۲۰۱۵ توسط وزارت انرژی ایالات متحده نشان می دهد که دو حفره ذوب شده زیرزمینی در این مکان به جا مانده اما هیچ ماده هسته ای به داخل محیط گسیل نشد. این سطح در حال حاضر برای دیدار انسان ها از آن ایمن اعلام شده اما هیچ کس اجازه زندگی در آنجا را ندارد. پرورش مواد غذایی در این مکان ممنوع است و دولت به سطوح تشعشعات بر روی آب زیر زمینی نظارت می کند.

میراث کره شمالی

آخرین آزمایش هسته ای کره شمالی تنش های نظامی و سیاسی را در منطقه شرق آسیا و فراتر از آن افزایش داده است. همچنین مشخص نیست که چند نفر انسان در معرض خطر ناشی از آزمایشات هسته ای قرار دارند اما آنچه واضح است این است که تاثیرات انسانی و محیطی این آزمایش ها تا دهه ها و حتی قرن ها باقی خواهد ماند.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: weforum.org

مترجم: شه تاو ناصری/ سیناپرس

(16 نفر , میانگین : 4٫94 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=57757
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

یک پاسخ

  1. فاطیما گفت:

    از کی تا حالا؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.