نظریۀ میکروبی بیماری های پاستور

بیگ بنگ: منشاء بسیاری از بیماری های انسان موجودات ذره بینی اند، لویی پاستور که شیمیدان بود همه ی عمرش را به مطالعه منشاء بیماری ها پرداخت.

لویی پاستور

لویی پاستور

به گزارش بیگ بنگ، در سال ۱۸۵۶ که استاد شیمی و رئیس دانشگاه لیل بود، چغندرکاران به او گفتند در تولید الکل از چغندر با مشکلاتی مواجه شده اند. پاستور پس از سال ها آزمایش اثبات کرد که تخمیر بر اثر کنش موجودات ذره بینی زنده انجام می شود. در سال ۱۸۶۲ نشان داد که گرم کردن مختصر و ملایم شراب و آبجو موجودات ذره بینی را می کشد و به این ترتیب آنها را سترون می کند و به فرایند تخمیر پایان می دهد. این فرایند که اکنون پاستوریزه نام دارد هنوز هم در صنایع غذایی کاربرد دارد.

در سال ۱۸۶۵ این پژوهش ها او را متقاعد کرد که موجودات ذره بینی می توانند در انسان ها هم سبب بیماری شوند. او مصمم شد تا راهی برای از بین بردن این موجودات ذره بینی بیابد. میکروبی را که به سبب وبای مرغی می شد جدا کرد و پی برد که این میکروب ها در محیط کشت یک ماده شیمیایی تولید می کنند که از رشدشان جلوگیری می کند.

Bio_Mini-Bios_Louis-Pasteur_SF_HD_768x432-16x9در سال ۱۸۸۱ به طور موفقیت آمیزی کشف خود را در مورد تلقیح کشت ضعیف شده ی میکروب سیاه زخم، که بیماری گوسفند و گاو است و سپس در سال ۱۸۸۵ به درمان هاری در انسان به کار گرفت. برای اولین بار در تاریخ بود که انسان ها در برابر میکروب های مرگبار پیروز می شدند. اما به نظر می رسد مردی که چنین شجاعانه بر علیه میکروب ها جنگید از آنها می ترسید: پاستور به علت ترس از عفونت از دست دادن با دیگران خودداری می کرد. این نظریه یکی از بزرگترین دستاورد های علمی قرن نوزدهم بشمار می آید.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: قوانین و نظریه های علمی/سورندراوارما

(9 نفر , میانگین : 4٫67 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=29442
میلاد اسکندردوست

میلاد اسکندردوست

نویسنده این مطلب : میلاد اسکندردوست، در رشتۀ مهندسی صنایع تحصیل کرده است. علاقمند به مطالعه و پژوهش در زمینه ی فیزیک، ریاضیات، نجوم و علوم بنیادی میباشد و در زمینه نگارش مقاله با وب سایت بیگ بنگ همکاری می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

یک پاسخ

  1. ساناز گفت:

    روبوسی رو چیکار کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.