بیگ بنگ: استیون هاوکینگ فیزیکدان سرشناس بريتانيایی در گفت‌وگویی شوخ‌طبعانه در برنامه «هفته گذشته، امشب» شبکه تلویزیونی «HBO» آمریکا، گفت روبات‌ها ممکن است در آینده از نظر هوشی بر انسان برتری پیدا کنند.

« تصویر هاوکینگ در هنگام مصاحبه با جان الیور» استیون هاوکینگ نه تنها مردی فوق العاده زیرک و باهوش است، بلکه همچنین شوخ طبع نیز می باشد.
« تصویر هاوکینگ در هنگام مصاحبه با جان الیور» استیون هاوکینگ نه تنها مردی فوق العاده زیرک و باهوش است، بلکه همچنین شوخ طبع نیز می باشد.

به گزارش رادیو فردا از وب سايت فناوری سی نت با اشاره به گفت‌وگوی جالب استیون هاوکینگ با جان الیور مجری اين برنامه تلویزيونی، می‌نویسد من نمی‌خواهم شما را بترسانم، این کار را به استیون هاوکینگ واگذار می‌کنم. جان الیور مجری برنامه «هفته گذشته، امشب» از استیون هاوکینگ پرسید مهمترین چیزی که می‌خواهید مردم بدانند چیست؟ استیون هاوکینگ گفت «زمان موهومی» و اضافه کرد: «زمان موهومی مانند يک بعد دیگر در فضا است، این بخشی از اندیشه‌های من است که نویسنده‌های داستان‌های علمی – تخیلی هنوز درباره آن ننوشته‌اند.»

جان الیور پرسید: چرا این نویسنده‌ها بر اساس « زمان موهومی» داستان ننوشته‌اند؟ فیزیکدان بریتانیایی در آن مصاحبه گفت :«چون آن را نمی‌فهمند. من هم تظاهر نمی‌کنم که می‌فهمم. با این حال در واقع زمانی است که در جهت دیگری در جریان است، جهتی متفاوت با زمانی که بر ما می گذرد.» سوال مهم دیگر جان الیور از فیزیکدان معروف در باره ماشین‌های هوشمند یا روبات‌ها بود. جواب استیون هاوکینگ بسیار قانع کننده بود و گفت هوش مصنوعی مانند همه چیزهای مصنوعی، می‌تواند مسموم‌کننده یا حتی کشنده و خطرناک باشد. او افزود «هوش مصنوعی ممکن است در آینده نه چندان دور یک خطر بزرگ محسوب شود»

او معتقد است هر روبات معمولی می‌تواند به راحتی «برنامه‌ای برای پیشرفته‌تر کردن خودش طراحی کرده و در نتيجه پيشرفته‌تر شود و در نهایت هوش او بر ما برتری یابد.» جان الیور مجری برنامه «هفته گذشته، امشب» که مانند یک پسربچه هیجان‌زده شده بود پرسید: «چرا نباید از جنگیدن با روبات‌ها خوشحال باشیم.» جواب هاوکینگ اين بود که «شکست می‌خوری.» جان الیور با اشاره به نظریه جهان های موازی، از دانشمند بریتانیایی پرسید آیا جهانی وجود دارد که در آن من از تو باهوشتر باشم؟ هاوکینگ در جواب گفت: «بله، و حتی جهانی هست که در آن تو فرد با مزه‌ای تلقی می‌شوی.»

مشاهده ویدئوی مصاحبه هاوکینگ و جان الیور

استيون هاوکينگ از فيزيکدانان برجسته بريتانيايی پیشتر گفته بود که به احتمال زياد موجودات فضايی وجود دارند ولی به جامعه بشری هشدار داد که در فکر برقراری تماس با اين موجودات نباشد. به گفته هاوکينگ در جهانی با بيش از ۱۰۰ ميليارد کهکشان ، که در هر يک از آنها صدها ميليون ستاره وجود دارد بعيد است کره زمين تنها جرم آسمانی باشد که در آن موجودات زنده ظهور و رشد کرده‌اند.

استيون هاوکينگ گفت: «در ذهن من که با رياضيات کار می‌کند با نگاهی به اين ارقام خيلی منطقی است که وجود موجودات فضايی را متصور شد. اما چالش اصلی يافتن جزييات بيشتر در مورد اين موجودات است اين موجودات ممکن است جانداران تک‌ياخته و ميکروبی يا جانوران ساده‌ای مثل کرم‌ها باشند که ميليون‌ها سال است در کره زمين نيز زندگی می‌کنند؛ وی در عين حال يادآوری می‌کند که اشکال بسيار پيجيده و پيشرفته‌تری از حيات نيز ممکن است در سيارات ديگر وجود داشته باشد.»

مطالعه بیشتر در: cnet , huffingtonpost

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

3 دیدگاه

  1. جان الیور پرسید: چرا این نویسنده‌ها بر اساس « زمان موهومی» داستان ننوشته‌اند؟ فیزیکدان بریتانیایی در آن مصاحبه گفت :«چون آن را نمی‌فهمند. من هم تظاهر نمی‌کنم که می‌فهمم. با این حال در واقع زمانی است که در جهت دیگری در جریان است، جهتی متفاوت با زمانی که بر ما می گذرد.»
    دقیقاً همینطور است. ما فقط چیزهایی را می فهمیم که در چهارچوب زمان می گذرند. چیزی ورای چهارچوب زمان جاری حتی اگر واقعاً وجود داشته باشند (که من فکر می کنم وجود دارند) از نظر ما غیرقابل تصور و درنتیجه غیر قابل بحث هستند.
    نمی دونم چرا از صحبتهای هاوکینگ یه حس خوب عارفانه به آدم دست میده… نمی دونم، شاید دارم اشتباه می کنم.

    1. دقیقا همینجوریه دوست عزیز. من اگه یتونستم هاوکینگو ببینم بهش میگفتم شما فقط باید بنویسی و مصاحبه کنی باید تمام ذهنت و مغزت را روی کاغذ بیاوری تا آیندگان استفاده کنند